Jeden i drugi produkt różni się cechami technicznymi, stwierdzenie który jest lepszy, zależny jest od wielu czynników, odbiorcy usługi remontowej mają w tej materii pewnie już swoje wyrobione zdanie, wybierając do wykończenia swojego poznańskiego mieszkania albo imitację albo naturę.
Dla tych, którzy jeszcze się wahają, przydatna będzie poniższa skrócona charakterystyka obu produktów.
- Panele laminowane przez koneserów naturalnych rozwiązań we wnętrzach nazywane będą właśnie imitacją, jednak jeśli jakość imitacji powoduje, że mnóstwo ludzi widząc położone na podłodze panele laminowane, nie jest wstanie stwierdzić, czy to laminat, czy naturalna podłoga, w takim kontekście wyrażenie imitacja, wchodzi na zupełnie inny poziom w sferze estetyki, a że najbardziej estetyczny wydźwięk ma natura, panel laminowany spokojnie w tym temacie może dziś konkurować z panelem naturalnym, tj. deską warstwową, wykonaną z przekładek drewna liściastego i iglastego wewnątrz.
- Panel laminowany konkuruje i to dobrze z panelem naturalnym, jest zdecydowanym faworytem inwestorów poddających remontowi i wykończeniu swoje mieszkania, dobrej klasy panel laminowany jest o wiele trwalszy w użytkowaniu niż deska warstwowa, uszkodzić, zarysować panel AC5 czy AC6 jest wyjątkowo trudno, tymczasem na deskę naturalną należy „chuchać i dmuchać”, choć jest piękna i daje świadomość, że stąpamy po naturalnej podłodze, to wejście na taką podłogę np. kobiety w butach szpilkach to katastrofa, dobremu panelowi laminowanemu nic by się nie stało, o naszym pupilu; kocie czy psie z „ostrymi pazurkami”, przy podłodze naturalnej możemy zapomnieć.
- Panel laminowany gwarantuje większą swobodę aranżacji projektantom wnętrz i firmie od designu i nie chodzi tylko o wiele większe spektrum wzornictwa oraz tekstury laminatu w porównaniu do deski warstwowej, można tutaj zamontować rozmaitego rodzaju listwy przypodłogowe wieńczące i okalające laminowaną podłogę, zarówno z pcv, mdf-u, mdf-u z fornirem naturalnym, z poliuretanu (do malowania), można stosować szeroki wachlarz kolorów listew, prym wiedzie tu bardzo modna przy remontach poznańskich mieszkań biel, jakie zaś listwy „wypada” zastosować przy desce naturalnej, oczywiście klasyczne drewniane czy fornirowane, zawsze pod kolor podłogi, mimo że klasyka nie jest niczym złym, zawsze jednak generuje pewne ograniczenia w designie remontowanego mieszkania.
- Przeciętny panel laminowany jest wyraźnie tańszy od dobrej jakości panela drewnianego, ale też odwrotnie, są dostępne panele laminowane droższe od naturalnego panela, którym firma je wytwarzająca daje, uwaga, aż 30 lat gwarancji.
- Z uwagi na statystycznie niższą cenę laminatu, właściciel poddanego wykończeniu mieszkania, może sobie pozwolić na o wiele częstszą renowację swoich wnętrz, coś co jest tańsze, przecież łatwiej będzie nam wymienić, nie nadwyrężając zbytnio budżetu remontowego.
- Panel laminowany w pierwotnym zamyśle został stworzony, aby umożliwić właśnie częstszą metamorfozę wnętrz, jest ultra łatwy w montażu, relatywnie nie drogi, od czasu jego wynalezienia przeszedł ogromną przemianę w sferze jakościowej oraz estetycznej, zdecydowanie króluje w realizacjach remontowych w Poznaniu.
- Koszt usługi ułożenia panela laminowanego jest niższy niż ułożenia drewnianego, firmy od designu wnętrz również i z tego powodu bardziej skupiają się na laminacie niż na desce warstwowej.
