środa, 1 listopada 2017

Farba antyrefleksyjna – czy zawsze warto ją stosować?


  Etap malowania sufitów i ścian jest wisienką na torcie całego przedsięwzięcia remontowego w mieszkaniu do wykończenia wnętrz, teoretycznie jest najprostszą z czynności w wachlarzu usługi firmy wykonawczej, jednak nawet po jak najbardziej fachowym nałożeniu powłok malarskich, jeśli jakość podłoża, tj. jego gładkość nie jest doskonała, a dzieje się tak wtedy, gdy odbiorca usługi będąc przekonany o wystarczająco dobrej jakości gładkości ścian, nie zlecił wykonawcy zrobienia gładzi gipsowych, po wymalowaniu i nadaniu jednolitego koloru, nagle okazuje się, że widać miejsca z nierównościami.


Naturą rzeczy gładzi gipsowej nie wykonuje się przed każdym malowaniem wnętrz poznańskiego mieszkania, byłoby to nonsensem, potrzebna jest ona jedynie wtedy, gdy powierzchnie sufitów i ścian nie stanowią jednolitej struktury, nie musi być to idealnie gładka powierzchnia, chodzi o to, aby była jednolita strukturalnie.
Pojęcie natomiast co jest jednolite strukturalnie, to rzecz względna, dla jednego sufit czy ściana, które wymagają bezwzględnego nałożenia gładzi gipsowych, dla drugiego będą całkowicie nadawać się pod prace malarskie, a wynika to z indywidualnych odczuć estetycznych, o których to, wg powiedzenia, się nie dyskutuje.


Pojawiają się tudzież sytuacje dyskusyjne, zastanawiamy się, czy wystarczy malowanie czy też należałoby jednak wykonać gładzie szpachlowe, co z kolei wpłynie na koszt usługi remontowej, struktura sufitu lub ściany nie jest doskonała, z drugiej strony nie aż taka tragiczna, na co wtedy należy zważać?


  • Firmy produkujące farby do wnętrz oferują je w różnym stopniu połysku; od głębokiego matu [3], przez farby półmatowe [5], po takie nadające ścianie wykończenie połyskujące [7] lub nawet [20].
  • Generalnie im wyższy stopień połysku farby, tym bardziej na wymalowanej powierzchni będzie widać niedoskonałości, szczególnie jeśli na daną powierzchnię będzie padało mocne światło pod ostrym kątem.
  • Bardzo błyszcząca ściana nie daje pożądanego efektu estetycznego, dlatego dla przykładu marka Beckers, w ofercie gotowych kolorów, przygotowała najbardziej optymalny pod względem wizualnym i też użytecznym stopień połysku [5], co nazywamy półmatem.
  • Stopień połysku powiązany jest z parametrem zmywalności, farba zawierająca więcej żywic syntetycznych, czyli półmatowa, połyskująca, daje powłokę malarską dobrze zmywalną, ale za to nie matową.
  • Wykończenie matowe lub półmatowe generalnie wygląda estetyczniej w odniesieniu do wymalowań w wyższym stopniu połysku, z tym zastrzeżeniem, że sufit wyłącznie nadaje się do malowania farbą w pełni matową, to nie jakieś tam trendy w aranżacji mieszkań czy przyzwyczajenia, wynika to wyłącznie z praktyki, otóż po prostu sufity najlepiej się prezentują, gdy są matowe, nie pojawiają się na nich refleksy świetlne, poza tym nie muszą się charakteryzować dobrą zmywalnością, zatem pełen mat na sufit jest jak ulał.

O ile farba matowa [3] daje powłokę całkowicie matową, to jednak rynek farb do malowania wnętrz kilka lat temu wprowadził farbę o wyjątkowo głębokim macie [2], chyba już każda ze znanych firm produkujących farby ma ją w swojej ofercie, nazywa się ją umownie antyrefleksyjną, jej zastosowanie to jednak nie same plusy, a dlaczego?


  • Farba jest z przeznaczeniem wyłącznie na sufity, głęboki mat powoduje, że parametr zmywalności nie był brany pod uwagę przy jej komponowaniu, więc na ściany – wykluczone, farba tworzy powłokę malarską, jako matową, drobroziarnistą powierzchnię.
  • Farba antyrefleksyjna ma za zadanie niwelować optycznie refleksy świetlne na suficie, a przez to również do pewnego stopnia pewne niedoskonałości w strukturze powierzchni sufitu, głęboki mat zachowany jest niezależnie pod jakim kątem na sufit pada światło, jest ono równomiernie rozpraszane we wszystkich kierunkach, jednak nie wszyscy producenci opracowali tą farbę jako doskonałą, produkt ten wymaga bardzo dobrej rozlewności, aby wyszła nam gładka powierzchnia, ponadto wydłużonego czasu otwarcia, tj. schnięcia fizycznego, aby nie powstały pasy i smugi podczas rozprowadzania jej wałkiem, ale komponenty farby decydujące o wyjątkowo głębokim macie, działają in minus właśnie na te istotne parametry.
  • W efekcie przed zakupem tej farby należy rozważyć celowość, to właśnie niektóre farby antyrefleksyjne z uwagi na swoje komponenty stwarzają najwięcej problemów podczas usługi remontowej przy pracach malarskich, stanowiących istotny element wykończenia wnętrz mieszkań w Poznaniu, w postaci powstawania pasów i smug na suficie po wałku malarskim, jeśli trafimy na średniej jakości produkt, farba po prostu wymagać będzie wyjątkowego reżimu w sferze jej aplikacji, a i tak nie zawsze efekt końcowy wyjdzie akceptowalny, właściwie najbezpieczniejsze byłoby wyłącznie malowanie natryskowe taką farbą, ale nie jest to nielogiczne, biorąc pod uwagę stosunek wielkości sufitu do czasu na przygotowanie urządzenia natryskowego i późniejsze jego czasochłonne czyszczenie.
  • Jeśli sufit oczekuje wymalowania w głębokim macie, z własnego doświadczenia sugeruję moim klientom farbę Tikkurila Optiva [3] lub Akrylit W Dekoral, są to sprawdzone i ulubione produkty wykorzystywane przez moją firmę remontową dla uzyskania bardzo estetycznego, matowego sufitu, różnica do stopnia matu [2], którą chwali się farba antyrefleksyjna, na pierwszy rzut oka nie jest duża, a ryzyko smug żadne.
  • Skąd mój sceptycyzm w odniesieniu do farb antyrefleksyjnych, nawet mojej ulubionej i sprawdzonej marki, tj. Tikkurila, oferującej farbę antyrefleksyjną Anti-Reflex white [2], otóż z autopsji; już kilka razy, pomimo moich ostrzeżeń, odbiorcy moich usług wykończenia w Poznaniu zakupywali farby antyrefleksyjne, nie będę wymieniał ich marek, efekt wymalowania sufitu pozostawiał wiele do życzenia, gdy zakupili farby, o których piszę punkt wyżej, różnica na plus była wyraźna. 
  • Farby antyrefleksyjne jako idea, to ogólnie bardzo dobry pomysł, w wielu przypadkach jednak musiałby być dopracowany proces ich produkcji, na ten moment biorąc pod uwagę istnienie innych farb dających głęboki mat, nie mają moim skromnym zdaniem racji bytu, tutaj mam w pamięci, gdy swego czasu niektóre firmy wprowadziły farbę jednokrotnego krycia, co okazało się kompletnym marketingowym niewypałem.  


