Etap malowania sufitów i ścian jest wisienką na torcie całego przedsięwzięcia remontowego w mieszkaniu do wykończenia wnętrz, teoretycznie jest najprostszą z czynności w wachlarzu usługi firmy wykonawczej, jednak nawet po jak najbardziej fachowym nałożeniu powłok malarskich, jeśli jakość podłoża, tj. jego gładkość nie jest doskonała, a dzieje się tak wtedy, gdy odbiorca usługi będąc przekonany o wystarczająco dobrej jakości gładkości ścian, nie zlecił wykonawcy zrobienia gładzi gipsowych, po wymalowaniu i nadaniu jednolitego koloru, nagle okazuje się, że widać miejsca z nierównościami.
Naturą rzeczy gładzi gipsowej nie wykonuje się przed każdym malowaniem wnętrz poznańskiego mieszkania, byłoby to nonsensem, potrzebna jest ona jedynie wtedy, gdy powierzchnie sufitów i ścian nie stanowią jednolitej struktury, nie musi być to idealnie gładka powierzchnia, chodzi o to, aby była jednolita strukturalnie.
Pojęcie natomiast co jest jednolite strukturalnie, to rzecz względna, dla jednego sufit czy ściana, które wymagają bezwzględnego nałożenia gładzi gipsowych, dla drugiego będą całkowicie nadawać się pod prace malarskie, a wynika to z indywidualnych odczuć estetycznych, o których to, wg powiedzenia, się nie dyskutuje.
Pojawiają się tudzież sytuacje dyskusyjne, zastanawiamy się, czy wystarczy malowanie czy też należałoby jednak wykonać gładzie szpachlowe, co z kolei wpłynie na koszt usługi remontowej, struktura sufitu lub ściany nie jest doskonała, z drugiej strony nie aż taka tragiczna, na co wtedy należy zważać?
- Firmy produkujące farby do wnętrz oferują je w różnym stopniu połysku; od głębokiego matu [3], przez farby półmatowe [5], po takie nadające ścianie wykończenie połyskujące [7] lub nawet [20].
- Generalnie im wyższy stopień połysku farby, tym bardziej na wymalowanej powierzchni będzie widać niedoskonałości, szczególnie jeśli na daną powierzchnię będzie padało mocne światło pod ostrym kątem.
- Bardzo błyszcząca ściana nie daje pożądanego efektu estetycznego, dlatego dla przykładu marka Beckers, w ofercie gotowych kolorów, przygotowała najbardziej optymalny pod względem wizualnym i też użytecznym stopień połysku [5], co nazywamy półmatem.
- Stopień połysku powiązany jest z parametrem zmywalności, farba zawierająca więcej żywic syntetycznych, czyli półmatowa, połyskująca, daje powłokę malarską dobrze zmywalną, ale za to nie matową.
- Wykończenie matowe lub półmatowe generalnie wygląda estetyczniej w odniesieniu do wymalowań w wyższym stopniu połysku, z tym zastrzeżeniem, że sufit wyłącznie nadaje się do malowania farbą w pełni matową, to nie jakieś tam trendy w aranżacji mieszkań czy przyzwyczajenia, wynika to wyłącznie z praktyki, otóż po prostu sufity najlepiej się prezentują, gdy są matowe, nie pojawiają się na nich refleksy świetlne, poza tym nie muszą się charakteryzować dobrą zmywalnością, zatem pełen mat na sufit jest jak ulał.
O ile farba matowa [3] daje powłokę całkowicie matową, to jednak rynek farb do malowania wnętrz kilka lat temu wprowadził farbę o wyjątkowo głębokim macie [2], chyba już każda ze znanych firm produkujących farby ma ją w swojej ofercie, nazywa się ją umownie antyrefleksyjną, jej zastosowanie to jednak nie same plusy, a dlaczego?
- Farba jest z przeznaczeniem wyłącznie na sufity, głęboki mat powoduje, że parametr zmywalności nie był brany pod uwagę przy jej komponowaniu, więc na ściany – wykluczone, farba tworzy powłokę malarską, jako matową, drobroziarnistą powierzchnię.
