Kolor jest tym elementem wykończenia poznańskiego mieszkania, który w większym stopniu niż deseń czy tekstura, wpływa na postrzeganie przestrzeni oraz iluzoryczne kształtowanie proporcji przestrzeni mieszkalnej.
Na co warto zwracać uwagę aranżując swoje cztery kąty kolorem?
- Pomimo, że malowanie ścian to ostatni etap remontu, wyboru kolorów wypada dokonać na samym początku realizacji, ułatwieniem wprowadzonym przez wiele firm wytwarzających farby są saszetki z próbką koloru, na miejscu, w rzeczywistych warunkach oświetlenia dokonuje się próbnego pomalowania kawałka ściany, usługi projektowe to szerokie korzystanie z tego praktycznego udogodnienia.
- Oczywistością jest, że tylko jasne pastele powiększą nam optycznie przestrzeń, jednakże kolory mają różną temperaturę, którą nasze zmysły interpretują w odmienny sposób, barwy ciepłe jakby przybliżały się do oczu obserwatora, zimne zaś oddalały, toteż chcąc, aby nasz pokój dzienny wydał się większy, warto rozważyć pomalowanie jego ścian w zimnych odcieniach, to np. jasny błękit, pastelowy fiolet, rozbielona zieleń albo też neutralna, bardzo jasna szarość.
- W pokoju wąskim a długim, istotne będzie właściwe rozplanowanie barw, w opcji stosowania więcej niż jednego koloru na ścianach, jeśli chcemy go „skrócić”, tak aby nabrał właściwych proporcji, dłuższą ścianę albo dwie długie ściany należałoby pomalować barwą zimną, zaś ściany krótkie ciepłą.
- Intensywnością koloru można również spróbować zmienić proporcje wnętrza, każda płaszczyzna pomalowana ciemną barwą, w sąsiedztwie ścian pastelowych tworzy wrażenie głębi, tutaj zarówno ciepła ceglasta czerwień, mocny brąz, ale też zimny, głęboki granat do złudzenia będą się do nas przybliżały zacieśniając dostępną przestrzeń, toteż takie wstawki kolorystyczne zazwyczaj stosuje się na jednej wybranej ścianie bądź jej fragmencie.
- Nie do końca sprawdza się teza, lansowana przez wiele firm wnętrzarskich czy remontowych, że kolorem najbardziej optycznie powiększającym pomieszczenie jest biel, faktycznie to też zimny kolor, ponadto ze wszystkich barw odbija najwięcej promieni słonecznych, a że światło to przestrzeń, toteż białe wnętrza powinny wyglądać na najprzestronniejsze, tymczasem uwarunkowania mentalne człowieka „pracują” na przekór, biel, przez wielu designerów zwany niekolorem, ze swoją długością fali elektromagnetycznej jaką wydziela, w żaden sposób nie oddziałuje na nasze emocje, nie prowokuje żadnych bodźców, jak gdyby nasze zmysły (prócz zmysłu wzroku) nie widziały tej barwy, przez to też biel zwiemy barwą neutralną, także w aspekcie oddziaływania na naszą sferę psychosomatyczną, bieli nasz organizm nie odczuwa, a czego nie znamy, tego intuicyjnie się obawiamy, w efekcie obcowanie z czystą bielą i to w dużej ilości, może powodować niepokój, brak poczucia bezpieczeństwa, poczucie oziębłości, wrażenie niemożności zdefiniowania otaczającej nas przestrzeni, w efekcie białe wnętrze wyda się obce, niemiłe i nieprzytulne, brak poczucia swobody psychicznej może spowodować, że paradoksalnie, wcale w białym salonie nie odczujemy, że jesteśmy w obszernym pomieszczeniu.
- Z bieli nie bez powodu zrezygnowano w szpitalach, do tego koloru zresztą przypięto łatkę „szpitalna biel”, jako coś niezbyt miłego i zachęcającego, zatem z białym kolorem należy uważać, jak najbardziej go stosować, ale w zestawieniu z innymi kolorami, które to właśnie dzięki bieli i kontrastowi z nią, nabiorą odpowiedniego wydźwięku, biel zazwyczaj widzimy na suficie i tutaj to jej najlepsze miejsce, otwiera nam przestrzeń mieszkania w górę.
- Jeśli uwielbiamy biel, np. w modnej w wykończeniu wnętrz mieszkań stylizacji skandynawskiej, warto ją subtelnie przełamać np. écru, pudrowym różem czy szarością, od razu będzie cieplejsza, zimną, beznamiętną biel ocieplimy dodatkami o odpowiedniej, żywszej barwie, firmy wytwarzające farby, centra z mieszalniami komputerowymi, ku zaskoczeniu niejednego odbiorcy usługi remontowej z Poznania, oferują nie jedną biel, a wiele ich odcieni, istotnie oko ludzkie może odróżnić kilkadziesiąt i więcej jej wariantów.