Pozostając w temacie malowania mieszkania, zapraszam do lektury publikacji na naszej firmowej stronie www, w poradniku remontowym pt. „Gotowe kolory farb czy z mieszalnika?”
https://www.abartremonty.pl/farby-do-wnetrz/gotowe-kolory-farb-czy-z-mieszalnika/

#wojciechgoslinski

Farba antyrefleksyjna – czy zawsze warto ją stosować? 

poniedziałek, 9 października 2017

Jaki jest najlepszy układ mieszkania?


Rozglądając się za nowym mieszkaniem deweloperskim do wykończenia albo z rynku wtórnego do wykonania usługi większego remontu przez najętą firmę, zwracamy uwagę na mnóstwo czynników definiujących określony lokal mieszkalny jako odpowiedni, na pierwszym miejscu chodzi lokalizację, następnie otoczenie i jego jakość estetyczną, stan techniczny budynku i lokalu mieszkalnego i pewnie na końcu zwracamy uwagę na ergonomiczny aspekt układu wnętrz wybranego lokalu.


Tymczasem ten ostatni element będzie rzutował na odczuwanie przestrzeni mieszkalnej jako funkcjonalnej i po prostu dla nas przyjaznej, może niekiedy będzie trzeba zmienić priorytety, cóż z tego, że kupimy mieszkanie w dobrej lokalizacji, znakomicie skomunikowane z centrum Poznania, z doskonałym zapleczem rozmaitych usług, punktów handlowych, itd., jeśli jego układ pozostawi wiele do życzenia?


Na co więc należy zwrócić uwagę rozważając zakup naszych czterech kątów pod kątem ich użyteczności?


  • Istotne jest wyraźne oddzielenie stref; wypoczynkowej, sypialnianej, sanitarnej i przygotowywania oraz spożywania posiłków, w związku z tym, że nasze poznańskie mieszkania w większości nie grzeszą wielkością, deweloperzy łączą strefę wypoczynkową z kuchenną, to połączone pomieszczenie, pełniące dwie funkcje, nie może być zbyt małe, np. jeśli ma mniej niż 25m2, może być problem z czytelną i ergonomiczną aranżacją, należy zagwarantować minimalną wygodę dla poruszania się w strefie kuchennej, strefa ta powinna mieć osobne okno, inny układ spowoduje, że kuchnia może być zbyt ciemna i przez to nieprzytulna, jednak kuchnia, a właściwie aneks kuchenny z osobnym oknem w nowym budownictwie jest niestety coraz większą rzadkością, dlatego nie używa się już nazwy kuchnia, tylko aneks kuchenny, jako faktycznie niepełnowartościowa kuchnia.
  • Układ wspólnego pomieszczenia salon / aneks kuchenny, dobrze jeśli ma taki kształt czy rozmieszczenie okien, aby umożliwił ich wizualne wydzielenie sposobem wykończenia, np. różniącej się podłogi, jedna strefa w drugą powinny przechodzić łagodnie, nie mogą się wzajemnie zakłócać. 
  • Osobno wydzielona kuchnia nie powinna mieć mniej niż 8m2, oczywiście są mniejsze pomieszczenia kuchenne, lecz są to niestety klitki, w których nie ma miejsca aby zasiąść przy stole do obiadu.
  • W nowych lokalach mieszkalnych króluje opcja połączenia salonu z kuchnią, lecz dla pań domu ceniących sobie oddzielną kuchnię, to nie wchodzi w grę, ale wtedy ze względów funkcjonalnych, kuchnia musi sąsiadować z salonem czy jadalnią oraz być jak najdalej od strefy sypialnianej.
  • W opcji zamieszkiwania wielu osób czy też wielodzietnej rodziny, kuchnia wydzielona od salonu, jako strefy wypoczynkowej, jest jedynie zdroworozsądkowym wariantem, tutaj ruch w kuchni naturą rzeczy będzie większy, zasadniczo wg opracowań firm od designu i ergonomii, sens użytkowy posiadania kuchni połączonej bezpośrednio z salonem, to rodzina góra czteroosobowa. 
  • Strefa sypialniana powinna się znajdować na drugim biegunie mieszkania w opozycji do strefy wypoczynkowej, czyli salonu, przecież nie wszyscy domownicy idą spać o tej samej porze, gdy w salonie dzieję się jeszcze życie, w drugiej części domu ktoś chce spać, szczególnie pokój małego dziecka powinien być jak najdalej od salonu.
  • Wejście do łazienki powinno być bliżej strefy sypialnianej, niż pomieszczenia salonu, wtedy wieczorne przyjmowanie gości w salonie, nie będzie sprawiało dyskomfortu pozostałym domownikom nie uczestniczącym w spotkaniu, pragnącym dokonać wieczornych czynności higienicznych w łazience, idealnie, gdy w domu jest druga, mniejsza łazienka, albo choćby dodatkowe wc, dla gości i też domowników, w sytuacji, gdy zajęta jest główna łazienka, jest to jak znalazł.
  • Dobrze, żeby łazienka miała choć niewielkie okno, co niestety jest rzadkością w nowych mieszkaniach do wykończenia i też lokalach w blokach z wielkiej płyty do wykonania generalnego remontu, tymczasem w projektach budynków sprzed ok. stu lat, każda łazienka musiała mieć okno, jakoś wtedy projektanci dawali sobie z tym radę, odrobina naturalnego światła wpadająca nawet do niewielkiej łazienki sprawi, że nie będzie na nas działać klaustrofobicznie, wyda się trochę większa, niż tylko oświetlona sztucznym światłem.
  • Ciąg komunikacyjny, tj. korytarz, dobrze jeśli zajmuje procentowo jak najmniej miejsca w całości lokalu, idealny projekt, to korytarz zbliżony do kwadratu, nie zaś długi i wąski, nie może być zbyt rozległy, no chyba, że w lokalu o powierzchni użytkowej powyżej 75m2, powinien zawierać w swoim układzie miejsce do zamontowania pojemnej szafy wnękowej.
  • Najbardziej ustawne pomieszczenia, jak sypialnia, salon, łazienka, mają kształt zbliżony do kwadratu, wąskie i długie, nie tylko, że wizualnie są nieatrakcyjne, to trudniej będzie je zaaranżować, rozmieszczanie niezbędnych sprzętów wymaga tutaj niezłej wirtuozerii, pomysłowości, jest mnóstwo ograniczeń, a w efekcie po wykonaniu remontu i usługi wykończenia, wnętrze nigdy nie będzie tak funkcjonalne, jak pomieszczenie o formacie zbliżonym do kwadratu.
  • Należyte doświetlenie wszystkich pomieszczeń naturalnym światłem definiuje sferę przestronności wnętrz, idealny układ, biorąc pod uwagę temperaturę naturalnego światła i jej wpływ na sferę wizualną i po części też użytkową, to okna salonu skierowane na południe, południowy/zachód, sypialni na wschód, północ, północny wschód, kuchni zdecydowanie w kierunku północnym, łazienki w dowolnym kierunku, im większe okna, tym lepiej, światło ze swoją plastycznością będzie głównym aktorem aranżacji domu, światło to przestrzeń, nie bójmy się jego nadmiaru, nie tylko sprawi, że wnętrza będą przytulniejsze, również i my poczujemy się o wiele lepiej, zwłaszcza przy deficycie promieni słonecznych zimą, docenimy duże okna.
  • Pomieszczenia źle, czyli nie ergonomicznie powydzielane ścianami działowymi, zawsze można zmodyfikować, podczas przeprowadzanej usługi remontowej przez firmę wykonawczą, każdą ścianę nienośną można usunąć bez jakichkolwiek zezwoleń czy obliczeń statycznych inżyniera projektanta.
  • Im będzie więcej przedzielonych pomieszczeń, tym cały lokal wydawał się będzie na mniejszy, łączenie pomieszczeń powoduje, że lokal mieszkalny wyda się większy, niż jest w rzeczywistości,  domownikom będzie się w nim swobodniej poruszało, przy takiej modyfikacji układu pomieszczeń, zazwyczaj łączy się salon z kuchnią, salon z korytarzem, kuchnię z sąsiednim pomieszczeniem z przeznaczeniem na jadalnię, powiększa się łazienkę kosztem korytarza lub przyległej sypialni, usługa projektanta wnętrz czy firmy remontowej, musi zawierać doradztwo w tejże materii.
  • Jeśli kochasz przestrzeń, zapomnij o nowych lokalach deweloperskich, zainwestuj w mieszkanie w budynku sprzed wieku, po modernizacji będzie nie do poznania, wymurowane ze zdrowej czerwonej cegły, nawet takie do generalnej modernizacji, nie zwykłego wykończenia czy malowania, w którym to projektanci wiedzieli, ile rzeczywiście człowiek potrzebuje przestrzeni, pokoje, to często w porównaniu z nowymi lokalami mieszkalnymi prawdziwe komnaty, wysokie na trzy metry, tutaj naprawdę jest czym oddychać, poza tym takie budynki to budowle w duszą, odrestaurowane, są perełkami architektonicznymi w odniesieniu do bezdusznego i bez polotu nowoczesnego budownictwa, gdzie chęć osiągnięcia profitu przez dewelopera ogranicza inwencję twórczą projektantów, którzy pracują wg wytycznych dewelopera, a nie mówiąc już o budynkach z wielkiej płyty z radosnego, socjalistycznego budowania, tutaj to sfera estetyczna i też technologiczna oraz etos pracy podczas ich budowania, to jak wszyscy wiemy, niestety tragedia, takie lokale zakupione z rynku wtórnego zazwyczaj wymagają totalnego remontowania, choć tu ciekawostka, niekiedy zdarzy się, że układ mieszkania z wielkiej płyty jest o wiele funkcjonalniejszy niż w niejednym nowo wybudowanym lokalu w Poznaniu.   

