poniedziałek, 26 lutego 2018

Materiały do wykończenia mieszkania - jak je wybrać?


   Etap zakupu w Poznaniu mieszkania do wykończenia jego wnętrz mamy już za sobą, czeka nas wybór wszystkich materiałów potrzebnych do realizacji, sprzętów, wyposażenia, itd., dla osób robiących to po raz pierwszy w życiu, całe przedsięwzięcie może się okazać niezłym orzechem do zgryzienia, budżet na usługę remontową oraz zakup niezbędnych materiałów nigdy nie jest zbyt elastyczny, raczej w większości przypadków ograniczony, pragmatycznym więc podejściem do tematu będzie wyszukiwanie takich rozwiązań, które będą optymalne, gwarantujące dobrą jakość przy nie nadwyrężaniu budżetu.


   Usługa projektanta wnętrz byłaby przy małej znajomości sfery materiałowej i też znajomości niuansów samej aranżacji bardzo pomocna, jednak to dodatkowa, często nie mała pozycja w kosztach przedsięwzięcia wykończenia naszego poznańskiego mieszkania, jak zatem sobie poradzić, gdy nie wiemy od czego zacząć, a nie za bardzo możemy szastać pieniążkami?


  • Szerokie opracowanie merytoryczne projektanta, to również wyszukiwanie każdego najmniejszego, produktu, detalu, przedkładanie propozycji klientowi do akceptacji, naniesienie ich na wizualizację oraz projekt techniczny, stroną zamówienia materiału, koordynacją dostawy zajmuje się projektant, zazwyczaj we współpracy z wykonawcą, cała operacja mocno odciąża inwestora, no ale ta wygoda kosztuje parę ładnych groszy. 
  • Tym czasem bardzo efektywne doradztwo w sprawach technicznych i możliwych do zastosowania technologii, i to w ramach świadczonej usługi, może przyjść ze strony potencjalnej firmy remontowej, z którą chcemy podjąć współpracę, to najlepsi praktycy, wszelkie porady na forach i w portalach budowlanych, jak najbardziej mają swoją niezaprzeczalną wartość, nie rzadko mogą jednak wprowadzić niejednego inwestora w zakłopotanie, choćby z uwagi na mnogość informacji, czasami wzajemnie się wykluczających tez, niezrozumienie wielu pojęć, technologii w budowlance i szeroko pojmowanej wykończeniówce, zatem jeśli rozpoznajemy w wykonawcy znawcę technologii, materiałów, zdajmy się na jego pomoc w tym temacie.
  • Strona wizualna/estetyczna materiałów wykończeniowych w aspekcie ich wyboru należy rzec jasna do klienta, lecz co do parametrów technicznych, powinniśmy liczyć na szerokie doradztwo firmy wykonawczej w tym zakresie, którą zatrudniliśmy do wykończenia naszego poznańskiego mieszkania, to przecież także w jej interesie jest wykonanie prac na takich materiałach, które nie przysporzą jej kłopotów, a zadowolą w każdym aspekcie inwestora, ponadto tak szerokiej wiedzy popartej bądź co bądź nierzadko wieloletnim doświadczeniem, nie będzie miał najlepszy projektant wnętrz czy sprzedawca, bazujący wyłącznie na teorii i tym co jest napisane w specyfikacji produktu, toteż uzgodnienia między ewentualnie zatrudnionym projektantem a wykonawcą w sferze technologii i cech wybieranych materiałów są czymś pożądanym i oczywistym. 
  • Natomiast materiały budowlane, jak grunty, kleje, gips, płyty g-k i wszelkie pozostałe, których wybór nie jest kwestią estetyczną a jakościową, pozostawmy na głowie najętej firmy remontowej, aby je wybrała, zamówiła i dostarczyła, to jedyna, najlepsza i najbardziej efektywna opcja, zarówno dla odbiorcy usługi jak i wykonawcy, klient nie jest absorbowany koniecznością wykonania zamówienia materiałów budowlanych, koordynacją ich dostarczenia, itd., zaś wykonawca jest spokojny, że będzie wykonywał zlecenie na takich materiałach, co do których ma pewność w aspekcie udzielenia gwarancji, poza tym na trwałości rozwiązań oraz materiałów budowlanych zależy każdemu inwestorowi.
  • W kwestii materiałów, które wymagają względu wizualnego/estetycznego, całego wyposażenia np. łazienki, to raczej bardziej wykonawca niż projektant wnętrz, który przecież wybranych produktów nie montuje, może zasugerować najlepszy wariant w dobrych proporcjach ceny do jakości, tak aby wybrać optymalnie, tj. dobry produkt, nie za drogo, odpowiedni jakościowo, ale też nie z najniższej półki cenowej, czytaj jakościowej, aby potem nie odbiło się to klientowi czkawką w imię złotej zasady „kto tanio kupuje, dwa razy kupuje”.
  • Przy pominięciu zatrudnienia projektanta wnętrz, pamiętając, że niektórzy naprawdę słono sobie liczą za swoje usługi, możemy w formie pomocy skorzystać z darmowej albo za niewielką dopłatą wizualizacji ze wszystkimi kładami ścian, dotyczącej wykończenia np. łazienki, którą często przygotowują salony z wyposażeniem łazienek, w tych, w których dokonujemy zakupów, to prosty, co prawda wykonany średnio dobrym programem graficznym projekt, a dający jednak klientowi pojęcie, jak będzie wyglądała jego wymarzona łazienka, toteż niejako ułatwienie dla glazurnika, który nie musi omawiać z inwestorem mnóstwa szczegółów, wymiarować każdego detalu, czekać na jego akceptację.
  • Inspiracji natomiast mnóstwo można znaleźć w sieci, nierzadko wystarczy przedstawić wykonawcy wybraną koncepcję i ten zaadaptuję ją w naszym wnętrzu, wybierając przy tym niezbędną technologię oraz właśnie materiały budowlane.
  • Płytek do łazienki i całego wyposażenia, paneli, drzwi, detali dekoracyjnych, etc. w żadnym razie nie powinniśmy kupować w sklepach internetowych bez ich bezpośrednich oględzin, pomimo że przepisy chronią tutaj konsumenta i praktycznie każdy nienaruszony towar zakupiony przez internet można zwrócić, nawet w sytuacji otrzymania produktu nie prezentującego się dobrze w sferze estetycznej, marnujemy wówczas czas, prace remontowe i usługa wykończenia mieszkania przesuwają się, należy zmieniać ustalenia terminowe z firmą wykonawczą, to niepotrzebny stres i nerwy, wybierajmy takie towary, które są dostępne w salonie wnętrzarskim, markecie budowlanym w Poznaniu, tak aby można je było dotknąć i dokładnie się im przyjrzeć, a jeśli mamy wątpliwości, zawsze można się podpytać naszego wykonawcę, co na temat tego czy innego rozwiązania bądź produktu sądzi.
  • Zdarzają się sytuacje, kiedy to klient, pomimo stwierdzenia pewnych wad estetycznych odpuszcza sobie zwrot towaru, bo nie ma na to już nerwów, to kolosalny błąd, w efekcie zamiast estetycznego wykończenia zwieńczającego realizację remontową, właściciel mieszkania czuje frustrację, niedosyt, gdyż pewne elementy mogłyby wyglądać powiedzmy to, o wiele lepiej estetycznie.

Umiejętność wyboru odpowiednich jakościowo materiałów służących do remontu i aranżacji mieszkania w Poznaniu, to tylko część sukcesu, nie można zapomnieć o designie oraz umiejętności łączenia stylów, tekstury, desenia czy koloru, zapraszam na publikację na naszej firmowej stronie pt. „Umiejętność łączenia we wnętrzach.”
https://www.abartremonty.pl/aranzacja-i-urzadzanie-wnetrz/umiejetnosc-laczenia-we-wnetrzach/

#wojciechgoslinski

Materiały do wykończenia mieszkania - jak je wybrać?