- Farba antyrefleksyjna ma za zadanie niwelować optycznie refleksy świetlne na suficie, a przez to również do pewnego stopnia pewne niedoskonałości w strukturze powierzchni sufitu, głęboki mat zachowany jest niezależnie pod jakim kątem na sufit pada światło, jest ono równomiernie rozpraszane we wszystkich kierunkach, jednak nie wszyscy producenci opracowali tą farbę jako doskonałą, produkt ten wymaga bardzo dobrej rozlewności, aby wyszła nam gładka powierzchnia, ponadto wydłużonego czasu otwarcia, tj. schnięcia fizycznego, aby nie powstały pasy i smugi podczas rozprowadzania jej wałkiem, ale komponenty farby decydujące o wyjątkowo głębokim macie, działają in minus właśnie na te istotne parametry.
- W efekcie przed zakupem tej farby należy rozważyć celowość, to właśnie niektóre farby antyrefleksyjne z uwagi na swoje komponenty stwarzają najwięcej problemów podczas usługi remontowej przy pracach malarskich, stanowiących istotny element wykończenia wnętrz mieszkań w Poznaniu, w postaci powstawania pasów i smug na suficie po wałku malarskim, jeśli trafimy na średniej jakości produkt, farba po prostu wymagać będzie wyjątkowego reżimu w sferze jej aplikacji, a i tak nie zawsze efekt końcowy wyjdzie akceptowalny, właściwie najbezpieczniejsze byłoby wyłącznie malowanie natryskowe taką farbą, ale nie jest to nielogiczne, biorąc pod uwagę stosunek wielkości sufitu do czasu na przygotowanie urządzenia natryskowego i późniejsze jego czasochłonne czyszczenie.
- Jeśli sufit oczekuje wymalowania w głębokim macie, z własnego doświadczenia sugeruję moim klientom farbę Tikkurila Optiva [3] lub Akrylit W Dekoral, są to sprawdzone i ulubione produkty wykorzystywane przez moją firmę remontową dla uzyskania bardzo estetycznego, matowego sufitu, różnica do stopnia matu [2], którą chwali się farba antyrefleksyjna, na pierwszy rzut oka nie jest duża, a ryzyko smug żadne.
- Skąd mój sceptycyzm w odniesieniu do farb antyrefleksyjnych, nawet mojej ulubionej i sprawdzonej marki, tj. Tikkurila, oferującej farbę antyrefleksyjną Anti-Reflex white [2], otóż z autopsji; już kilka razy, pomimo moich ostrzeżeń, odbiorcy moich usług wykończenia w Poznaniu zakupywali farby antyrefleksyjne, nie będę wymieniał ich marek, efekt wymalowania sufitu pozostawiał wiele do życzenia, gdy zakupili farby, o których piszę punkt wyżej, różnica na plus była wyraźna.
- Farby antyrefleksyjne jako idea, to ogólnie bardzo dobry pomysł, w wielu przypadkach jednak musiałby być dopracowany proces ich produkcji, na ten moment biorąc pod uwagę istnienie innych farb dających głęboki mat, nie mają moim skromnym zdaniem racji bytu, tutaj mam w pamięci, gdy swego czasu niektóre firmy wprowadziły farbę jednokrotnego krycia, co okazało się kompletnym marketingowym niewypałem.
Pozostając w temacie malowania mieszkania, zapraszam do lektury publikacji na naszej firmowej stronie www, w poradniku remontowym pt. „Gotowe kolory farb czy z mieszalnika?”
https://www.abartremonty.pl/farby-do-wnetrz/gotowe-kolory-farb-czy-z-mieszalnika/
#wojciechgoslinski
![]() |
Farba antyrefleksyjna – czy zawsze
warto ją stosować?
|
Farby proszkowe? Postaw na www.cromadex.pl - naprawdę warto!
OdpowiedzUsuńSzczerze polecam farby www.cromadex.pl. Ogromny wybór i niska cena!
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńJak się wejdzie do sklepu budowlanego to można się przekonać, że wybór farb jest naprawdę duży i różnorodny. Trzeba się naprawdę dobrze zastanowić co wybrać, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Materiał i narzędzia to jedno, dwa ważne są oczywiście umiejętności. Co do malowania sufitu na stronie http://dekoracje-scian.com.pl/malowanie-sufitu-walkiem-krok-kroku/ udało mi się znaleźć praktyczne wskazówki. Zdecydowanie warto z takich korzystać.
OdpowiedzUsuńWybór dobre jakości farby do pomalowania ścian ma ogromne znaczenie, jednak równie istotna jest także dobra ekipa malarska, które dokładnie pokryje nią powierzchnie
OdpowiedzUsuńhttps://dobremalowanie.pl/