Wykończenie podłogi, jako detalu urządzenia wnętrz mieszkania, od którego to powinno się zacząć wszelkie poczynania aranżacyjne, oczekuje wyboru nie tylko rodzaju podłogi, ale też listwy przypodłogowej stanowiącej zwieńczenie podłogi, jako podkreślenie jej walorów estetycznych, lecz istotna jest tu też kwestia użytkowa, otóż rodzaj wybranej listwy będzie rzutował na jej trwałość.
Podłogą, która ze względów ekonomicznych, ale też dającą w pełni satysfakcjonujące efekty estetyczne podczas realizacji remontowych poznańskich mieszkań oraz wnętrz komercyjnych, jest panel laminowany albo LVT (winylowy), przy tego rodzaju podłogach dla wykończenia ich połączenia ze ścianą, zazwyczaj stosuje listwę przypodłogową z mdf-u bądź z pvc.
Na którą warto się zdecydować?
Listwa z mdf-u.
- Listwa z mdf-u to sprasowana, drobro zmielona masa drzewna, jest oklejona wzmocnioną folią / okleiną, występuje w różnej kolorystyce oraz przekroju poprzecznym, długość listwy wynosi 250 cm.
- Najefektywniejszym, a często jedynie możliwym, zależnie od rodzaju listwy, jest jej montaż na klej montażowy do ściany, wykorzystuje się tutaj sprawdzony przez wiele firm remontowych od usługi wykończenia wnętrz z Poznania klej Mamut, idealny do tego zadania, z powodu właściwej, zwiększonej gęstości oraz doskonałej, natychmiastowej przyczepności / lepkości.
- Klej nanosi się punktowo na listwę w postaci odpowiednio wielkich klopsów, w odległości pomiędzy nimi rzędu 15 – 25 cm, następnie należy mocno docisnąć listwę do ściany, dociskać należy do momentu aż gęste klopsy kleju zostaną rozciągnięte i listwa przylgnie w pełni do ściany, listwa od strony montażowej specjalnie nie jest płaska, posiada wyżłobienia / frezy, po to, aby klej podczas dociskania listwy miał gdzie się rozprzestrzenić.
- Mocne, nośne, równe, dobrze odpylone podłoże pod klejenie listwy jest niezwykle konieczne, klej po wyschnięciu wykazuje pewną elastyczność, lecz jeśli klejenie zostało wykonane na podłoże zapylone, zakurzone, wilgotne czy z rozwarstwiającą się powłoką malarską, w wyniku np. niedokładnego odpylenia ściany po jej szlifowaniu jako ostatniego etapu usługi wykonania gładzi gipsowych w mieszkaniu, wówczas klopsy kleju mają prawo się odspoić od podłoża, odrywając powłokę farby, a cała listwa odpaść, może to nastąpić samoczynnie, poprzez naprężenia powstające w listwie albo w wyniku działania mechanicznego na listwę.
- Listwa z mdf-u ma oczywiste ograniczenie, jest ona dość sztywna, nie można jej naginać do ewentualnych nierówności w podłodze czy ścianie, zatem szczególnie w miejscu mocowania listwy, zarówno podłoga jak i ściana muszą stanowić bardzo równą linię, bez żadnych nawet najmniejszych pofałdowań, w innym wypadku powstaną nieestetycznie szczeliny między idealnie prostą listwą a linią podłogi czy ściany.
- Zabiegiem niwelującym i maskującym ewentualne, powstałe szczeliny, jest ich wypełnienie od strony ściany akrylem lekkim albo zwykłym, najlepiej firmy Soudal, (w żadnym wypadku silikonem, który nie przyjmie farby), obydwa materiały z akrylu absolutnie nie mogą pozostać nie przykryte powłoką malarską podczas malowania ściany, listwę przed malowaniem zabezpiecza się taśmą maskującą w taki sposób, aby odcięta linia malowania spowodowała pomalowanie szczeliny wypełnionej akrylem, jeśli akryl nie zostanie pokryty farbą, po pewnym czasie może zżółknąć, ponadto materiał ten jest dość „tępy”, nie jest śliski jak okleina listwy, trudno z niego byłoby usuwać kurz.
- Powstałe przez nierówności podłogi szczeliny między listwą a podłogą wypełnia się szpachlówką akrylową, zbliżoną kolorystycznie do listwy, jest ona dostępna w wygodnej formie tuby, którą umieszcza się w wyciskaczu używanym do nakładania silikonu, szpachlówkę akrylową obrabia się na mokro wilgotną ścierką albo gąbką, tak aby akryl pozostał wyłącznie w szczelinie, wykorzystanie do tego zabiegu kolorowego silikonu jest bardziej problematyczne podczas obróbki.
- Innym ograniczeniem w sferze użytkowej listwy mdf jest wykonywanie podczas prac remontowych i usługi wykończenia podłogi, łączeń listwy, szczególnie w narożnikach zewnętrznych, otóż okleina nałożona na listwę, jeśli w tym miejscu będzie permanentnie moczona, zacznie się odklejać, stwarza to istotny problem, bo trudno myć podłogę w mieszkaniu suchym mopem.