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Kuchnia z salonem czy osobno?


   Decyzje zakupowe dotyczące mieszkania do remontu i wykończenia podyktowane są kwestiami takimi jak; lokalizacja, sąsiedztwo punktów handlowych czy świadczących rozmaite usługi, ergonomia wnętrz czy jakość substancji całego budynku, tymczasem na uwagę zasługuje fakt, iż z uwagi na panujące trendy, poniekąd wynikłe ze statystycznie niewielkich metraży nowo budowanych mieszkań w Poznaniu, łączy się w jedno pomieszczenie kuchnię oraz salon / pokój dzienny.


Takie rozwiązanie niegdyś było rzadkością, nawet w czasach realnego socjalizmu, kiedy to budowano karykaturalne bloki z „wielkiej płyty”, a jednak kuchnia była tam zawsze osobnym pomieszczeniem, czasy się zmieniły, przyzwyczajenia również, pytanie czy to z naturalnej potrzeby człowieka, rozsądku czy wynikające z pragmatyki?
Zaś zwolenników w Poznaniu otwartej kuchni jak i jako osobnego pomieszczenia, będzie dziś pewnie po równo.


Jakie są zalety oraz wady łączenia kuchni z salonem, jakie są przyczyny i co z tego wypływa?


  1. Jedną z przyczyn łączenia kuchni z salonem na etapie projektowania układu wnętrz jest za mały metraż całego lokalu, który zasadniczo wyklucza wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na kuchnię, raz, że byłaby ultra mała, dwa, że nie posiadałaby okna, sprawiając, że byłaby bardzo klaustrofobicznym pomieszczeniem.
  2. Połączenie więc kuchni z salonem wpływa in plus od odczucie przestronności i to niezależnie od wielkości lokalu, takie połączenie często się wykonuje podczas generalnego remontu zarówno lokali nowych, odebranych od firm deweloperskich jak i starszych, wybudowanych lata temu.
  3. Wspólne pomieszczenie salonu i kuchni wymaga na etapie remontowania i usługi wykończenia wnętrz spójnej stylistycznie aranżacji, inaczej wyjdzie nieestetyczny „misz masz”, oczekuje od firmy projektowej racjonalnego i ergonomicznego wydzielenia przestrzeni kuchenno - jadalnianej za pomocą elementów wykończenia podłogi, ścian oraz oczywiście wyposażenia.
  4. Kuchnia oddzielona ścianami ma podstawową zaletę, otóż po zamknięciu drzwi, mniej podczas gotowania przedostają się zapachy do reszty pomieszczeń, zapachy gotowania, smażenia itd., jednak wtedy drzwi do kuchni muszą posiadać uszczelkę gumową, suwane nie wchodzą w grę, gdyż nie posiadają uszczelek gumowych.
  5. Kuchnia oddzielona od reszty mieszkania daje gospodyni domu ogromną swobodę w sytuacji podejmowania gości, może spokojnie przygotowywać posiłki, nie obawiając się specjalnie o pewien nieporządek jaki zazwyczaj ma miejsce przy takich czynnościach, nie czuje, że jest obserwowana, nie absorbuje jej rozmowa osób przebywających w salonie, a przy co bardziej głośnej uroczystości może mieć tu wręcz chwilę wytchnienia.
  6. Ale za to w czasie przygotowywania posiłków jest odizolowana od towarzystwa, a może chciałaby prowadzić z gośćmi konwersację gdy jest w kuchni, kuchnia otwarta zaś daje taką możliwość, co ceni sobie mnóstwo osób.
  7. Minusem otwartej kuchni, jeśli tak to można nazwać, jest niewątpliwie konieczność zachowania w niej permanentnego porządku, nawet po zakończeniu posiłku, uroczystości, kiedy to naczyń może się nazbierać więcej, a niektórzy lubiliby to odkładać na później, w otwartej kuchni porządek to jednak podstawa, z drugiej strony czy nie sprzątamy na bieżąco w salonie lub łazience, więc jaki to problem na bieżąco sprzątać w kuchni?
  8. W naszym zabieganym życiu nie rzadko małżonkowie mają dla siebie za mało czasu, liczą się więc nawet te momenty, kiedy żona sporo czasu spędza w kuchni, zaś mąż w salonie, przebywają więc w jednym mieszkaniu, a wtedy jakby osobno, jeśli kuchnia jest otwarta na salon, małżonkowie cały czas mają ze sobą bezpośredni kontakt, rozmawiając o rozmaitych sprawach, ja osobiście bardzo sobie to chwalę, nie muszę opuszczać salonu gdy chcę się o coś zapytać żony i vice versa, poza tym lubię mieć na oku żonę gdy krząta się po kuchni.
  9. Kuchnię otwartą na pewno będą sobie chwaliły mamy opiekujące się małymi dziećmi, ich baraszkowanie w salonie nie ujdzie uwadze mamy, która przebywając w kuchni, cały czas będzie miała na nie oko, to mniej nerwów i większa swoboda, a też i szczególnie maleństwo, widząc cały czas mamę będzie spokojniejsze, korzyść zatem obopólna.
  10. Gotowanie niektórych potraw, grillowanie w piekarniku może faktycznie wydzielać mnóstwo zapachów, nawet najsprawniejszy wyciąg z ich usunięciem sobie nie poradzi i zapachy rozejdą się praktycznie w każdym pomieszczeniu, jeśli do takowego nie zamknęliśmy drzwi, w połączonym z kuchnią salonie nie mamy się jak oddzielić, pozostaje po zakończeniu gotowania / smażenia / pieczenia, po prostu intensywnie wywietrzyć pomieszczenia i tyle.
  11. Ale kuchnia jest wnętrzem wyjątkowym, pełni w poznańskim domu ogromną funkcję społeczną, nie może wtedy być zbyt mała, zatem nawet kosztem zapachów, niech będzie przestronniejsza poprzez połączenie z salonem, otóż często kuchnia / jadalnia, jest sercem domu, jedynym miejscem w mieszkaniu, w którym to podczas spożywania posiłków, biesiadowania, spotyka się cała rodzina, wspólne, rodzinne spożywanie posiłków dawniej było tradycją, pomagało spajać podstawową komórkę społeczną jaką jest rodzina, dziś jak czystego powietrza i tlenu, brakuje nam tego elementu, tj. spotkań w gronie rodzinnym, wspólne spożywanie posiłków może być lekarstwem na nasze wyobcowanie spowodowane zabieganiem i zgiełkiem życia, zwolnijmy trochę, porozmawiajmy w gronie rodzinnym właśnie przy wspólnych posiłkach, co ułatwi w miarę duży stół jadalniany, w odpowiednio dużej kuchni.  
  12. Do wystroju kuchni przykłada się coraz większą wagę, widzę ten trend po odbiorcach moich usług remontowych w Poznaniu, zazwyczaj jest to dla inwestora najbardziej kosztowne wnętrze domu poddane wykończeniu, mamy tutaj eleganckie meble, „wypasione” wyposażenie, a że nasza struktura mentalna powoduje, że raczej lubimy się pochwalić, co nie jest niczym złym, spokojnie, do próżności jeszcze tu daleko, toteż zabudowa kuchenna może być właśnie godna pokazania, kuchnia otwarta na salon sprawia, że oglądamy ją z różnych perspektyw, cały design i wykończenie, efekt usługi firmy projektowej i meblarskiej mają się jak zaprezentować, na pewno każda ugoszczona osoba będzie widziała naszą śliczną kuchnię, w końcu wizytówkę naszego gniazdka, do zamkniętej kuchni nie wszyscy goście będą wchodzili i jak tu się pochwalić, to umożliwia najefektywniej kuchnia otwarta.
  13. Kuchnia połączona z salonem stanowi pomieszczenie wspólne mieszkania, dla wszystkich domowników, jeśli zamieszkuje w nim więcej niż dwie osoby, czyli zazwyczaj małżeństwo z dzieckiem lub dwojgiem dzieci, lokal powinien mieć przynajmniej dwie sypialnie, jedna z nich to sypialnia małżeńska, która w sytuacji kuchni połączonej z salonem może również pełnić rolę gabinetu, pokoju do pracy albo azylu dla zmęczonego po ciężkim dniu małżonka.
  14. Projektanci domów i układów mieszkań wykorzystując do granic możliwości trend traktujący o kuchni połączonej z pokojem dziennym, projektują salon z aneksem kuchennym o powierzchni nawet mniejszej niż 20 m2, np. 18 lub nawet 16 m2, co jest już kompletnym nonsensem, i w tego typu lokalach świadczone są usługi remontowe, wówczas aranżacja przez firmę designerską takiej wspólnej, niewielkiej przestrzeni salonu i aneksu jest mocno utrudniona biorąc pod uwagę zapewnienie domownikom ergonomicznych rozwiązań i choćby minimum komfortu.
  15. O dziwo, to niektóre mieszkania w wielkiej płycie tworzą więcej możliwości aranżacyjnych, podczas prac remontowych i usługi wykończenia wnętrz poprzez wyburzenie ściany działowej, dają techniczną możliwość na połączenie z kuchnią sąsiedniego pokoju przemianowanego na komfortową jadalnię, skupiającą przy wygodnym stole całą rodzinę a także gości. 

