czwartek, 23 sierpnia 2018

Jak sprawić aby łazienka wydawała się przestronniejsza?


   Łazienka, to często wizytówka remontowanego mieszkania w Poznaniu, niestety statystycznie rzecz biorąc nie grzeszy wielkością, tymczasem nikt nie czuje się dobrze w małym, ciasnym pomieszczeniu, dodatkowo bez okna, aranżacja i wykończenie naszych „mikro” łazienek to nie rzadko wyzwanie zarówno dla firmy od projektowania wnętrz, jak i odbiorcy usługi, każdy detal wykończenia i wyposażenia wybierany jest z uwzględnieniem jego wpływu na postrzeganie przestrzeni.


Jak zatem sobie radzić i na co wypada zważać?


  1. Po pierwsze należy unikać efektu zagracenia, w niewielkiej łazience musimy umieścić tylko takie wyposażenie jakie jest niezbędne, żadnej dodatkowej szafki, kosza, pudeł, półek, itd.
  2. Warto rozważyć przeniesienie pralki w zabudowę mebli kuchennych, dzisiejsze pralki są niewiele głośniejsze od zmywarek, w łazience zyskujemy wtedy spory kawałek terenu.
  3. Wyposażenie łazienki starajmy się tak rozplanować, aby sprzęty znajdowały się w narożnikach pomieszczenia, niekiedy na etapie remontu będzie to wymagało przenoszenia podejść hydraulicznych, ale ten dodatkowy koszt usługi jest konkretną i wymierną inwestycją, nasza łazienka ma być, na ile się da funkcjonalna, ergonomiczne rozstawienie sprzętów da odczucie harmonii i oczywiście większej przestrzeni.  
  4. W żadnym razie nie stawiajmy tzw. zabudowanej kabiny prysznicowej, gdzie dwie ściany kabiny wykonane są z tworzywa, a kabina zamknięta jest od góry, wygląda to jak jakieś miejsce tortur, zajmując niekiedy 1/3 łazienki, firmy remontowe i specjaliści od designu mieszkań nazywają je potocznie budkami strażniczymi, tylko kabina w wersji dwóch szklanych ścian, gdzie widać w kabinie płytki, jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla małej łazienki, wygląda lekko i nie zagraca przestrzeni.
  5. Jeszcze lżej wygląda otwarty prysznic w opcji wykonania odpływu liniowego zamiast brodzika, stanowisko prysznicowe wydzielone jest jedną, stałą grodzią szklaną, otwarty prysznic jest mocnym punktem dla wykreowania przestronnego wnętrza, za szybą widać podłogę identyczną z pozostałą podłogą łazienki, cała podłoga łazienki stanowi wizualnie monolit.
  6. Wanna w łazience daje sporo satysfakcji komuś kto lubi leżakować w ciepłej wodzie, choć tu jako dygresja; nie jest zbyt higienicznym oraz ekonomicznym rozwiązaniem w opozycji do prysznica, wanna wizualnie i rzeczywiście zajmie więcej miejsca niż standardowej wielkości brodzik.
  7. Minimalizm formy będzie najlepszym lekarstwem, jeśli detale zdobnicze to w ograniczonej ilości, będące wyłącznie subtelnym akcentem we wnętrzu, żadnych krzykliwych kształtów, kolorów czy desenia, także dużych gabarytów np. mebli łazienkowych.
  8. Jeśli łazienka ma wnękę, jest to doskonałe miejsce dla zabudowania jej szafą wnękową, należy wtedy skorzystać z usługi firmy wykonującej meble pod wymiar.
  9. Płytki zdecydowanie wybierzmy wielkoformatowe, minimum 30 x 60 cm czy 25 x 75 cm, każda mocno poszatkowana szczelinami wypełnionymi fugą płaszczyzna w wypadku zastosowania małych płytek, wydaje się mniejsza, duży format płytek zdecydowanie poprawia wrażenie przestronności, szczelin liniowo jest o wiele mniej.
  10. Kolor w bardzo istotnej mierze wpływa na przestronność, ciemne płytki „zjedzą” nam mnóstwo przestrzeni, nie pomoże nawet najmocniejsze oświetlenie.
  11. Deseń, podobnie jak kolor ma spore znaczenie, chcąc uzyskać efekt większej łazienki, wybierzmy płytki jednolite kolorystycznie czy z bardzo subtelnie naznaczonym, ale dużym wzorem, drobny i wyrazisty wzór nie sprzyja kreowaniu przestronnego wnętrza.