#wojciechgoslinski

https://www.abartremonty.pl/

Jaki jest najlepszy układ mieszkania?
  

czwartek, 7 września 2017

Jak wykreować ergonomiczną łazienkę?

  Przymierzając się do aranżacji, remontu i usługi wykończenia wnętrza łazienki, wizytówki większości poznańskich mieszkań, naturą rzeczy zważamy na sferę estetyczną i użytkową, jedna i druga jest tak samo istotna, czasami zatrudniamy projektanta, zazwyczaj kupujemy armaturę sprawdzonych firm, z drugiej jednak strony, nawet najlepszy design nie zrekompensuje nieudanego projektu pod względem funkcjonalności, ergonomia szczególnie w tym wnętrzu jest podstawą, aby można było mówić o łazience, że jest w pełni komfortowa.


Funkcjonalne ustawienie wszystkich elementów w łazience może być utrudnione przez podstawowy, nazwijmy to defekt polskich łazienek, otóż w zdecydowanej większości przypadków nie grzeszą one swoją wielkością, skoro i nowe mieszkania deweloperskie też nie są zbyt duże, tak samo jest też z łazienkami.


Jaki zatem przyjąć plan działania, aby udało się wykreować ergonomiczną łazienkę?


  1. Mając dylemat w postaci: co wybrać, brodzik czy wannę, zdecydowanie bardziej ustawny okaże się brodzik, powiedzmy 80 x 80 czy 90 x 90 cm lub prostokątny, nie tyle chodzi o powierzchnię, jaką zajmuje na posadzce w odniesieniu do wanny, tylko o jego kształt, zawsze kształt zbliżony do kwadratu będzie bardziej ustawny, podłużny kształt wanny sprawia, że zazwyczaj w jej linii nic już nie ustawimy, inaczej ma się s prawa z prysznicem, obok niego może stać np. pralka czy szafa od podłogi, nawet do sufitu.
  2. Nie ustawiajmy żadnego ze sprzętów po skosie względem linii ściany, tylko prostopadle/równolegle do niej, tudzież co niektórych zainteresować może opcja stelaża wc montowanego właśnie po skosie, oferowanego przez niektóre firmy z armaturą instalacyjną, tą opcję zdecydowanie odradzam jako detal wykończenia niewielkich wnętrz łazienki.
  3. Najlepiej zagospodarowana przestrzeń gwarantująca wygodne poruszanie się po łazience, to umieszczanie sprzętów typu: kabina prysznicowa, pralka, szafka czy miska sedesowa w narożach pomieszczenia, wtedy zyskujemy więcej miejsca po jego środku.
  4. Jeśli łazienka jest naprawdę mała, ma ok. 3 m2, często zawalidrogą jest pralka, jeśli tylko jest taka możliwość, umieśćmy ją w ciągu zabudowy meblowej w kuchni, dzisiejsze pralki nie są aż tak głośne, nie wiele bardziej hałasują niż zmywarka.
  5. Najwygodniejsza w używaniu pralka nie będzie ani wąska, ani płytka, te wersje zajmują co prawda mniej miejsca we wnętrzu, lecz najlepsza dla gospodyni domu będzie taka o wymiarach 60 x 60 cm, wówczas warto ją wkomponować w zabudowę wnękową, obok pralki idealnie, jeśli będzie brudownik w postaci szuflady z pełnym wysuwem, wtedy taki powiedzmy to kompakt szafkowo - pralkowy, najefektywniej wypełni dostępną przestrzeń, zabudową zajmie się firma wykonująca szafy wnękowe i meble kuchenne na wymiar.
  6. Wygodniejsze wchodzenie do brodzika czy do stanowiska prysznicowego z odpływem liniowym, zapewni tzw. otwarty prysznic, mamy wówczas tylko wydłużoną jedną taflę szyby, stanowiącą grodź prysznica, żadnych otwieranych elementów, jak jest to w standardowej kabinie prysznicowej z otwieranymi lub przesuwanymi drzwiczkami.
  7. Brodzik niski, tj. taki, którego podłoga jest zaledwie jeden centymetr nad płytkami podłogowymi czy też opłytkowana podłoga z odpływem liniowym, jest najwygodniejszą opcją, jednak wysokość przyłącza odpływu do rury kanalizacyjnej determinuje nam możliwość wykonania czegoś takiego, jeśli przyłącze to jest za wysoko, na etapie remontu wykonuje się wówczas podest z zaprawy posadzkarskiej, na tyle wysoki, aby zapewnił grawitacyjny spływ wody z odpływu liniowego.  
  8. Bateria umywalkowa może mieć więcej funkcji, otóż z powodu nie zrozumiałych dla mnie przyzwyczajeń i sugestii projektantów tej armatury, większość wylewek baterii jest usytuowana tak nisko nad umywalką, że nawet ręce trudno się myje, najwygodniejsza wersja, to bateria sztorcowa w kształcie laski/fajki z wysoko usytuowaną wylewką, taką jaką montuje się w kuchni na zlewie, w zasadzie, to każdy model baterii kuchennej może być zamontowany na umywalce łazienkowej, w efekcie wysoko usytuowana wylewka pozwala na zmywanie rąk bez konieczności pochylania się, umycie włosów, wtedy nie trzeba wchodzić pod natrysk, to także wygodne nabranie wody do miski, woda w żadnym razie nie rozpryskuje się, sam to od lat testuję i nie wyobrażam sobie bardziej wygodnej alternatywy.
  9. Na komfort w łazience, czyli też ergonomię, niebagatelny wpływ ma właściwe oświetlenie, najefektywniej doświetli łazienkę kilka punktów świetlnych na suficie, tak aby każdy zakamarek tego wnętrza był skąpany w świetle, zaplanowanie funkcjonalnego oświetlenia należy wykonać przed pracami remontowymi i realizacją usługi pełnego wykończenia łazienki.