- Na poczucie przestrzeni niewątpliwie wpływ ma zestawianie ze sobą kolorów, im będzie ich więcej, mocniej skontrastowanych, tym pomieszczenie wyda się mniejsze, każda mocno poszatkowana płaszczyzna albo wszystkie płaszczyzny pokoju mające wiele różniących się kolorów stworzą wrażenie pstrokacizny, co na pewno nie sprzyja budowaniu przestronnego salonu, sypialni.
- Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest bazowanie na jasnych, neutralnych pastelach, zestawieniach o subtelnym kontraście albo monochromatycznych, gdzie wykorzystuje się różniące się tonacje jednej barwy, tzw. przejścia tonalne.
- Do koloru bazy czy dwóch wiodących kolorów należy dopasować barwy uzupełniające; to m.in. plamy kolorystyczne, jako dekoracyjny akcent zdobniczy w remontowanym wnętrzu np. w postaci jednej, wyeksponowanej ściany pomalowanej na dynamiczny, ekspresyjny kolor, to też całe wyposażenie, meble i dodatki, zważmy, że każdy detal wykończenia ma jakąś barwę, jej oddziaływanie na nasze zmysły spowoduje percepcję pomieszczenia jako miłe, przytulne i przestronne albo też z powodu złych wyborów, jako nieatrakcyjne, a to z kolei negatywne odczucie może przyczynić się od odbierania pomieszczenia jako mało przestronne.
- Ryzykowne jest malowanie ściany z oknami bardzo ciemnym kolorem, kontrast ze światłem z okien może nie dawać przyjemnych odczuć estetycznych, ciemny kolor wyda się jeszcze ciemniejszy, jego funkcja dekoracyjna może się zatracić, efekt mocnego kontrastu między ciemną barwą ściany a światłem słonecznym może zaburzyć odbiór tej przestrzeni przez nasze zmysły, pomieszczenie może zatracić na przestronności.
- Coraz więcej mieszkań do usługi wykończenia czy generalnego remontu to salon połączony z kuchnią a nawet z przedpokojem, taka wspólna przestrzeń daje wiele możliwości aranżacyjnych firmie projektowej, ubieranie jej w kolory ścian musi się opierać na zachowaniu spójności stylistycznej, co ciekawe, połączonych wnętrz nie trzeba wyróżniać odmiennymi kolorami ścian, często jest tutaj wiele płaszczyzn o zupełnie innym nasłonecznieniu, kącie padania światła, gra światła, efekt światłocienia zrobią swoje, ten sam jasny pastelowy kolor zastosowany na wszystkich ścianach, na każdej z nich będzie wydawał się nieco inny, wszystko dzięki światłu, to ono wydobywa barwę, ściana na którą światło pada prostopadle z okna, będzie zawsze jaśniejsza od ściany usytuowanej do niej poprzecznie, płaszczyzny bardziej zacienione, np. przedpokoju, będą wydawały się najciemniejsze, wspólna przestrzeń pomalowana jednym kolorem wcale nie wyda się nudna, jednokolorowa, a atrakcyjna i przestronna.
- Podczas remontu i wykończenia kolorem poznańskiego mieszkania nie tylko ściany ubieramy, w ogromnej mierze na przestronność wnętrza wpływ ma barwa podłogi, co prawda w kanonie fachowej usługi aranżacji realizowanej przez firmę projektową podłoga powinna być najciemniejsza w pomieszczeniu, dając domownikom poczucie stąpania po stabilnym, bezpiecznym gruncie, jakkolwiek rozbielona podłoga do złudzenia rozciągnie salon wzdłuż i wszerz, odbijać się będzie od niej więcej światła, które rozproszy się na suficie i ścianach, jasne i rozbielone podłogi są coraz popularniejsze w aranżacjach przestrzeni mieszkalnych w Poznaniu, mitem przy tym jest twierdzenie, że jasna podłoga trudna będzie do utrzymania w czystości, inną metodą dla optycznego powiększenia podłogi, niekoniecznie bardzo jasnej, jest zastosowanie białych listew przypodłogowych, taka opcja ma dziś bardzo wielu zwolenników wśród odbiorców usługi wykończenia.
Przeczytaj też publikację: „Wpływ barw na sukces zawodowy.”
https://www.abartremonty.pl/kolory-we-wnetrzach/wplyw-barw-na-sukces-zawodowy/
#wojciechgoslinski
![]() |
Jak kolorem wpłyniemy na przestronność
i proporcje wnętrz mieszkania?
|