- Panel drewniany szybciej się zużyje niż laminowany, tyle że nie trzeba go wtedy wymieniać, można go poddać jednorazowo renowacji poprzez zamówienie usługi cyklinowania i lakierowania / olejowania, jednak po tym zabiegu nie wytrzyma bez uszczerbku tak długo, ile wytrzymał po zakupie, gdyż w fazie produkcji lakier utwardzany jest promieniami UV, w mieszkaniu lakier utwardza się tylko poprzez schnięcie fizyczne.
Ale, żeby nie było za „różowo” z laminatem;
- Deska warstwowa (panel drewniany, naturalny) jako produkt w pełni organiczny, nigdy nie elektryzuje, przez to nie przyciąga tak kurzu jak laminat, jest zalecana dla alergików i astmatyków, nie jonizuje wnętrza niezdrowymi jonami dodatnimi, panel laminowany zaś niestety tak, zresztą jak każdy sztuczny produkt, czyli stolarka okienna pcv, dywan akrylowy, wszelkie plastiki, choć dostępne są na rynku panele nieelektryzujące, nie będą regulować wilgotności we wnętrzu, jak czyni to naturalna, drewniana podłoga.
- Panel drewniany jest idealnym produktem wykończenia dla eko – entuzjastów, zarówno na etapie produkcji, jak i jego utylizacji, jest o wiele bardziej przyjazny środowisku naturalnemu niż panel laminowany.
- Deska warstwowa jako panel układany niemalże w identycznej technice jak panel laminowany, ma też inny walor, może być układana w dwóch wariantach, pływająco, czyli na podkładzie wyrównująco – wygłuszającym oraz klejona do podłoża, zaletą drugiego rozwiązania jest stuprocentowe wyeliminowanie tzw. efektu stukania podłogi pływającej, choć zaznaczyć trzeba, że deska warstwowa mająca 14 mm grubości jest na tyle ciężka, że lepiej przylgnie do podłoża niż panel laminowany gruby na średnio 8 mm, poduszka powietrzna między deską a podkładem (zwykle korek) oraz posadzką, będzie niewielka, zatem i efekt stukania też mniejszy, ponadto wersja klejenia deski do podłoża wpływa in plus na przewodnictwo cieplne w sytuacji ogrzewania podłogowego.
- Zarówno panel laminowany jak i deska naturalna wymagają bardzo równego podłoża, jeśli deskę chcemy kleić, a posadzka wymaga na etapie remontu i wykończenia mieszkania wyrównania wylewką samopoziomującą przez firmę wykonawczą, zdecydowanie stosujmy wylewkę cementową, anhydrytowa nadaje się wyłącznie pod podłogę pływającą, wylewka cementowa jest o wiele mocniejsza, odporna na pracę drewna, tzw. ścinanie.
Na koniec frapująca sprawa; obydwa produkty mają wspólny, że tak powiem mankament, są wrażliwe na oddziaływanie wody, mycie tych podłóg nie może się odbyć mocno mokrym mopem, rozlaną wodę należy szybko usunąć, w korytarzu wchodząc w zabłoconych i mokrych butach, musimy je czym prędzej ściągnąć, bo uszkodzimy podłogę, uff, a czy można by zapomnieć o tych problemach, w ogóle nie pilnować, aby nie zachlapać podłogi wodą, otóż tak, wybierając panele LVT, tj. panele winylowe oferowane przez wiele firm, coraz częściej stosowane przy remontach mieszkań i przeprowadzanej usługi wykończenia wnętrz w Poznaniu, są one w stu procentach odporne na oddziaływanie wody, panele winylowe to też ogromny wybór desenia i faktury, a jest też wersja, którą można kleić do podłoża, w wersji pływającej, co ciekawe, nie wymagają układania pod nimi podkładu wyrównującego, jak w każdej innej podłodze pływającej, a to dlatego, że są bardzo elastyczne, oczywiście tylko podłoże musi być tak samo równe jak przy innych podłogach pływających, panel LVT jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, koszt usługi ułożenia równy jest z panelem laminowanym, ale koszt zakupu LVT będzie wyraźnie wyższy, można go jednak spokojnie stosować zarówno w kuchni jak i korytarzu, nie przejmując się o zachlapanie wodą.
#wojciechgoslinski
https://www.abartremonty.pl/
![]() |
Panele laminowane czy naturalne /
drewniane?
|