W sukurs podjętemu tematowi, zapraszam do lektury publikacji na stronie abartremonty.pl, wizytówce naszej poznańskiej firmy remontowej pt.”Stół w jadalni – serce tego wnętrza.”
https://www.abartremonty.pl/kuchnia/stol-w-jadalni-serce-tego-wnetrza/

#wojciechgoslinski

Kuchnia z salonem czy osobno?

czwartek, 21 grudnia 2017

Prysznic z odpływem liniowym.


   Aranżacja łazienki nierzadko mocno absorbuje właścicieli mieszkania do remontu i usługi pełnego wykończenia, gdyż w przeliczeniu na m2, wnętrze to należy do najbardziej kosztownego w sferze materiałów, wyposażenia i też samej usługi wykończenia, zatem szczególnie tutaj planowanie musi się odbyć z rozmysłem.


Idealna aranżacja łazienki, bądź co bądź eleganckiej wizytówki każdego poznańskiego mieszkania, łączy w sobie design i ergonomię, do rozwiązań zaliczanych jako komfortowe zaliczyć należy prysznic z opłytkowaną podłogą, z której woda spływa do odpływu liniowego, w takim przypadku odpływ liniowy jedyną sensowną alternatywą, istnieje też odpływ punktowy, lecz ze względów praktycznych i estetycznych nie jest tutaj stosowany, przez designerów odpływ liniowy nazywany jest dyskretnym, może być usytuowany w podłodze prysznica lub tzw. ścienny znajdujący się u zbiegu ściany i podłogi.


O czym musimy wiedzieć planując opłytkowaną podłogę prysznica i odpływ liniowy?


  • Prysznic z opłytkowaną podłogą dodaje wnętrzu łazienki waloru przestronności, gdyż podłoga stanowiska prysznicowego stanowi monolit z pozostałą podłogą, wydzielona jest tylko grodzią szklaną prysznica, stosuje się wówczas dwa warianty; prysznic otwarty, gdzie mamy tylko jedną taflę szyby, wejście do prysznica jest swobodne, nie trzeba otwierać / przesuwać drzwi prysznica oraz drugi, to tradycyjny prysznic zamknięty z drzwiami otwieranymi lub suwanymi.
  • Jedno i drugie rozwiązanie ma zarówno wady jak i zalety; prysznic otwarty daje poczucie przestronności, nie trzeba otwierać drzwi, wchodzi się swobodnie, to oczywista wygoda, lecz opcja ta ma dwie wady, nie do zaakceptowania przez wiele osób, otóż stanowisko prysznicowe musi być na tyle duże, aby woda tryskająca z deszczownicy czy słuchawki nie moczyła za bardzo podłogi łazienki poza stanowiskiem prysznicowym, jest to bardzo trudne do osiągnięcia, zatem po każdym wzięciu kąpieli należy się liczyć z koniecznością wytarcia podłogi łazienki popryskanej w większym lub mniejszym stopniu przy wejściu do prysznica.
  • Druga, nazwijmy to wada otwartego prysznica, to fakt, że gorąca woda nie podgrzeje przestrzeni w obrębie prysznica, gdyż ciepło wydostaje się poza prysznic, osoby lubujące się w dobrym wygrzaniu podczas brania kąpieli, powinny wybierać wyłącznie opcję prysznica zamkniętego, będzie w nim po prostu cieplej.
  • Prysznic z opłytkowaną podłogą naturą rzeczy najefektowniej się prezentuje, gdy próg jego podłogi jest na równi z podłogą łazienki, lecz jak często dziwią się odbiorcy moich usług remontowych w  Poznaniu, nawet w nowym mieszkaniu deweloperskim do wykończenia wnętrz taka opcja nie zawsze jest możliwa do zrealizowania, często w obrębie stanowiska prysznicowego należy wykonać niewielki podest z zaprawy posadzkarskiej mający powiedzmy 5 do 8 cm wysokości, przyczyną jest instalacja kanalizacyjna, a konkretnie wysokość względem poziomu posadzki łazienki, na jakiej znajduje się trójnik w pionie kanalizacyjnym, do którego podłączone są wszystkie odpływy w łazience, jeśli jest na tyle wysoko, że nie zagwarantuje grawitacyjnego spływu wody z liniówki, w końcu schowanej w posadzce, wtedy jedynym rozwiązaniem jest wykonanie właśnie owego podestu, podnoszącego do właściwego poziomu liniówkę, takiego mniej więcej, na jakim byłby syfon pod tradycyjnym brodzikiem. 
  • Dla wielu fachowców od wykończenia wnętrz, firm designerskich, projektantów, jest rzeczą całkowicie zdumiewającą i niezrozumiałą, dlaczego firmy instalacyjne wykonujące usługi hydrauliczne dla dewelopera podczas prac budowlanych, pomimo, że technologia odpływu liniowego znana jest od dziesiątek lat, a stosowana w Poznaniu podczas remontu i wykończenia łazienki przynajmniej od ćwierć wieku, nie biorą pod uwagę, że właściciel mieszkania może będzie chciał zamontować odpływ liniowy, w sumie jest to wina wyłącznie dewelopera, że nie dopilnowuje tak istotnego aspektu definiującego, czy można będzie w łazience schować liniówkę w posadzce.
  • Próg podłogi prysznica na równi z podłogą łazienki faktycznie wygląda estetyczniej, lżej i delikatniej, niż kilkucentymetrowy podest, na który należy wejść, i to tylko jedyna przewaga tej opcji nad wariantem z podestem, gdyż uczciwie należy przyznać, że w sferze ergonomii i ewentualnego komplikowania wchodzenia do prysznica z podestem, nie stanowi to żadnego utrudnienia, to próg mający przecież tylko kilka centymetrów.  
  • Ponadto opcja wykonania podestu podnoszącego w górę stanowisko prysznicowe jest łatwiejsza do wykonania przez firmę remontową, nie obarczona żadnym ryzykiem komplikacji i też mniej czasochłonna, niż przygotowanie posadzki prysznica z liniówką w łazience mieszkania deweloperskiego, a to z prostej przyczyny, otóż posadzka całej łazienki jest płaska, na równym poziomie, tymczasem aby próg podłogi prysznica był na równi z podłogą łazienki, podłoga stanowiska prysznicowego musi się zaniżać, tj. posiadać niewielki (1-2%) spad w kierunku odpływu linowego, przecież woda musi jakoś spływać, generuje to konieczność skucia całej posadzki w obrębie prysznica i wylanie nowej posadzki, już z zaniżeniem, i tutaj czekają niekiedy pewne niemiłe niespodzianki, o których powinien wiedzieć każdy wykończeniowiec.
  • Otóż zdarza się, że po skuciu owej posadzki, w miejscu, w którym planowane było zamontowanie koryta odpływu liniowego, znajduje się plątanina instalacji hydraulicznej lub c.o., przeróbka / przesuniecie rurek może się czasami okazać bardzo koronkową, nieplanowaną robotą podwyższająca koszt usługi firmy remontowej, czego przecież nie lubią właściciele poznańskich mieszkań.
  • Niezależnie, czy odpływ liniowy planujemy schować w posadzce, czy też nadlanym podeście prysznica, zawsze należy wybierać odpływ liniowy o jak najmniejszej wysokości zabudowy, tzw. odpływ „slim”, spowoduje to m.in., że nadlany podest będzie niższy, a w efekcie próg w wejściu do prysznica nie będzie tak wielki, obecnie najpłytsze odpływy mają zaledwie trochę ponad 60 mm, co oznacza, że podest nie będzie wyższy niż owe 60 mm.
  • Wykonanie opłytkowanego prysznica z odpływem liniowym wymaga bezwzględnego stosowania profesjonalnej hydroizolacji, z taśmami hydroizolacyjnymi w narożnikach, izolacja musi być wykonana niezwykle precyzyjnie mając na uwadze fakt, że fuga cementowa wypełniająca szczeliny między płytkami nie stanowi stuprocentowej bariery dla wody, tak zwani mądrale, mówiący o stosowaniu fugi epoksydowej, odpornej na oddziaływanie wody, nie biorą pod uwagę aspektu estetycznego, otóż producenci fugi epoksydowej zalecają stosowanie jej w szczelinie nie mniejszej niż 3 mm, a to dość dużo, z tego powodu stosuje się fugi cementowe z właściwościami hydrofobowymi czy perlenia, tu szczelina między płytkami może być niewielka i estetyczna, mająca max. 2 mm czy też 1 mm.
  • Hydroizolacja zaś musi stanowić zaawansowany technologicznie produkt, jej najbardziej efektywne działanie oznacza wytworzenie bariery dla wody, która nie przedostanie się z góry do jastrychu, natomiast umożliwia odparowywanie wilgoci z posadzki, zatem działa dwubiegunowo, zatrzymuje wodę tylko z jednego kierunku, tj. od góry.
  • Domownicy przewrażliwieni na punkcie zimnych płytek na podłodze, której zimno odczuwa się chodząc po niej boso, w przypadku płytek w prysznicu będą mieli niejako problem, gdyż płytki na podłodze prysznica zrobią się ciepłe dopiero po dłuższej chwili oblewania ich ciepłą wodą, rozwiązaniem tego problemu jest na etapie prac remontowych w tym wnętrzu zainstalowanie elektrycznej maty grzejnej na podłodze łazienki i też podłodze stanowiska prysznicowego, ze względów bezpieczeństwa producenci elektrycznych mat grzejnych jak najbardziej dopuszczają taką możliwość.
  • Ogrzewanie podłogi może być tak samo wodne jak i elektryczne, zdecydowana przewaga ogrzewania elektrycznego to mniejsza bezwładność cieplna systemu, oznacza to, że po uruchomieniu maty elektrycznej znajdującej się bezpośrednio pod płytką, w warstwie kleju, następuje niemalże od ręki podgrzanie podłogi, z ogrzewaniem wodnym to proces kilkugodzinny, w zasadzie ogrzewanie takie musi pracować non stop, ponadto ogrzewanie wodne uruchamiamy tylko w okresie grzewczym, elektryczne zaś o dowolnej porze roku, to oczywista i bezdyskusyjna przewaga elektrycznej maty grzejnej na podłodze łazienki i prysznica, mata uruchamiana jest sterownikiem ściennym, na którym można zaprogramować daty, godziny i temperatury grzania, ponadto wykonanie przez firmę instalacyjną usługi montażu elektrycznej maty grzejnej jest o wiele prostsze, przez to tańsze, niż ogrzewania wodnego, które z ekonomicznego punktu widzenia, zasadniczo wykonuje się jeszcze przed wylaniem posadzki właściwej w mieszkaniu lub domu do wykończenia wnętrz.