  10. Instalując brodzik i kabinę prysznicową, zwróćmy uwagę na ich kształt i wielkość, wpływające na kwestię wygody brania kąpieli, ale też poruszania się po łazience, generalnie wygodniej będzie nam się brało prysznic w prostokątnej czy kwadratowej kabinie, zaś więcej wygody w poruszaniu się po łazience zagwarantuje brodzik i kabina półokrągłe.
  11. Jeśli kabina prysznicowa jest prostokątna, baterię i deszczownicę zawsze instalujmy na krótszym boku ściany stanowiska prysznicowego.
  12. Wybierając stelaż podtynkowy wc, u niektórych firm mamy opcję zakupu stelaża tzw. Slim, będzie on płytszy, jego zabudowa i zatem też miska sedesowa będzie wystawała od ściany o dobre kilka centymetrów mniej, należy to oczywiście zaplanować przed remontem i wykończeniem łazienki.
  13. Grzejnik i jego usytuowanie: miejsce zainstalowania grzejnika to tylko propozycja dewelopera, można go przenieść w dowolne miejsce w łazience, np. nad zabudową stelaża wc, wówczas ten odcinek ściany wykorzystujemy dla dwóch elementów; stelaża wc oraz grzejnika, wygląda to estetycznie, oszczędzamy przestrzeń.
  14. Standardowo w nowym mieszkaniu grzejnik drabinkowy w łazience posiada zawór z głowicą usytuowaną prostopadle względem grzejnika, owa głowica wystaje nad jego linię, można czasami się o nią haczyć, proste rozwiązanie, to zamontowanie zaworu kątowego, usługa prosta i niezbyt kosztowana, wówczas głowica jest w linii grzejnika i nie wystaje ponad jego płaszczyznę.
  15. Już na wejściu do łazienki mówimy o jej ergonomii, deweloperzy w nowych mieszkaniach w Poznaniu do wykończenia przygotowują otwory montażowe pod drzwi o szerokości skrzydła 80 cm, skoro łazienka nie jest duża, funkcjonalniejsze i przy okazji zgrabniej wyglądające będą drzwi o szerokości skrzydła 72 cm, usługa zwężenia otworu drzwiowego o 10 cm nie jest skomplikowana.
  16. Weźmy pod uwagę, że wirtualny projekt łazienki, jak to się mówi przyjmie wszystko, projektanci wnętrz niestety nie są geniuszami, też popełniają kardynalne błędy, to głównie teoretycy, nie praktycy jak wykonawca, tj. firma remontowa, ja podpowiadam klientom moich usług w Poznaniu, że jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do ergonomicznego rozmieszczenia detali wyposażenia w łazience, warto podejść do tematu empirycznie, wykonać np. z kartonu kontury poszczególnych sprzętów, albo choć pozaznaczać ich kontury na podłodze i ścianach taśmą malarską, wtedy dopiero będą mieli kompletne odniesienie, czy wszystko na pewno gra.
  17. Wybierając mieszkanie do wykończenia lub generalnego remontu, bezwzględnie zwracajmy uwagę na kształt łazienki, zawsze pomieszczenie najbardziej zbliżone do kwadratu będzie lepiej ustawne, odwrotnie będzie z wydłużonym, wąskim pomieszczeniem, im mniej zakamarków też lepiej, idealnie, jeśli ma tylko cztery narożniki, bez żadnych wnęk, utrudniających ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni.

Przeczytaj również publikację: „Rozwiązania wpływające na komfort w łazience.”
http://www.abartremonty.pl/lazienka/rozwiazania-wplywajace-na-komfort-w-lazience/

#wojciechgoslinski

Jak wykreować ergonomiczną łazienkę?













 





poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Kwestia wielkości drzwi wewnętrznych w nowym mieszkaniu.


Odebraliśmy nasze wymarzone gniazdko, świeżo wybudowane, czeka nas jego pełne wykończenie, nie żaden kapitalny remont, jak się często zdarza, gdybyśmy zdecydowali się na mieszkanie z rynku wtórnego, wydaje się zatem rzeczą prostszą i mniej absorbującą doprowadzić nowy lokal do użytkowania i to w taki sposób, aby był możliwie elegancki, przy tym jak najbardziej funkcjonalny.


Sfera funkcjonalności właśnie, powinna być tym elementem aranżacji mieszkania, który bezwzględnie powinien być przez nas uwzględniony i jeśli już skorzystaliśmy z usługi projektanta wnętrz, naturą rzeczy opracowanie przez niego przygotowane musi poruszać sprawę ergonomii.
Zważyć jednak trzeba, że ograniczeniem dla działalności projektanta jest układ pomieszczeń, elementem w sporej mierze definiującym czy lokal mieszkalny jest dobrze zaprojektowany przez firmę architektoniczną pracującą dla dewelopera to drzwi wewnętrzne, chodzi nie tylko o ich funkcjonalne umieszczenie na ścianach dzielących pomieszczenia, ale też o ich wielkość.
Standardowo w nowych lokalach mieszkalnych przygotowane są otwory drzwiowe o szerokości ok. 88-90 cm pod montaż drzwi „osiemdziesiątek”, tj. o szerokości skrzydła drzwi wynoszącej 82 cm, to, że pod takiej szerokości drzwi zostały przygotowane otwory, wcale nie oznacza, że to jedynie funkcjonalny wariant, otóż w bardzo wielu przedsięwzięciach remontu i pełnego wykończenia wnętrz, zwęża się owe otwory o 10 cm dla zamontowania drzwi „siedemdziesiątek”, jaka z tego korzyść i dlaczego na tą opcję decydują się odbiorcy usługi?



