Aranżacja łazienki, jej remont i wykończenie z uwagi na koszta materiałów oraz usługi, które są relatywnie w odniesieniu do całego mieszkania w przeliczeniu na m2 powierzchni zdecydowanie najwyższe, powinny być tym bardziej przeprowadzone z rozmysłem, tak aby efekt estetyczny stał na jak najwyższym poziomie, satysfakcjonującym najbardziej wybrednego klienta.
Detalem wykończenia, który w poznańskich mieszkaniach, stał się bez mała standardem, a dotyczy to zazwyczaj łazienek, jest szlifowanie narożników płytek pod kątem 45 stopni, inaczej fazowanie, z czym jednak wiąże się fazowanie?
- Czynność ta ma na celu poprawienie wyglądu opłytkowanych powierzchni, które schodzą się ze sobą pod kątem prostym, wyglądają one wtedy zdecydowanie estetyczniej i lżej, niż w sytuacji zastosowania listwy narożnikowej łączącej dwie płytki, choć pojęcie estetyki jest akurat tutaj kwestią całkowicie umowną, gdyż innej osobie może przecież podobać się opcja połączenia płytek za pomocą listwy dekoracyjnej, a zważyć trzeba, że rynek tego rodzaju listew ma się bardzo dobrze, dla przykładu istnieje w Poznaniu specjalistyczny sklep z listwami, i wierzcie mi, wybór ich jest oszałamiający.
- Fazowanie jednak ma ogromną przewagę nad listwami podczas realizacji remontowych, przynajmniej w Poznaniu i okolicach, nie wiadomo czy główną przyczyną stanu rzeczy to efekt mody i panujących trendów lansowanych przez magazyny traktujące o aranżacji wnętrz, poradniki remontowe, firmy designerskie czy też wynik to uzasadnionego, racjonalnego działania, jednak...
- Przyznać trzeba, że narożnik ze sfazowanymi płytkami wygląda delikatnie i moim zdaniem bardzo estetycznie, jednak istnieją tutaj pewne ograniczenia wpływające zarówno na sferę estetyczną, jak i użytkową, otóż...
- Wiadomo, że szlifowanie narożnika płytki polega na zdarciu fragmentu czerepu płytki ceramicznej, w sytuacji płytki glazurowanej, po złożeniu pod kątem prostym dwóch zfazowanych płytek, może być widoczny cienki pasek owego czerepu, dlatego najefektywniej prezentują się płytki zfazowane, które są barwione w masie, zwykle dotyczy to płytek gresowych, to właśnie one dają najlepszy efekt estetyczny, wąska szczelinka pomiędzy płytkami zostaje na koniec wypełniona zaprawą fugową, wszystko elegancko się schodzi, choć uwaga, nie zawsze tak się dzieje, a to za przyczyną...
- Płytek, które nie są proste, a wygięte, tutaj nawet bardzo niewielkie wygięcie płytek, co dzieje się niestety nierzadko, a to kwestia technologii ich produkcji, powoduje, że po złożeniu płytek pod kątem prostym nie powstaje równa, o tej samej szerokości szczelina, a może się rozchodzić tworząc delikatny łuk, wygląda to delikatnie mówiąc fatalnie, w sumie nie do przyjęcia, zatem...
- Jeśli mamy w planie fazować narożniki płytek, koniecznie przed ich zakupem sprawdźmy, czy płytki są proste, zasadniczo większość płytek ma pewne wygięcie, lecz jeśli nie jest za duże, nie ma to wielkiego wpływu na estetykę połączenia płytek na narożniku zewnętrznym, na którym to fazujemy krawędzie płytek, ale gdy owo wygięcie jest dość spore, raczej nic ładnego nie wyjdzie nam na narożniku, wtedy nawet i listwa dekoracyjna nie za wiele pomoże.
- Pamiętać należy, że wygięcie płytek w największym stopniu dotyczy płytek drewnopodobnych, nota bene bardzo dziś popularnych w aranżacji mieszkań, gdyż są długie i wąskie, jeśli planujemy ich fazowanie, to wyłącznie ich krótkich krawędzi, czyli tak aby schodziły się pod kątem prostym krótkimi bokami, problem wygięcia płytek drewnopodobnych jest znany firmom remontowym i myślę projektantom wnętrz i nie do przeskoczenia, producenci też wiedzą co produkują, na każdym kartonie z tego rodzaju płytkami zaznaczone jest aby nie układać ich w typową cegiełkę, tutaj stosowanie mijanki, tj. minięcia się płytek krótkimi bokami może dotyczyć przesunięcia najwyżej o 1/3 czy 1/4 długości płytki.