  12. Przy pomocy tekstury zbudujemy przytulne pomieszczenie, lecz głęboka struktura np. tynku dekoracyjnego, betonu architektonicznego czy cegiełki, bardzo modnych detali wykończenia w realizacjach remontowych poznańskich mieszkań, w tym łazienek, zacieśni nam przestrzeń, wydatna głębia struktury daje przyjemne wrażenie ciepła, lecz taka powierzchnia wydaje się jakby się do nas zbliżała, efekt przestrzenny daje gładka tekstura płytki ceramicznej czy ściany z gładzią szpachlową, pomalowaną dobrze zmywalną farbą, bejcolakierem.
  13. Tekstura to też wybór pomiędzy matowym wykończeniem a błyszczącym, mat zawsze równomiernie rozprasza odbite światło, taka powierzchnia daje odczucie miękkiego ciepła, dynamizmu wnętrzu łazienki dodadzą błyszczące i lśniące powierzchnie, nie tylko płytek, ale też wyposażenia; to chromy, szkło, lustro, lakier na wysoki połysk mebli łazienkowych.  
  14. Światło to przestrzeń, jego funkcja i ogromna plastyczność znana jest designerom mieszkań, główne oświetlenie sufitowe niech będzie kilku punktowe, np. w postaci oprawek wpuszczanych w podwieszany sufit g-k albo eleganckich oprawek natynkowych, spowoduje to równomierne i wyraźne doświetlenie wszystkich ścian i każdego zakamarka, każda dobrze oświetlona płaszczyzna iluzorycznie oddala się od obserwatora, dobrze doświetlona, zalana światłem mała łazienka nie da klaustrofobicznego odczucia, jak byłoby w przypadku małej ilości światła, miejsc z półcieniem, nieprzyjemnych wizualnie.
  15. Magiczną moc optycznego powiększania wnętrza posiada lustro, w łazience jest detalem standardowym, można je ulokować na całej płaszczyźnie ściany, spełni wtedy podwójną rolę; użytkową i dekoracyjną, lustro zdecydowanie umieśćmy na długiej ścianie łazienki, umieszczenie go na krótkiej, spowoduje wydłużenie łazienki, pomieszczenie optycznie wyda się nieproporcjonalnie długie i wąskie.
  16. Lekkość formy i wykończenia w łazience wygeneruje zastosowanie na wybranej ścianie gładzi szpachlowej zamiast płytek ceramicznych, to coraz silniejszy trend w realizacji usługi remontowej poznańskich łazienek, taką powierzchnię maluje się dobrze zmywalną farbą w półmacie / satynie albo delikatnym połysku.  
  17. Przy pomocy odpowiedniego ułożenia płytek ceramicznych sprawić można, że łazienka optycznie „rozciągnie” się na długości i szerokości, oczywiście płytki prostokątne układamy w poziomie, niejakim problemem dla projektanta wnętrz czy glazurnika z najętej firmy remontowej może być ewentualna kwestia przycinania przy suficie ostatniego rzędu płytek, genialnym rozwiązaniem jest zakończenie układania płytek w tym rzędzie, który zakończymy pełnym formatem, bez przycinania płytki przy suficie, wolną przestrzeń między górną krawędzią płytek a sufitem wyklejamy płytą g-k giętą o grubości 6 mm, później należy uzbroić łączenia i wykonać jak sufit, zazwyczaj na biało, powstały kilku albo kilkunastocentymetrowy biały tzw. margines wokół wszystkich ścian daje niewielkie odczucie zejścia sufitu w dół, jednocześnie ściany jak gdyby wydają się wtedy oddalać, efekt pierwszorzędny, ponadto ten prosty w wykonaniu trik pozytywnie wpływa na sferę dekoracyjną łazienki, także zyskujemy „dwa w jednym”.
  18. Porządek i czystość, otóż niezbyt duże pomieszczenie naszego mieszkania, jakim jest łazienka, jeśli nie będzie higieniczne, lśniące czystością, z bałaganem, bezładnie poustawianymi na wierzchu np. środkami czystości, odzieżą do prania, to zapomnijmy o budowaniu przestronnego wnętrza, bałagan i nieporządek to oczywiste przeciwieństwo przestronności, zadbajmy zatem już na etapie prac projektowych i usługi wykończenia, o odpowiednie miejsca przechowywania dla rzeczy, które standardowo znajdują się w łazience, i po kłopocie.

Przeczytaj publikację zamieszczoną na stronie abartremonty.pl, wizytówce poznańskiej firmy remontowej ze specjalizacją: usługi wykończenia mieszkań, pt. „Łazienka z otwartym prysznicem”.
https://www.abartremonty.pl/lazienka/lazienka-z-otwartym-prysznicem/

#wojciechgoslinski

Jak sprawić aby łazienka wydawała się przestronniejsza?