  1. Podstawowa kwestia to proporcje, otóż niestety coraz więcej mieszkań nie grzeszy wielkością, statystycznie rzec biorąc, pomimo oczywistego bogacenia się społeczeństwa, kupujemy w Poznaniu coraz mniejsze lokale mieszkalne, pomieszczenia zatem też nie są zbyt obszerne, duże skrzydło drzwi do małego pomieszczenia działa in minus w dwójnasób, zajmuje więcej miejsca podczas otwierania, zaś pod względem wizualnym sprawa ma się następująco; duże drzwi na tle małego pokoju lub korytarza powodują wrażenie dodatkowego jego pomniejszenia, to nie bagatela, zachowanie właściwych proporcji elementów wykończenia oraz wyposażenia jest kluczowe dla wykreowania spójnej stylistycznie aranżacji, która będzie przyjazna dla domowników.
  2. Często się zdarza, że na zlecenie firmy deweloperskiej architekt opracowujący układ pomieszczeń popełnił ewidentną gafę, do jednego z wnętrz zaprojektował drzwi osiemdziesiątki w zbyt wąskiej przestrzeni pomiędzy ścianami poprzecznymi, w efekcie jeśli zainstaluje się drzwi osiemdziesiątki, oczywiście zmieszczą się one, tyle, że jedna albo i dwie opaski ościeżnicy regulowanej muszą zostać przycięte, gdyż zachodzą na ścianę poprzeczną, wygląda to wtedy, delikatnie mówiąc, dość nieestetycznie, rozwiązaniem jest na etapie prac remontowych, domurowanie węgarka 10 cm albo po obu stronach otworu drzwiowego dwóch węgarków po 5cm, na koniec usługi remontowej i wykończenia zamontowanie drzwi siedemdziesiątek, wtedy wszystko się zmieści, nic nie będzie trzeba docinać, drzwi nie będą wyglądały jak wciśnięte na siłę w zbyt małą przestrzeń.
  3. Zamontowanie drzwi siedemdziesiątek często powoduje, że np. w łazience czy też sypialni możemy zainstalować sprzęt ulubionej firmy, którego nie moglibyśmy zamontować w opcji drzwi osiemdziesiątek, dotyczy to np. brodzika, większej wanny, upatrzonego mebla do sypialni, to niby tylko 10 cm, tak niewiele, a może robić sporą różnicę w mieszkaniu, które ma ograniczenia w swojej przestrzeni.
  4. Skrzydło drzwi 72x205 cm ma korzystniejsze, wizualne proporcje niż skrzydło 82x205, to nie niuans, a fakt, węższe drzwi wyglądają po prostu zgrabniej i lżej, nie tak ociężale jak drzwi osiemdziesiątki, jak je często określają odbiorcy moich usług w Poznaniu, właśnie ci, którzy zdecydowali się na opcję drzwi siedemdziesiątek.
  5. Drzwi siedemdziesiątki są w pełni funkcjonalne, z wyjątkiem sytuacji, gdy w domu porusza się osoba na wózku inwalidzkim, wszelkie meble, sprzęty, no może prócz fortepianu, spokojnie zmieszczą się w tych drzwiach podczas ich przenoszenia.
  6. Przez to, że promień otwarcia drzwi siedemdziesiątek zajmuje mniej miejsca, poruszanie się po niewielkim korytarzu będzie wygodniejsze i sprawniejsze, ogólnie też przemieszczanie się z pomieszczenia do pomieszczenia.
  7. Drzwi siedemdziesiątki w niedużym poznańskim lokalu przyczynią się do odczuwania go jako bardziej przytulne, kameralne i proporcjonalne, większe drzwi pasują raczej do dużych pomieszczeń, takich choćby w budownictwie sprzed stu i więcej lat, gdzie mamy 20-to metrowe i większe pokoje.
  8. Często podczas remontu i wykończenia wnętrz nowych mieszkań inwestorzy zamierzają zmniejszyć drzwi tylko do łazienki, lecz z estetycznego punktu widzenia najzgrabniej wyglądają drzwi o jednakowej wielkości do wszystkich pomieszczeń, więc jeśli zmniejszać, to raczej już wszystkie.
  9. Nie ma pewnie żadnej firmy wytwarzającej drzwi wewnętrzne, która nie miałaby w swojej ofercie drzwi siedemdziesiątek, są dziś zbyt popularne, szczególnie w aranżacji niedużego lokalu powinny zostać opcjonalnie zaproponowane przez projektanta wnętrz, oczywiście jeśli to profesjonalna usługa.


http://www.abartremonty.pl/

Wojciech Gośliński

Kwestia wielkości drzwi wewnętrznych w nowym mieszkaniu.
    

czwartek, 13 lipca 2017

Mieszanie stylów wykończenia - sfera dekoracyjna.


  Ten trend jest dziś wyraźnie widoczny w aranżacji wnętrz, jest w ofercie wielu firm designerskich, ich kompleksowej usługi, może mniej lubiany przez niektóre firmy remontowe, z uwagi że wykonawstwo jest trochę bardziej absorbujące, daje jednak większe możliwości aranżacyjne, pozwala na kreowanie czegoś wyjątkowego i bardzo osobistego.


Połączenie w jednym pomieszczeniu detali wystroju lub sprzętów z dwóch różniących się stylów wymaga nie tylko wyczucia estetycznego, ale też pewnego rodzaju odwagi, gdyż oznacza po części odstąpienie od sztampowych rozwiązań we wnętrzarstwie, przeciwstawienie się bezpiecznemu dla większości z nas konformizmowi, w efekcie tworzenie bardzo nobliwej i przyjaznej przestrzeni mieszkalnej.
Przełamanie królującego minimalizmu, prostych form, nowoczesnych i często bezdusznych aranżacji dokonać się może właśnie za sprawą retrospekcji w aranżacji mieszkań, wprowadzenia do nowoczesnej przestrzeni choćby tylko kilku nieznaczących elementów retro, powiedzmy z renesansu, baroku czy też detali wykończenia charakterystycznych dla bardzo dekoracyjnego stylu glamour, nasz salon nabierze wówczas wyjątkowego klimatu.


Detal wystroju czy użytkowy, jak jest to współcześnie, głównie posiada design pod kątem jego ergonomii i użyteczności, z minimalnym wkładem w sferę pierwiastka artystycznego, jakkolwiek detale dekoracyjne i też sprzęty mogą być wytwarzane tak, aby zawierały w sobie ten właśnie pierwiastek, jak było to niegdyś, podziwiamy wtedy kunszt rzemieślnika, poniekąd artysty, który włożył duszę w stworzenie mebla, ramy obrazu, wazonu czy czego tam jeszcze, wszystko po to, aby przedmiot cieszył oko użytkownika, przy okazji wywołał reakcję emocjonalną i może intelektualną, dokładnie jak czyni to dzieło sztuki.
Mogą to być faktycznie tylko niewielkie dodatki, drobiazgi, na pierwszy rzut oka logicznie kłócące się z wystrojem wnętrza, lecz celowo i z rozmysłem zastosowane mogą sprawić cuda, dekoracyjność i kunszt wykonania elementów zdobniczych lub wyposażenia może być tym, czego brakuje w naszych remontowanych czterech kątach, współczesne wzornictwo przemysłowe, w budownictwie i wnętrzarstwie utraciło stronę dekoracyjną, uważa się ją za niepotrzebną, a wynika to ze współczesnej potrzeby wytwarzania detali wyposażenia mieszkań z jak największym zyskiem i jak najtaniej, element sprawiania wizualnej przyjemności konsumentom zszedł na dalszy plan, dlatego designerzy i projektanci mają za zadanie uświadamiać odbiorcom ich usługi inwestującym w wykończenie swoich poznańskich mieszkań, że design i unikatowość formy mają bezapelacyjnie ogromne znaczenie.