W duchu podjętego tematu zapraszam do lektury publikacji „Brodzik czy odpływ liniowy” w poradniku remontowym na naszej firmowej stronie www.
https://www.abartremonty.pl/lazienka/brodzik-czy-odplyw-liniowy/

#wojciechgoslinski

Prysznic z odpływem liniowym.

czwartek, 23 listopada 2017

Aranżacja minimalistyczna czy też bardziej dekoracyjna?


    Remont i urządzenie nowo zakupionego mieszkania w Poznaniu oczekuje od nas podjęcia decyzji, w jakim stylu wykończenia chcemy je widzieć, a że nasz gatunek zalicza się do stadnego, w którym naśladowanie daje nam poczucie przynależności do grupy, toteż zdecydowanie częściej kierujemy się konformizmem, raczej wybieramy sztampowe, stereotypowe rozwiązania, bo tak jest po prostu bezpieczniej, takie postępowanie naturalnie nie jest niczym nagannym, ma swoje racjonalne uzasadnienie.
W aranżacji przestrzeni mieszkalnej króluje zatem minimalizm, jest pragmatyczny, bo raz, że nie wymaga większego zaangażowania w kreowanie wnętrza, stworzenie spójności stylistycznej nie nastręcza większych problemów, daje poczucie przestronności, gdyż zagracanie wyposażeniem i meblami jest tu niewskazane, nie generuje dodatkowych kosztów usługi remontowej czy projektowej, to też nacisk na ergonomię i użyteczność, co jest istotne w poruszaniu się po statystycznie niezbyt obszernych poznańskich (i nie tylko) mieszkaniach, zatem plusy są oczywiste i decyzje odbiorców usługi zdroworozsądkowe.


Jednak wielu minimalizm nazywa beznamiętnym, bezdusznym i smutnym, choć funkcjonalnym, to nieatrakcyjnym dla oka.