- Sprawdzenie w sklepie czy płytki nie są wygięte jest bardzo proste, wystarczy prostopadle przyłożyć jedną płytką do drugiej, wtedy wszystko widać gołym okiem, krawędź płytki powinna na całej swojej długości przylegać do drugiej płytki.
- Innym ograniczeniem dla stosowania usługi fazowania płytek będzie kwestia użytkowa, a zważyć musimy, że zfazowana krawędź płytki jest w pewien sposób osłabiona, zatem musimy brać poprawkę, że w miejscu mocno eksploatowanym, może nastąpić ukruszenie krawędzi płytki pod wpływem uderzenia tępym przedmiotem, naprężenia w płytkach ceramicznym powodują, że trudno z góry przewidzieć w jakim miejscu i od uderzenia jakiego przedmiotu może nastąpić ukruszenie krawędzi, a teoretycznie może to spowodować nawet upuszczenie co cięższego kubka do mycia zębów, warto tu zachować ostrożność i być przewidującym, dlatego...
- Odradzane jest fazowanie narożników płytek np. na progu wejścia na podest stanowiska prysznicowego, między stopniem i podstopnicą opłytkowanych schodów, w miejscu w łazience, w którym często będziemy operować miską, np. przy pralce, itd., te ograniczenia sfery użytkowej powinni znać projektanci wnętrz czy glazurnicy z poznańskiej firmy remontowej.
- Koszt usługi fazowania nie jest mały, jeśli w łazience jest dość dużo narożników, fazowanie może być znaczącym składnikiem wyceny wykończenia łazienki płytkami, generalnie powinno się unikać tworzenia dodatkowych narożników np. poprzez jakieś zabudowy, półki, poza tymi wynikającym z bryły łazienki i podstawowych urządzeń, a do takiego standardowego urządzenia należy zabudowa stelaża podtynkowego wc, tutaj fazowanie narożników jest jedynie racjonalnym posunięciem, listwy wyglądałyby nieciekawie i dość ordynarnie.
- Zasada fazowania mówi o konieczności wzięcia pod uwagę sfery użytkowej, tak aby nie nastąpiło przypadkowe ukruszenie krawędzi zfazowanej płytki, toteż linia fazowania nigdy nie powinna się zaczynać równo z wierzchnią warstwą płytki, tylko w niewielkim oddaleniu od niej, o powiedzmy 1 mm czy niecały milimetr, taki sposób fazowania nie tylko, że aż tak bardzo nie osłabia krawędzi płytki, dodatkowo po złożeniu płytek pod kątem prostym owe paski niezeszlifowanego czerepu płytki dają dodatkowy, lepszy efekt wizualny, narożnik nie jest ekstremalnie ostry, a odrobinę łagodniejszy, wygląda o wiele schludniej, poza tym krawędzie są bezpieczniejsze, nie można się o nie skaleczyć, zasadę tę powinni znać wszyscy wytrawni glazurnicy i firmy od wykończenia mieszkań i wnętrz prywatnych czy komercyjnych w Poznaniu.
- Proces fazowania nie może być tani, gdyż jest bardzo czasochłonny, operacja musi być przeprowadzona bardzo precyzyjnie, gdyż od jakości szlifów zależy przecież efekt końcowy, tymczasem...
- Płytki gresowe niekiedy mogą się okazać ponad standardowo twarde, dla glazurnika z firmy remontowej szlifowanie wtedy to prawdziwe utrapienie, toteż w takich sytuacjach co bardziej operatywni poznańscy rzemieślnicy wykorzystują specjalizację usług, zawożąc płytki do fazowania do zakładu specjalizującego się w cieciu i szlifowaniu płytek rozmaitej maści, także ogromnych, wielkoformatowych albo i kamiennych, osoba świadcząca takie usługi ma ogromny stół, piłę o bardzo wysokich obrotach z tarczą najwyższej jakości, fazowanie w zakładzie w porównaniu do wykonywania tej czynności na miejscu w remontowanym mieszkaniu do wykończenia wnętrz, przebiega o wiele szybciej i zawsze niezwykle precyzyjnie, nawet najbardziej twardy gres nie jest tu problemem, a niekiedy pocięcie albo fazowanie, wycinanie w nim otworów, ze względów technicznych, możliwe jest wyłącznie w takim specjalistycznym zakładzie.
#wojciechgoslinski
![]() |
Szlifowanie narożników płytek pod
kątem 45 stopni.
|