Przedmioty z duszą, oto ich prawdziwa kwintesencja, stolik kawowy wykonany z litego drewna, którego linie są gięte, posiada wiele elementów ornamentowanych, może i złoconych, lampa z wysublimowanym, dekoracyjnym abażurem, listwy sztukateryjne przy suficie, sofa w stylu Ludwig 16, tapeta retro oraz mnóstwo innych detali wyposażenia zastosowanych jako dodatki przełamujące surowość i prostotę nowoczesnego wzornictwa, mogą znakomicie wzbogacić każde pomieszczenie, o dziwo tworząc bardzo spójną aranżację, a tak pół żartem, pół serio, może to zgodnie z teorią, że przeciwieństwa się przyciągają.
W aranżacji wnętrz mieszanie stylów będzie tego dowodem, umieszczanie w nowocześnie zaaranżowanych lokalach mieszkalnych detali wyposażenia i wystroju nawiązujących do minionych epok jest coraz popularniejsze, cieszy nasze oczy ich sfera zdobnicza, podziwiamy ile wkładu manualnej pracy, jako urzeczywistnienie zamierzeń artystycznych i inwencji twórczej zostało w nie włożonych, ale nawet produkowane przemysłowo, czyli tańsze w zakupie tego typu sprzęty, jako pewnego rodzaju imitacje, oddają ducha przedmiotów użytkowych w sferze dekoracyjności.

Dziś remont i usługa wykończenia lokalu mieszkalnego lub domu w Poznaniu z zasady kończy się na realizacji klasycznego, nowoczesnego i minimalistycznego wystroju, szkoda, bo możliwości aranżacyjne, jakie dają detale iście dekoracyjne, specjalnie zdobione, wzornictwem nawiązujące do minionych epok są ogromne, dla niektórych są pewnie kiczowate, zaś ci, którzy się w nich zakochają, to bez pamięci.
Co bardziej wzbudza w nas podziw, współczesne krzesło o prostej formie wzorniczej, czy mebel, jako ręczna robota, którego wytworzenie angażowało do reszty rzemieślnika, czy obecne nowoczesne wzornictwo jest tym, czego człowiek faktycznie potrzebuje, doszedł tutaj do punktu doskonałości, czy designerzy wnętrz i rzemieślnicy z minionych epok, którym przyświecały zgoła inne wartości czynili to niepotrzebnie, no raczej nie, wątpliwa sprawa, aby współczesny mebel zachwycił swoją estetyką i wyszukaniem wykonania naszych potomków, tymczasem nie możemy tego powiedzieć o przedmiotach sprzed stu i więcej lat.
Lecz łączenie stylów wykończenia powinno się opierać na przemyślanych działaniach, tutaj harmonia poprzez kontrast stylistyczny jest trudniejsza do uzyskania niż podczas działań w obrębie jednego, wybranego stylu, jeśli nie wiemy jak to ugryźć, a chcielibyśmy wprowadzić do wnętrz naszego domu taką innowację stylistyczną, do dyspozycji jest bez liku propozycji tego typu aranżacji w sieci, wystarczy trochę poszperać i wszystko się wyjaśni, albo nas to zafascynuje albo nie, działa to na zasadzie pierwszego wrażenia, to jak miłość od pierwszego wejrzenia.
Jeśli melanż stylistyczny nas nie zafrapuje, lepiej sobie odpuśćmy dalsze poszukiwania i pozostańmy przy stereotypowych rozwiązaniach podczas remontu i usługi urządzania naszego poznańskiego mieszkania, każdy ma to co lubi, podążanie za trendami i modami powinno być zdroworozsądkowe, nie wprowadzajmy do naszej przestrzeni mieszkalnej takich elementów, które tylko są modne, czy też dlatego, bo tak zasugerował projektant lub firma wykonawcza, najważniejszym czynnikiem decydującym o tym co wybrać, powinny być głównie nasze preferencje, tylko wtedy wykreujemy prawdziwie przyjazną przestrzeń, sugestia w tej publikacji mieszania stylów i otaczania się tzw. przedmiotami z duszą, to tylko propozycja do rozważenia.
   
Wojciech Gośliński

http://www.abartremonty.pl/

Mieszanie stylów wykończenia - sfera dekoracyjna.

                     

poniedziałek, 12 czerwca 2017

Wanna czy prysznic – co wybrać?


    Remonty łazienek i usługi ich wykończenia zazwyczaj są wisienką na torcie przedsięwzięcia urządzania domu pod klucz w Poznaniu, właśnie w tym pomieszczeniu często jesteśmy zmuszeni wybierać spośród różniących się opcji wyposażenia, jeśli w mieszkaniu łazienka do dużych nie należy i u domowników zdania są podzielone co umieścić w tym wnętrzu, zazwyczaj wymagającym przemyślanych działań aranżacyjnych, prysznic czy też wannę, pojawia się problem, gdyż obydwu urządzeń nie upakujemy do łazienki o metrażu 4-5 m2, należy wówczas rozważyć za i przeciw każdego z tych urządzeń, dążąc do kompromisu wśród domowników.


Pragmatyczne podejście do tematu oznacza wypracowanie jednej, spójnej koncepcji zważając na wiele aspektów; wygodę, ergonomię, zdrowie, estetykę, higienę czy ekonomię.
Obecnie podczas remontów i wykończenia wnętrz poznańskich mieszkań bezapelacyjnie prym w łazience wiedzie brodzik z kabiną, jest to podyktowane ograniczoną przestrzenią łazienek, zarówno w wielkiej płycie, ale też niestety w nowym budownictwie fundowanym nam przez firmy deweloperskie.