  • Są więc w społeczeństwie jednostki, które lubią się wyróżnić, tylko czerpiąc z awangardy i nietuzinkowych rozwiązań poczują się spełnieni, odrzucają więc tak dziś popularny minimalizm w wykończeniach wnętrz mieszkań, charakteryzujący się prostotą formy, minimalną ilością dekoracji, brakiem bibelotów, zdobień, ornamentów, finezyjnych zaokrągleń, złoceń, detali z bogatym deseniem i wyszukaną, zróżnicowaną teksturą, które znajdują się tylko w pomieszczeniu na wskroś dekoracyjnym, ale to już w innym stylu.
  • Pierwsza propozycja dla tych „wyjątkowych” ludzi szukających indywidualizmu, otwartych na nowe idee, ceniących sobie element dekoracyjny, to styl Glamour, który lśni i błyszczy, blichtr i przepych są tu na czasie, czynnikiem definiującym ten styl jest stosowanie każdego elementu wyposażenia, który ma iście wysublimowaną formę, specjalnie ma przyciągać uwagę kolorem, deseniem czy fakturą czy ornamentem, złocenia, lśniące powierzchnie są tu w sam raz, dopuszczalny jest mebel żywcem wzięty z secesji, baroku.
  • W tym stylu możemy sobie pofolgować z ilością dekoracji, choć oczywiście do pewnej granicy, aby nie powstał kicz, który zarezerwowany jest raczej dla stylizacji Pop Art, w której to właśnie jest celowym działaniem, to przerost formy nad treścią, szokujące i specjalnie kontrastujące zestawienia koloru czy desenia, plastik, aluminium, chrom mile są widziane w każdym detalu wyposażenia, młodzież próbująca się wyróżnić czy też artystyczna, trochę ekscentryczna dusza, to właściwi adresaci tej stylizacji.
  • Innym stylem, o wiele bardziej stonowanym, dystyngowanym, może być Art Deco, tu też kładzie się nacisk na aspekt dekoracyjny, ale w geometrycznej formie, prostych acz wyrafinowanych i wyrazistych liniach, przeważnie mebli, które wydają się masywniejsze i większe, niż określa to wielkość wnętrza, stylizacja wymaga jednak trzymania się ściśle reżimu aranżacyjnego, rzadko który projektant podoła w tym temacie, na tym stylu trzeba się dobrze znać.
  • Styl industrialny to ocenianie detali wykończenia czy wyposażenia jako powiedzmy to „dekoracje inaczej”, gdyż eksponuje się tutaj surowość formy sprzętów kojarzonych z uprzemysłowieniem i urbanizacją, może to być nieotynkowana ściana, przewody instalacji c.o. czy elektrycznej nie w ścianie, tylko na wierzchu, jak w hali produkcyjnej, posadzka z mikrobetonu, żyrandol prosto z dworca kolejowego, itd., ma to swój specyficzny urok, lecz to trzeba jednak lubić.  
  • Ciepły i przyjazny styl rustykalny (wiejski) czy też z elementami retro, to już większa swoboda aranżacyjna, kwintesencją tej stylizacji jest umieszczanie w przestrzeni mieszkalnej detali z minionych epok, domostw mieszczańskich czy wiejskich, ślicznych, zdobionych, spatynowanych, często specjalnie noszących znamiona zużycia, jako odzwierciedlenie kunsztownej, ręcznej roboty firmy rzemieślniczej, inwencji twórczej majstra, w której widać pasję twórcy danego detalu, przedmioty takie wielu określa, że mają duszę, nadają wyjątkowy klimat każdemu remontowanemu wnętrzu, często, romantyczny, mistyczny, są bardzo uniwersalne, gdyż usługi designerów i obecne trendy we wnętrzarstwie mówią o mieszaniu stylów, akurat większość detali tych dwóch stylów zastosowane jako akcenty dekoracyjne, z powodzeniem sprawdzą się również w nowocześnie zaaranżowanym pomieszczeniu.
  • Styl rustykalny jest wyjątkowo ciepły w odbiorze, bardzo przyjazny, nie widzimy tutaj tworzyw sztucznych, tylko naturalne materiały; drewno, glinę, ceramikę, wiklinę, len, bawełnę, żelazo, tudzież prostotę, ale w pięknej formie, kolorystykę pastelową i stonowaną, barwy ziemi tak miłe dla oka, salony wnętrzarskie mają sporą ofertę detali w tej stylizacji, firmy projektowe nie stronią od ich wykorzystywania.
  • W minimalistycznych wnętrzach często czegoś nam brakuje, bryły mebli zaprojektowane są tak aby nie szokowały wzornictwem, są proste w formie, mają geometryczne kształty, mieszkanie jest wygodne, z rozmysłem zaplanowane, lecz z minimalną ilością zdobień, stolik, lampa, wazon, stary młynek do kawy, etc., lampion, komódka czy witrynka z minionej epoki mogą je mocno odmienić, wystarczy wprowadzić tylko kilka drobnych detali, a zobaczymy sporą różnicę, często drobny, unikatowy akcent dekoracyjny jest wisienką na torcie, eleganckim zwieńczeniem usługi projektanta lub inwencji twórczej domownika, wzbudza wydźwięk salonu lub sypialni jako bardziej indywidualne i osobiste pomieszczenie.
  • Minimalizm więc, jeśli wydaje się komuś nudny, zimny czy smutny, wystarczy go tylko właściwie „przyprawić”, trzeba jednak uczciwie oddać tej stylizacji, że nie stwarza ona żadnych kłopotów podczas realizacji projektu, zarówno designerom, firmie remontowej od wykończenia wnętrz no i, co najważniejsze, odbiorcy usługi, inwestorowi, domownicy czują się swobodnie, jakiekolwiek zmiany w aranżacji są dość łatwe, pasują tutaj dodatki w miarę zróżnicowane stylistycznie, nie ma takiego reżimu aranżacyjnego jak przy innych stylizacjach, toteż popularność tego wariantu podczas remontów mieszkań w Poznaniu nie bierze się znikąd.

Jeśli szukasz inspiracji, zapraszam do Galerii Aranżacje Inspiracje – salon, pokój dzienny, znajdującej się na naszej firmowej stronie www, są tam propozycje różnych stylów wykończenia, dominuje oczywiście minimalistyczny, który właściwie opracowany, może być prawdziwie nobliwy.
https://www.abartremonty.pl/aranzacje-inspiracje/pokoj-dzienny-salon/

#wojciechgoslinski

Aranżacja minimalistyczna czy też bardziej dekoracyjna?

środa, 1 listopada 2017

Farba antyrefleksyjna – czy zawsze warto ją stosować?


  Etap malowania sufitów i ścian jest wisienką na torcie całego przedsięwzięcia remontowego w mieszkaniu do wykończenia wnętrz, teoretycznie jest najprostszą z czynności w wachlarzu usługi firmy wykonawczej, jednak nawet po jak najbardziej fachowym nałożeniu powłok malarskich, jeśli jakość podłoża, tj. jego gładkość nie jest doskonała, a dzieje się tak wtedy, gdy odbiorca usługi będąc przekonany o wystarczająco dobrej jakości gładkości ścian, nie zlecił wykonawcy zrobienia gładzi gipsowych, po wymalowaniu i nadaniu jednolitego koloru, nagle okazuje się, że widać miejsca z nierównościami.


Naturą rzeczy gładzi gipsowej nie wykonuje się przed każdym malowaniem wnętrz poznańskiego mieszkania, byłoby to nonsensem, potrzebna jest ona jedynie wtedy, gdy powierzchnie sufitów i ścian nie stanowią jednolitej struktury, nie musi być to idealnie gładka powierzchnia, chodzi o to, aby była jednolita strukturalnie.
Pojęcie natomiast co jest jednolite strukturalnie, to rzecz względna, dla jednego sufit czy ściana, które wymagają bezwzględnego nałożenia gładzi gipsowych, dla drugiego będą całkowicie nadawać się pod prace malarskie, a wynika to z indywidualnych odczuć estetycznych, o których to, wg powiedzenia, się nie dyskutuje.


Pojawiają się tudzież sytuacje dyskusyjne, zastanawiamy się, czy wystarczy malowanie czy też należałoby jednak wykonać gładzie szpachlowe, co z kolei wpłynie na koszt usługi remontowej, struktura sufitu lub ściany nie jest doskonała, z drugiej strony nie aż taka tragiczna, na co wtedy należy zważać?


  • Firmy produkujące farby do wnętrz oferują je w różnym stopniu połysku; od głębokiego matu [3], przez farby półmatowe [5], po takie nadające ścianie wykończenie połyskujące [7] lub nawet [20].
  • Generalnie im wyższy stopień połysku farby, tym bardziej na wymalowanej powierzchni będzie widać niedoskonałości, szczególnie jeśli na daną powierzchnię będzie padało mocne światło pod ostrym kątem.
  • Bardzo błyszcząca ściana nie daje pożądanego efektu estetycznego, dlatego dla przykładu marka Beckers, w ofercie gotowych kolorów, przygotowała najbardziej optymalny pod względem wizualnym i też użytecznym stopień połysku [5], co nazywamy półmatem.
  • Stopień połysku powiązany jest z parametrem zmywalności, farba zawierająca więcej żywic syntetycznych, czyli półmatowa, połyskująca, daje powłokę malarską dobrze zmywalną, ale za to nie matową.
  • Wykończenie matowe lub półmatowe generalnie wygląda estetyczniej w odniesieniu do wymalowań w wyższym stopniu połysku, z tym zastrzeżeniem, że sufit wyłącznie nadaje się do malowania farbą w pełni matową, to nie jakieś tam trendy w aranżacji mieszkań czy przyzwyczajenia, wynika to wyłącznie z praktyki, otóż po prostu sufity najlepiej się prezentują, gdy są matowe, nie pojawiają się na nich refleksy świetlne, poza tym nie muszą się charakteryzować dobrą zmywalnością, zatem pełen mat na sufit jest jak ulał.