- Eleganckim rozwiązaniem problemu odklejania się okleiny na ściętych pod kątem 45 stopni listwach, jest system tzw. klocków wprowadzonych przez niektóre firmy produkujące listwy mdf, to kwadratowe klocki o przekroju nieco większym niż sama listwa, wstawia się je systemowo na wszystkich narożnikach, zarówno wewnętrznych i tych newralgicznych, zewnętrznych, mocno narażonych na uszkodzenie pod wpływem wody czy uszkodzenie mechaniczne, klocki są wokół obleczone okleiną, która nie ma łączenia, nie są zatem wrażliwe na wilgoć podczas mycia podłogi, okleina się nie odklei, listwy podczas montażu w narożnikach docina się pod kątem prostym, pomiędzy nimi wstawia się na klej montażowy ów klocek i po kłopocie, niemniej tego typu rozwiązanie pod względem estetycznym nie każdemu odbiorcy usługi remontowej z Poznania będzie odpowiadać, to rzecz gustu w kwestii aranżacji wnętrz.
- Listwy podczas ich demontażu zwykle uszkadzają ścianę, w miejscach nałożenia klopsów kleju następuje oderwanie z klejem warstwy farby, a czasami i fragmentu tynku, toteż należy się liczyć z pewną zwyżką kosztu następnego remontu poprzez konieczność wykonania przez firmę wykonawczą zaprawek szpachlarskich w miejscach uszkodzeń ściany.
- Zaletą listwy z mdf jest możliwość jej przemalowania na dowolny kolor emalią akrylową, oczywiście po uprzednim dokładnym oczyszczeniu z kurzu i odtłuszczeniu benzyną ekstrakcyjną, podczas tej renowacji ewentualne ubytki i uszkodzenia można uzupełnić akrylową szpachlówką do drewna i wyszlifować.
Listwy z pvc.
- Mają tę samą długość co listwy z mdf-u, mogą mieć różny przekrój, są wykonane całkowicie z tworzywa sztucznego, charakteryzują się o wiele większym spektrum koloru i desenia niż okleina listwy mdf.
- Mocuje się je do ściany za pomocą kołków szybkiego montażu, tj. wbijanych, jest to bardzo pewny system montażu, listwy nigdy nie odpadną, podczas usługi montażu nie potrzeba się przejmować o jakość powłoki malarskiej czy zapylenie ściany, na co trzeba koniecznie zważać gdy listwy się klei, poza tym w listwie można ukryć nawet dwa przewody koncentryczne dla kablówki.
- Listwy są bez porównania bardziej giętkie niż listwy mdf, ponadto na styku z powierzchnią podłogi oraz ściany, wykończone są elastyczną gumką, z tych dwóch powodów niemalże idealnie przylegają do nie za dużych oczywiście nierówności, z którymi listwa mdf w żadnym razie by sobie nie poradziła, inwestorzy, zwłaszcza remontujący mieszkania w blokach z tzw. wielkiej płyty, w których to bez kapitalnej renowacji, ściany i podłogi są dalekie od ideału w kwestii ich równości, bardzo cenią sobie elastyczność listwy pvc, inny typ listwy tutaj po prostu nie wchodzi w grę.
- Listwy pvc na wszystkich narożnikach mają systemowe narożniki, zatem problem z uszkodzeniem mechanicznym wrażliwego narożnika listwy mdf odpada, listwa oczywiście jest całkowicie odporna na oddziaływanie wody czy nawet zachlapanie.
- Listwy z pvc do remontów i usługi wykończenia mieszkań w Poznaniu, ale też wnętrz komercyjnych, wybierane są o wiele częściej przez inwestorów niż listwa mdf , m.in. z powodów średnio o połowę niższej ceny i oczywiście uniknięcia jakichkolwiek problemów z nierównościami podłogi i ścian.
- Jakkolwiek niektórzy designerzy wnętrz i firmy projektowe listwę z pvc uważają za trochę mało estetyczną, faktycznie, krawędzie na ostro zakończonej listwy mdf wydają się ładniejsze, bez kompensujących nierówności zakończeń z gumki w przypadku listwy pvc, nie umieszcza się pomiędzy nimi narożników, łączników, zakończeń, wszystko jest połączone na styk z włosowatą szczeliną, lecz jeśli miałyby być montowane w pomieszczeniu, w którym podłoga albo ściana nie stanowi idealnie równej płaszczyzny w miejscu mocowania listwy, okazałyby się prawdziwym niewypałem, wtedy prym wiedzie listwa pvc.
Przygotowując się do aranżacji wnętrz i usługi wykończenia podłogi w swoim mieszkaniu, przeczytaj też publikację w naszym firmowym poradniku remontowym: „Panele winylowe – zamiast laminowanych?”
https://www.abartremonty.pl/podlogi/panele-winylowe-zamiast-laminowanych/
#wojciechgoslinski
![]() |
Listwa przypodłogowa z mdf-u czy pvc,
którą wybrać?
|