Kabina prysznicowa ma ogromną przewagę nad wanną, po pierwsze nie zagraca tak łazienki, gdyż zajmuje mniej miejsca, kąpiel jest o wiele bardziej higieniczna, ciało spłukiwane jest błyskawicznie z mydlin i drobnoustrojów usuwanych z ciała, to też bez wątpienia o wiele większa ekonomika, wody w prysznicu zużywa się średnio 3-4 razy mniej, niż podczas brania kąpieli w standardowej wannie, owalne i asymetryczne potrzebują jeszcze więcej wody, jest to niezmiernie istotne w domach jednorodzinnych z szambem, ponadto w wieloosobowej rodzinie, gdy jest jedna łazienka, branie kąpieli w wannie zdecydowanie wydłuża kolejkę do dokonania zabiegów higienicznych wśród domowników, gdyż kąpiel w wannie nie będzie trwała tylko 15-20 minut.
Ale wanna ma inne walory, jeśli nie przejmujemy się o ekonomię, mamy dość sporą łazienkę, a najlepiej dwie w wieloosobowej rodzinie albo jeśli mieszkamy sami, przed wylegiwaniem się w wannie wstępnie weźmiemy prysznic aby mieć higieniczne czyste ciało, bo przecież nikt nie chciałby leżeć w brudnej, zamydlonej wodzie, relaks w ciepłej wodzie, a może i w wannie z hydromasażem, to naprawdę bajka, totalne odprężenie ciała, ale przez to i umysłu, bodźce przyjemności bez wątpienia oddziałują na nasze psyche, ponadto niektóre firmy mają w swojej ofercie wanny, w której możemy poddać się koloroterapii, a to za sprawą podświetlania wody różnymi barwami światła.
Jeśli nastrojowa kąpiel przy świecach to oczywiście tylko w wannie, która jest nota bene synonimem luksusu, zwłaszcza owalna, półokrągła czy wolnostojąca w co większym wnętrzu komfortowej łazienki, na kąpiel w wannie musimy zaplanować więcej czasu niż w prysznicu, tutaj to nie tyle zabieg higieniczny, co relaksujący, to cały rytuał poniekąd wpisujący się w usługi SPA, gabinety odnowy biologicznej, jeśli zanurzymy nasze ciało w błogo ciepłej wodzie, to nie na piętnaście czy dwadzieścia minut.
Długa kąpiel w wannie może być wspaniałą odskocznią od codziennej rutyny, zabiegania, to wyłączenie się naszego ciała i umysłu z biegu wydarzeń, zapominamy o telefonie komórkowym, obowiązkach, na pewien czas nie istniejemy dla świata, to świat ze swoim bogactwem doznań istnieje dla nas.
Małe dzieci uwielbiają harce w wannie, oczywiście pod kontrolą rodziców, firmy z wyposażeniem łazienek oferują tutaj różne detale poprawiające aspekt bezpieczeństwa podczas brania kąpieli, aby jednak przyjemność była w zgodzie z higieną, wannę należy regularnie myć detergentami, musimy zważyć, że zajmie to wyraźnie więcej czasu niż zmywanie brodzika, gdyż mamy do wymycia 2-3 razy większą powierzchnię wykonaną zazwyczaj z akrylu.
Instalowanie wanny ma tylko wtedy sens, jeśli pomieścimy w łazience na tyle dużą, aby się w niej swobodnie zmieścić, nierozsądnym byłoby dla użytkownika o wzroście 180 cm kupować wannę o długości 160 cm, wanna ma zapewnić komfort podczas brania kąpieli, za mała raczej by go nie zagwarantowała.
Jednak uwaga; ze statystycznego punktu widzenia zdecydowanie więcej wypadków w łazience zachodzi gdy jest w niej wanna, nie brodzik, należy po prostu zachować tu większą ostrożność. Wanna bądź co bądź nie jest zalecana dla osób w podeszłym wieku, z dolegliwościami układu ruchu, tutaj kabina prysznicowa, w której można zainstalować rozkładane krzesełko, można do niej bez przeszkód wchodzić, będzie jedyną rozsądną alternatywą.
Przed wanną ostrzegają ortopedzi, dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa na odcinku lędźwiowym nie jest zalecana, nie tyle chodzi o trudniejsze wchodzenie i wychodzenie z wanny, ile sposób brania kąpieli, podczas leżenia i opierania się plecami o ścianę wanny, co jest przecież częste, kręgosłup jest mocno wygięty nie w tym kierunku, który jest dla niego zdrowy, jedynym właściwym siedzeniem w wannie jest takie, gdy nogi i tułów tworzą kąt prosty, bądź bardzo zbliżony do niego.

Reasumując, zdrowszym rozwiązaniem dla naszego ciała na pewno będzie kabina prysznicowa, poza ograniczoną przestrzenią większości naszych polskich łazienek i kwestii ekonomicznej, aspekt funkcjonalny i zdrowotny jest czynnikiem powodującym, że przynajmniej 80% łazienek w remontowanych mieszkaniach posiada prysznic, nie wannę, to też bez mała działanie proekologiczne, zużywanie mniejszej ilości wody wiąże się z wydatkowaniem mniejszej ilości energii na późniejsze jej uzdatnianie, zatem zadeklarowani zwolennicy eko aranżacji raczej i tak nie mają innej alternatywy niż brodzik, gdyż kłóciłoby się to z ich światopoglądem, eko mieszkanie to nie tylko takie czy inne rozwiązania w wykończeniu bazujące na naturalnych produktach, energooszczędnych żarówkach i urządzeniach, to także cała eko filozofia.

Nasze poznańskie mieszkania mają łazienki przeciętnie o wielkości 4 – 5 m2, ich aranżacja bazująca na zainstalowaniu prysznica podczas kompleksowej usługi remontu i wykończenia tego wnętrza w efekcie daje nam odczucie większej przestronności niż w wariancie z wanną, która może zająć i 30% powierzchni łazienki, a to już sporo, kabina prysznicowa zainstalowana na brodziku o niskiej krawędzi albo na opłytkowanej podłodze z odpływem liniowym wizualnie w niewielkim stopniu zagraca nawet niewielką łazienkę, poza tym jest to praktyczniejsze rozwiązanie, otóż brodzik i kabinę prysznicową można wymienić nie dokonując generalnej renowacji łazienki, z obudowaną i opłytkowaną wanną raczej się to nie uda.
Zważyć też trzeba, że projekt i nawet wizualizacja 3D z różnych perspektyw nie odda nam rzeczywistości i odczucia przestrzeni, zdarza się, że po zaakceptowaniu przez odbiorcę usługi projektu łazienki z wanną, po realizacji następuje konsternacja, nagle okazuje się, że łazienka z wanną elegancko prezentowała się na wizualizacjach, wnętrze nie wydawało się zagracone, a tu po wykonaniu łazienki nie za dużo pozostało miejsca do poruszania się, tutaj istotna uwaga, firma designerska, projektant, nie zawsze biorą pod uwagę ergonomię, to często teoretycy, głównie skupiają się na designie, takie akurat podejście nie jest profesjonalne i jest niedorzeczne, ale niestety sam jestem niekiedy świadkiem takich niesatysfakcjonujących inwestora realizacji.

Łazienka ze względu na relatywnie największy koszt prac remontowych i usługi wykończenia w przeliczeniu na m2 spośród wszystkich pomieszczeń domu, jej zazwyczaj ograniczona przestrzeń, co jest zmorą dla projektanta, szczególnie wymaga wyjątkowo przemyślanych działań aranżacyjnych, zanim zdecydujemy się na wannę czy też prysznic, rozważmy wszelkie za i przeciw obu rozwiązań, inspirujmy się rozmaitymi wizualizacjami łazienek, jednak pamiętajmy, że to pomieszczenie przede wszystkim ma nam jak najlepiej służyć, aby się czasem potem nie okazało, że „ładna miska jeść nie daje”.

Wojciech Gośliński

http://www.abartremonty.pl/

Wanna czy prysznic – co wybrać?

 

 

 

wtorek, 16 maja 2017

Ciepłe wnętrza - jak je wykreować?


    Aranżacja nowego mieszkania w Poznaniu często absorbuje jego właściciela na tyle mocno, że chcąc oszczędzić czas, próbuje pójść niejako na skróty, pewne elementy wykończenia i wystroju wnętrz wybierając bez większego zastanowienia, niemalże przypadkowo, wówczas w efekcie końcowym może się okazać, że przestrzeń mieszkalna wydaje się nie tyle sztampowa, ile po prostu nie zbyt miła i mało ciepła.
Mówiąc o ciepłych pomieszczeniach ma się na myśli całą sferę wystroju i urządzenia, tutaj każdy z elementów aranżacji i wyposażenia będzie rzutował na odczuwanie wnętrza jako przytulne i ciepłe, a zaliczyć do nich należy nie tylko barwy, ale też teksturę, światło, detale zdobnicze, sprzęty.


Kolory.