O ile farba matowa [3] daje powłokę całkowicie matową, to jednak rynek farb do malowania wnętrz kilka lat temu wprowadził farbę o wyjątkowo głębokim macie [2], chyba już każda ze znanych firm produkujących farby ma ją w swojej ofercie, nazywa się ją umownie antyrefleksyjną, jej zastosowanie to jednak nie same plusy, a dlaczego?


  • Farba jest z przeznaczeniem wyłącznie na sufity, głęboki mat powoduje, że parametr zmywalności nie był brany pod uwagę przy jej komponowaniu, więc na ściany – wykluczone, farba tworzy powłokę malarską, jako matową, drobroziarnistą powierzchnię.
  • Farba antyrefleksyjna ma za zadanie niwelować optycznie refleksy świetlne na suficie, a przez to również do pewnego stopnia pewne niedoskonałości w strukturze powierzchni sufitu, głęboki mat zachowany jest niezależnie pod jakim kątem na sufit pada światło, jest ono równomiernie rozpraszane we wszystkich kierunkach, jednak nie wszyscy producenci opracowali tą farbę jako doskonałą, produkt ten wymaga bardzo dobrej rozlewności, aby wyszła nam gładka powierzchnia, ponadto wydłużonego czasu otwarcia, tj. schnięcia fizycznego, aby nie powstały pasy i smugi podczas rozprowadzania jej wałkiem, ale komponenty farby decydujące o wyjątkowo głębokim macie, działają in minus właśnie na te istotne parametry.
  • W efekcie przed zakupem tej farby należy rozważyć celowość, to właśnie niektóre farby antyrefleksyjne z uwagi na swoje komponenty stwarzają najwięcej problemów podczas usługi remontowej przy pracach malarskich, stanowiących istotny element wykończenia wnętrz mieszkań w Poznaniu, w postaci powstawania pasów i smug na suficie po wałku malarskim, jeśli trafimy na średniej jakości produkt, farba po prostu wymagać będzie wyjątkowego reżimu w sferze jej aplikacji, a i tak nie zawsze efekt końcowy wyjdzie akceptowalny, właściwie najbezpieczniejsze byłoby wyłącznie malowanie natryskowe taką farbą, ale nie jest to nielogiczne, biorąc pod uwagę stosunek wielkości sufitu do czasu na przygotowanie urządzenia natryskowego i późniejsze jego czasochłonne czyszczenie.
  • Jeśli sufit oczekuje wymalowania w głębokim macie, z własnego doświadczenia sugeruję moim klientom farbę Tikkurila Optiva [3] lub Akrylit W Dekoral, są to sprawdzone i ulubione produkty wykorzystywane przez moją firmę remontową dla uzyskania bardzo estetycznego, matowego sufitu, różnica do stopnia matu [2], którą chwali się farba antyrefleksyjna, na pierwszy rzut oka nie jest duża, a ryzyko smug żadne.
  • Skąd mój sceptycyzm w odniesieniu do farb antyrefleksyjnych, nawet mojej ulubionej i sprawdzonej marki, tj. Tikkurila, oferującej farbę antyrefleksyjną Anti-Reflex white [2], otóż z autopsji; już kilka razy, pomimo moich ostrzeżeń, odbiorcy moich usług wykończenia w Poznaniu zakupywali farby antyrefleksyjne, nie będę wymieniał ich marek, efekt wymalowania sufitu pozostawiał wiele do życzenia, gdy zakupili farby, o których piszę punkt wyżej, różnica na plus była wyraźna. 
  • Farby antyrefleksyjne jako idea, to ogólnie bardzo dobry pomysł, w wielu przypadkach jednak musiałby być dopracowany proces ich produkcji, na ten moment biorąc pod uwagę istnienie innych farb dających głęboki mat, nie mają moim skromnym zdaniem racji bytu, tutaj mam w pamięci, gdy swego czasu niektóre firmy wprowadziły farbę jednokrotnego krycia, co okazało się kompletnym marketingowym niewypałem.  


Pozostając w temacie malowania mieszkania, zapraszam do lektury publikacji na naszej firmowej stronie www, w poradniku remontowym pt. „Gotowe kolory farb czy z mieszalnika?”
https://www.abartremonty.pl/farby-do-wnetrz/gotowe-kolory-farb-czy-z-mieszalnika/

#wojciechgoslinski

Farba antyrefleksyjna – czy zawsze warto ją stosować? 

poniedziałek, 9 października 2017

Jaki jest najlepszy układ mieszkania?


Rozglądając się za nowym mieszkaniem deweloperskim do wykończenia albo z rynku wtórnego do wykonania usługi większego remontu przez najętą firmę, zwracamy uwagę na mnóstwo czynników definiujących określony lokal mieszkalny jako odpowiedni, na pierwszym miejscu chodzi lokalizację, następnie otoczenie i jego jakość estetyczną, stan techniczny budynku i lokalu mieszkalnego i pewnie na końcu zwracamy uwagę na ergonomiczny aspekt układu wnętrz wybranego lokalu.


Tymczasem ten ostatni element będzie rzutował na odczuwanie przestrzeni mieszkalnej jako funkcjonalnej i po prostu dla nas przyjaznej, może niekiedy będzie trzeba zmienić priorytety, cóż z tego, że kupimy mieszkanie w dobrej lokalizacji, znakomicie skomunikowane z centrum Poznania, z doskonałym zapleczem rozmaitych usług, punktów handlowych, itd., jeśli jego układ pozostawi wiele do życzenia?


Na co więc należy zwrócić uwagę rozważając zakup naszych czterech kątów pod kątem ich użyteczności?


  • Istotne jest wyraźne oddzielenie stref; wypoczynkowej, sypialnianej, sanitarnej i przygotowywania oraz spożywania posiłków, w związku z tym, że nasze poznańskie mieszkania w większości nie grzeszą wielkością, deweloperzy łączą strefę wypoczynkową z kuchenną, to połączone pomieszczenie, pełniące dwie funkcje, nie może być zbyt małe, np. jeśli ma mniej niż 25m2, może być problem z czytelną i ergonomiczną aranżacją, należy zagwarantować minimalną wygodę dla poruszania się w strefie kuchennej, strefa ta powinna mieć osobne okno, inny układ spowoduje, że kuchnia może być zbyt ciemna i przez to nieprzytulna, jednak kuchnia, a właściwie aneks kuchenny z osobnym oknem w nowym budownictwie jest niestety coraz większą rzadkością, dlatego nie używa się już nazwy kuchnia, tylko aneks kuchenny, jako faktycznie niepełnowartościowa kuchnia.
  • Układ wspólnego pomieszczenia salon / aneks kuchenny, dobrze jeśli ma taki kształt czy rozmieszczenie okien, aby umożliwił ich wizualne wydzielenie sposobem wykończenia, np. różniącej się podłogi, jedna strefa w drugą powinny przechodzić łagodnie, nie mogą się wzajemnie zakłócać. 
  • Osobno wydzielona kuchnia nie powinna mieć mniej niż 8m2, oczywiście są mniejsze pomieszczenia kuchenne, lecz są to niestety klitki, w których nie ma miejsca aby zasiąść przy stole do obiadu.
  • W nowych lokalach mieszkalnych króluje opcja połączenia salonu z kuchnią, lecz dla pań domu ceniących sobie oddzielną kuchnię, to nie wchodzi w grę, ale wtedy ze względów funkcjonalnych, kuchnia musi sąsiadować z salonem czy jadalnią oraz być jak najdalej od strefy sypialnianej.
  • W opcji zamieszkiwania wielu osób czy też wielodzietnej rodziny, kuchnia wydzielona od salonu, jako strefy wypoczynkowej, jest jedynie zdroworozsądkowym wariantem, tutaj ruch w kuchni naturą rzeczy będzie większy, zasadniczo wg opracowań firm od designu i ergonomii, sens użytkowy posiadania kuchni połączonej bezpośrednio z salonem, to rodzina góra czteroosobowa. 
  • Strefa sypialniana powinna się znajdować na drugim biegunie mieszkania w opozycji do strefy wypoczynkowej, czyli salonu, przecież nie wszyscy domownicy idą spać o tej samej porze, gdy w salonie dzieję się jeszcze życie, w drugiej części domu ktoś chce spać, szczególnie pokój małego dziecka powinien być jak najdalej od salonu.
  • Wejście do łazienki powinno być bliżej strefy sypialnianej, niż pomieszczenia salonu, wtedy wieczorne przyjmowanie gości w salonie, nie będzie sprawiało dyskomfortu pozostałym domownikom nie uczestniczącym w spotkaniu, pragnącym dokonać wieczornych czynności higienicznych w łazience, idealnie, gdy w domu jest druga, mniejsza łazienka, albo choćby dodatkowe wc, dla gości i też domowników, w sytuacji, gdy zajęta jest główna łazienka, jest to jak znalazł.
  • Dobrze, żeby łazienka miała choć niewielkie okno, co niestety jest rzadkością w nowych mieszkaniach do wykończenia i też lokalach w blokach z wielkiej płyty do wykonania generalnego remontu, tymczasem w projektach budynków sprzed ok. stu lat, każda łazienka musiała mieć okno, jakoś wtedy projektanci dawali sobie z tym radę, odrobina naturalnego światła wpadająca nawet do niewielkiej łazienki sprawi, że nie będzie na nas działać klaustrofobicznie, wyda się trochę większa, niż tylko oświetlona sztucznym światłem.
  • Ciąg komunikacyjny, tj. korytarz, dobrze jeśli zajmuje procentowo jak najmniej miejsca w całości lokalu, idealny projekt, to korytarz zbliżony do kwadratu, nie zaś długi i wąski, nie może być zbyt rozległy, no chyba, że w lokalu o powierzchni użytkowej powyżej 75m2, powinien zawierać w swoim układzie miejsce do zamontowania pojemnej szafy wnękowej.
  • Najbardziej ustawne pomieszczenia, jak sypialnia, salon, łazienka, mają kształt zbliżony do kwadratu, wąskie i długie, nie tylko, że wizualnie są nieatrakcyjne, to trudniej będzie je zaaranżować, rozmieszczanie niezbędnych sprzętów wymaga tutaj niezłej wirtuozerii, pomysłowości, jest mnóstwo ograniczeń, a w efekcie po wykonaniu remontu i usługi wykończenia, wnętrze nigdy nie będzie tak funkcjonalne, jak pomieszczenie o formacie zbliżonym do kwadratu.
  • Należyte doświetlenie wszystkich pomieszczeń naturalnym światłem definiuje sferę przestronności wnętrz, idealny układ, biorąc pod uwagę temperaturę naturalnego światła i jej wpływ na sferę wizualną i po części też użytkową, to okna salonu skierowane na południe, południowy/zachód, sypialni na wschód, północ, północny wschód, kuchni zdecydowanie w kierunku północnym, łazienki w dowolnym kierunku, im większe okna, tym lepiej, światło ze swoją plastycznością będzie głównym aktorem aranżacji domu, światło to przestrzeń, nie bójmy się jego nadmiaru, nie tylko sprawi, że wnętrza będą przytulniejsze, również i my poczujemy się o wiele lepiej, zwłaszcza przy deficycie promieni słonecznych zimą, docenimy duże okna.
  • Pomieszczenia źle, czyli nie ergonomicznie powydzielane ścianami działowymi, zawsze można zmodyfikować, podczas przeprowadzanej usługi remontowej przez firmę wykonawczą, każdą ścianę nienośną można usunąć bez jakichkolwiek zezwoleń czy obliczeń statycznych inżyniera projektanta.
  • Im będzie więcej przedzielonych pomieszczeń, tym cały lokal wydawał się będzie na mniejszy, łączenie pomieszczeń powoduje, że lokal mieszkalny wyda się większy, niż jest w rzeczywistości,  domownikom będzie się w nim swobodniej poruszało, przy takiej modyfikacji układu pomieszczeń, zazwyczaj łączy się salon z kuchnią, salon z korytarzem, kuchnię z sąsiednim pomieszczeniem z przeznaczeniem na jadalnię, powiększa się łazienkę kosztem korytarza lub przyległej sypialni, usługa projektanta wnętrz czy firmy remontowej, musi zawierać doradztwo w tejże materii.
  • Jeśli kochasz przestrzeń, zapomnij o nowych lokalach deweloperskich, zainwestuj w mieszkanie w budynku sprzed wieku, po modernizacji będzie nie do poznania, wymurowane ze zdrowej czerwonej cegły, nawet takie do generalnej modernizacji, nie zwykłego wykończenia czy malowania, w którym to projektanci wiedzieli, ile rzeczywiście człowiek potrzebuje przestrzeni, pokoje, to często w porównaniu z nowymi lokalami mieszkalnymi prawdziwe komnaty, wysokie na trzy metry, tutaj naprawdę jest czym oddychać, poza tym takie budynki to budowle w duszą, odrestaurowane, są perełkami architektonicznymi w odniesieniu do bezdusznego i bez polotu nowoczesnego budownictwa, gdzie chęć osiągnięcia profitu przez dewelopera ogranicza inwencję twórczą projektantów, którzy pracują wg wytycznych dewelopera, a nie mówiąc już o budynkach z wielkiej płyty z radosnego, socjalistycznego budowania, tutaj to sfera estetyczna i też technologiczna oraz etos pracy podczas ich budowania, to jak wszyscy wiemy, niestety tragedia, takie lokale zakupione z rynku wtórnego zazwyczaj wymagają totalnego remontowania, choć tu ciekawostka, niekiedy zdarzy się, że układ mieszkania z wielkiej płyty jest o wiele funkcjonalniejszy niż w niejednym nowo wybudowanym lokalu w Poznaniu.   

#wojciechgoslinski

https://www.abartremonty.pl/

Jaki jest najlepszy układ mieszkania?
  

czwartek, 7 września 2017

Jak wykreować ergonomiczną łazienkę?

  Przymierzając się do aranżacji, remontu i usługi wykończenia wnętrza łazienki, wizytówki większości poznańskich mieszkań, naturą rzeczy zważamy na sferę estetyczną i użytkową, jedna i druga jest tak samo istotna, czasami zatrudniamy projektanta, zazwyczaj kupujemy armaturę sprawdzonych firm, z drugiej jednak strony, nawet najlepszy design nie zrekompensuje nieudanego projektu pod względem funkcjonalności, ergonomia szczególnie w tym wnętrzu jest podstawą, aby można było mówić o łazience, że jest w pełni komfortowa.


Funkcjonalne ustawienie wszystkich elementów w łazience może być utrudnione przez podstawowy, nazwijmy to defekt polskich łazienek, otóż w zdecydowanej większości przypadków nie grzeszą one swoją wielkością, skoro i nowe mieszkania deweloperskie też nie są zbyt duże, tak samo jest też z łazienkami.


Jaki zatem przyjąć plan działania, aby udało się wykreować ergonomiczną łazienkę?