To one ze względu na największą powierzchnię na ścianach, definiować mogą charakter i temperaturę pomieszczenia, przez wielu znawców designu uznawane są za pierwszoplanowych aktorów aranżacji, barwy rzeczywiście, z powodu różniących je długości fal elektromagnetycznych, postrzegane są poprzez narząd wzroku jako ciepłe i zimne, tutaj dodatkowym czynnikiem wpływającym na temperaturę danego koloru jest natężenie barwy, jej intensywność.
Bardzo dziś popularne podczas remontów i usługi wykończenia wnętrz biel czy błękit należą do zimnych barw, aby pomieszczenie wydawało się cieplejsze, nie trzeba z nich rezygnować, wystarczy wprowadzić kilka cieplejszych akcentów tak kolorystycznie, jak co do tekstury, wtedy przełamią one zimne barwy, można także ocieplić biel przełamując farbę w kierunku écru, delikatnego kremowego, momentalnie ściany staną się cieplejsze.
Do ciepłych odcieni zaliczyć można beże, oranże, żółcienie, brązy czy bardzo dziś na topie czyste szarości, ale z założeniem, że będą to jasne pastele, ciepła barwa, lecz w intensywnym wydaniu, nie za bardzo będzie sprzyjała budowaniu przytulnego, ciepłego pomieszczenia, wyraziste i mocne kolory, pomimo, że jednak ciepłe, powinno się stosować wyłącznie jako dodatki, nie zaś jako całą ścianę wymalowaną w takiej barwie, np. mocnego pomarańczowego czy czerwonego, niewątpliwie coś takiego może rozdrażniać domowników i czar ciepłej aranżacji pryśnie.
Unikać należy zbyt mocno kontrastujących zestawień kolorystycznych, najlepiej jest opierać się na jednym, góra dwóch kolorach dominujących, jako bazie i dostosowywać do nich pozostałe barwy na zasadzie przejść tonalnych, wyjdzie wówczas spokojna, ciepła aranżacja.
Odpowiednio wybranymi kolorami wykreujemy pożądaną, przytulną i ciepłą przestrzeń, to w jak bezpośredni sposób wpływają one na nasze samopoczucie znane jest od starożytności, koloroterapia  ma mnóstwo opracowań naukowych, mówi o oddziaływaniu barw na całą sferę psychosomatyczną człowieka, zatem na psychikę jak i rozmaite procesy fizjologiczne organizmu ludzkiego.

Tekstura.


Ten element w ogromnym stopniu wpływa od odbiór wnętrza, dostępne w marketach budowlanych i remontowych farby mają wykończenie matowe lub półmatowe, ponadto wiele firm wytwarzających farby oferują je w kilku stopniach matu, dotyczy to zwykle usługi mieszalni komputerowej.
To czy pomalowana ściana będzie w głębokim macie czy w półmacie, ma spore znaczenie dla postrzegania pomieszczenia, półmatowe, lekko lśniące powierzchnie ścian naturalnie dodają pokojowi dynamizmu i ekspresji, ożywiają dodatkowo pomieszczenie, lecz w świetle słonecznym na ścianie pomalowanej półmatową farbą pojawiają się refleksy świetlne, kłóci się to trochę z budowaniem przytulnego i ciepłego pomieszczenia, tutaj najodpowiedniejsza będzie powierzchnia matowa ściany, która równomiernie rozproszy padające na nią promienie słoneczne, wyda się bardziej „miękka” i przyjazna, milsza dla oka.
Co ciekawe, specjaliści od projektowania zdrowych i przyjaznych przestrzeni mieszkania np. do pokoju małego dziecka zalecają wyłącznie farbę o wykończeniu matowym, wszelkie połyskujące powierzchnie mogłyby rozdrażniać małe dziecko.
Ogólnie rozmaite detale aranżacji mające połysk, mogą in minus wpływać na odczuwanie ciepłego pomieszczenia, stosuje się je zatem jako dodatki, niewielkie powierzchniowo, ale nawet matowa ściana z uwagi na swoją gładkość, może wydać się mało przytulna, częstym zabiegiem podczas remontu mieszkania jest wprowadzenie głębszej tekstury przełamującej monolityczną gładkość ścian, na jednej, wybranej i wyeksponowanej ścianie salonu czy sypialni, bardzo popularna jest w takim wypadku cegiełka, biała lub kolorowana, ale do rozważenia też rozmaite tynki strukturalne, głęboko fakturowane płytki ceramiczne, beton architektoniczny, etc.
Usługa projektanta polega na takim umiejętnym skomponowaniu określonych faktur, aby każda z nich nabrała waloru zdobniczego, wzbogacającego i ocieplającego przestrzeń mieszkalną, idea jest taka, aby różne faktury podkreślały jedna drugą, z drugiej strony w sieci istnieje mnóstwo inspirujących porad, wizualizacji konkretnych wnętrz, że i bez zamówienia usługi u firmy projektowej, tylko z trochę większym własnym zaangażowaniem, może z posiłkowaniem się doradztwem w tej materii u potencjalnego wykonawcy, można sobie spokojnie poradzić, oszczędzając przy tym nie mało środków w budżecie remontowym.

Minimalistycznie nie musi być zimno.


Ten coraz bardziej popularny z uwagi na funkcjonalizm i elegancję styl wystroju często zahacza o aranżację dość surową, bardzo ubogą w detale zdobnicze i bibeloty, ale i tutaj za sprawą właściwych dodatków nie zaburzających tego typu aranżacji, uzyskamy cieplejszą przestrzeń, ustawmy więc zieloną roślinę doniczkową, połóżmy na kanapie kilka kolorowych poduch, na podłodze dywan, na stole serwetkę o głębokim splocie, pomyślmy o jakimś lekko chropowatym, strukturalnym elemencie aranżacji na ścianie, postawmy ciekawą lampę z intrygującym abażurem i sprawa może być załatwiona.

Ciepło wizualne i rzeczywiste.


Chodzi o kominek, o ile w domach jednorodzinnych nie ma z reguły problemu technicznego zainstalować kominek opalany drewnem, o tyle w mieszkaniach w blokach czy kamienicach nie jest to możliwe, jednak wspaniałą alternatywą jest wówczas biokominek, oferowany przez rozmaite firmy w najróżniejszych opcjach wzorniczych, pasujących praktycznie do każdego stylu wykończenia.
Co prawda nie ogrzeje on pomieszczeń tak jak tradycyjny kominek, ma za zadanie kreować przytulną i ciepłą przestrzeń, i to udaje mu się znakomicie, jest możliwy do zainstalowania w każdym mieszkaniu, gdyż nie wymaga nawiewu czy odprowadzania spalin, usługa montażu jest bardzo prosta, jest bezpiecznym urządzeniem w tym samym stopniu co choćby telewizor, bardzo często montowany na etapie aranżacji nowych lokali mieszkalnych, może być skomponowany w jednej zabudowie dekoracyjnej z telewizorem, dla dodatkowego ocieplenia pomieszczenia warto obok biokominka wyznaczyć niewielkie miejsce dla ułożenia kilkunastu szczap prawdziwego drewna.
W tym temacie zapraszam do lektury publikacji na stronie abartremonty.pl, wizytówce naszej poznańskiej firmy remontowej pt. „Biokominek w salonie, dlaczego nie?”
http://www.abartremonty.pl/pokoj-dzienny-salon/biokominek-w-salonie-dlaczego-nie/

Wojciech Gośliński

Ciepłe wnętrza - jak je wykreować?