  1. Mając dylemat w postaci: co wybrać, brodzik czy wannę, zdecydowanie bardziej ustawny okaże się brodzik, powiedzmy 80 x 80 czy 90 x 90 cm lub prostokątny, nie tyle chodzi o powierzchnię, jaką zajmuje na posadzce w odniesieniu do wanny, tylko o jego kształt, zawsze kształt zbliżony do kwadratu będzie bardziej ustawny, podłużny kształt wanny sprawia, że zazwyczaj w jej linii nic już nie ustawimy, inaczej ma się s prawa z prysznicem, obok niego może stać np. pralka czy szafa od podłogi, nawet do sufitu.
  2. Nie ustawiajmy żadnego ze sprzętów po skosie względem linii ściany, tylko prostopadle/równolegle do niej, tudzież co niektórych zainteresować może opcja stelaża wc montowanego właśnie po skosie, oferowanego przez niektóre firmy z armaturą instalacyjną, tą opcję zdecydowanie odradzam jako detal wykończenia niewielkich wnętrz łazienki.
  3. Najlepiej zagospodarowana przestrzeń gwarantująca wygodne poruszanie się po łazience, to umieszczanie sprzętów typu: kabina prysznicowa, pralka, szafka czy miska sedesowa w narożach pomieszczenia, wtedy zyskujemy więcej miejsca po jego środku.
  4. Jeśli łazienka jest naprawdę mała, ma ok. 3 m2, często zawalidrogą jest pralka, jeśli tylko jest taka możliwość, umieśćmy ją w ciągu zabudowy meblowej w kuchni, dzisiejsze pralki nie są aż tak głośne, nie wiele bardziej hałasują niż zmywarka.
  5. Najwygodniejsza w używaniu pralka nie będzie ani wąska, ani płytka, te wersje zajmują co prawda mniej miejsca we wnętrzu, lecz najlepsza dla gospodyni domu będzie taka o wymiarach 60 x 60 cm, wówczas warto ją wkomponować w zabudowę wnękową, obok pralki idealnie, jeśli będzie brudownik w postaci szuflady z pełnym wysuwem, wtedy taki powiedzmy to kompakt szafkowo - pralkowy, najefektywniej wypełni dostępną przestrzeń, zabudową zajmie się firma wykonująca szafy wnękowe i meble kuchenne na wymiar.
  6. Wygodniejsze wchodzenie do brodzika czy do stanowiska prysznicowego z odpływem liniowym, zapewni tzw. otwarty prysznic, mamy wówczas tylko wydłużoną jedną taflę szyby, stanowiącą grodź prysznica, żadnych otwieranych elementów, jak jest to w standardowej kabinie prysznicowej z otwieranymi lub przesuwanymi drzwiczkami.
  7. Brodzik niski, tj. taki, którego podłoga jest zaledwie jeden centymetr nad płytkami podłogowymi czy też opłytkowana podłoga z odpływem liniowym, jest najwygodniejszą opcją, jednak wysokość przyłącza odpływu do rury kanalizacyjnej determinuje nam możliwość wykonania czegoś takiego, jeśli przyłącze to jest za wysoko, na etapie remontu wykonuje się wówczas podest z zaprawy posadzkarskiej, na tyle wysoki, aby zapewnił grawitacyjny spływ wody z odpływu liniowego.  
  8. Bateria umywalkowa może mieć więcej funkcji, otóż z powodu nie zrozumiałych dla mnie przyzwyczajeń i sugestii projektantów tej armatury, większość wylewek baterii jest usytuowana tak nisko nad umywalką, że nawet ręce trudno się myje, najwygodniejsza wersja, to bateria sztorcowa w kształcie laski/fajki z wysoko usytuowaną wylewką, taką jaką montuje się w kuchni na zlewie, w zasadzie, to każdy model baterii kuchennej może być zamontowany na umywalce łazienkowej, w efekcie wysoko usytuowana wylewka pozwala na zmywanie rąk bez konieczności pochylania się, umycie włosów, wtedy nie trzeba wchodzić pod natrysk, to także wygodne nabranie wody do miski, woda w żadnym razie nie rozpryskuje się, sam to od lat testuję i nie wyobrażam sobie bardziej wygodnej alternatywy.
  9. Na komfort w łazience, czyli też ergonomię, niebagatelny wpływ ma właściwe oświetlenie, najefektywniej doświetli łazienkę kilka punktów świetlnych na suficie, tak aby każdy zakamarek tego wnętrza był skąpany w świetle, zaplanowanie funkcjonalnego oświetlenia należy wykonać przed pracami remontowymi i realizacją usługi pełnego wykończenia łazienki.
  10. Instalując brodzik i kabinę prysznicową, zwróćmy uwagę na ich kształt i wielkość, wpływające na kwestię wygody brania kąpieli, ale też poruszania się po łazience, generalnie wygodniej będzie nam się brało prysznic w prostokątnej czy kwadratowej kabinie, zaś więcej wygody w poruszaniu się po łazience zagwarantuje brodzik i kabina półokrągłe.
  11. Jeśli kabina prysznicowa jest prostokątna, baterię i deszczownicę zawsze instalujmy na krótszym boku ściany stanowiska prysznicowego.
  12. Wybierając stelaż podtynkowy wc, u niektórych firm mamy opcję zakupu stelaża tzw. Slim, będzie on płytszy, jego zabudowa i zatem też miska sedesowa będzie wystawała od ściany o dobre kilka centymetrów mniej, należy to oczywiście zaplanować przed remontem i wykończeniem łazienki.
  13. Grzejnik i jego usytuowanie: miejsce zainstalowania grzejnika to tylko propozycja dewelopera, można go przenieść w dowolne miejsce w łazience, np. nad zabudową stelaża wc, wówczas ten odcinek ściany wykorzystujemy dla dwóch elementów; stelaża wc oraz grzejnika, wygląda to estetycznie, oszczędzamy przestrzeń.
  14. Standardowo w nowym mieszkaniu grzejnik drabinkowy w łazience posiada zawór z głowicą usytuowaną prostopadle względem grzejnika, owa głowica wystaje nad jego linię, można czasami się o nią haczyć, proste rozwiązanie, to zamontowanie zaworu kątowego, usługa prosta i niezbyt kosztowana, wówczas głowica jest w linii grzejnika i nie wystaje ponad jego płaszczyznę.
  15. Już na wejściu do łazienki mówimy o jej ergonomii, deweloperzy w nowych mieszkaniach w Poznaniu do wykończenia przygotowują otwory montażowe pod drzwi o szerokości skrzydła 80 cm, skoro łazienka nie jest duża, funkcjonalniejsze i przy okazji zgrabniej wyglądające będą drzwi o szerokości skrzydła 72 cm, usługa zwężenia otworu drzwiowego o 10 cm nie jest skomplikowana.
  16. Weźmy pod uwagę, że wirtualny projekt łazienki, jak to się mówi przyjmie wszystko, projektanci wnętrz niestety nie są geniuszami, też popełniają kardynalne błędy, to głównie teoretycy, nie praktycy jak wykonawca, tj. firma remontowa, ja podpowiadam klientom moich usług w Poznaniu, że jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do ergonomicznego rozmieszczenia detali wyposażenia w łazience, warto podejść do tematu empirycznie, wykonać np. z kartonu kontury poszczególnych sprzętów, albo choć pozaznaczać ich kontury na podłodze i ścianach taśmą malarską, wtedy dopiero będą mieli kompletne odniesienie, czy wszystko na pewno gra.
  17. Wybierając mieszkanie do wykończenia lub generalnego remontu, bezwzględnie zwracajmy uwagę na kształt łazienki, zawsze pomieszczenie najbardziej zbliżone do kwadratu będzie lepiej ustawne, odwrotnie będzie z wydłużonym, wąskim pomieszczeniem, im mniej zakamarków też lepiej, idealnie, jeśli ma tylko cztery narożniki, bez żadnych wnęk, utrudniających ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni.

Przeczytaj również publikację: „Rozwiązania wpływające na komfort w łazience.”
http://www.abartremonty.pl/lazienka/rozwiazania-wplywajace-na-komfort-w-lazience/

#wojciechgoslinski

Jak wykreować ergonomiczną łazienkę?