Przymierzając się do aranżacji, remontu i usługi wykończenia wnętrza łazienki, wizytówki większości poznańskich mieszkań, naturą rzeczy zważamy na sferę estetyczną i użytkową, jedna i druga jest tak samo istotna, czasami zatrudniamy projektanta, zazwyczaj kupujemy armaturę sprawdzonych firm, z drugiej jednak strony, nawet najlepszy design nie zrekompensuje nieudanego projektu pod względem funkcjonalności, ergonomia szczególnie w tym wnętrzu jest podstawą, aby można było mówić o łazience, że jest w pełni komfortowa.
Funkcjonalne ustawienie wszystkich elementów w łazience może być utrudnione przez podstawowy, nazwijmy to defekt polskich łazienek, otóż w zdecydowanej większości przypadków nie grzeszą one swoją wielkością, skoro i nowe mieszkania deweloperskie też nie są zbyt duże, tak samo jest też z łazienkami.
Jaki zatem przyjąć plan działania, aby udało się wykreować ergonomiczną łazienkę?
- Mając dylemat w postaci: co wybrać, brodzik czy wannę, zdecydowanie bardziej ustawny okaże się brodzik, powiedzmy 80 x 80 czy 90 x 90 cm lub prostokątny, nie tyle chodzi o powierzchnię, jaką zajmuje na posadzce w odniesieniu do wanny, tylko o jego kształt, zawsze kształt zbliżony do kwadratu będzie bardziej ustawny, podłużny kształt wanny sprawia, że zazwyczaj w jej linii nic już nie ustawimy, inaczej ma się s prawa z prysznicem, obok niego może stać np. pralka czy szafa od podłogi, nawet do sufitu.
- Nie ustawiajmy żadnego ze sprzętów po skosie względem linii ściany, tylko prostopadle/równolegle do niej, tudzież co niektórych zainteresować może opcja stelaża wc montowanego właśnie po skosie, oferowanego przez niektóre firmy z armaturą instalacyjną, tą opcję zdecydowanie odradzam jako detal wykończenia niewielkich wnętrz łazienki.
- Najlepiej zagospodarowana przestrzeń gwarantująca wygodne poruszanie się po łazience, to umieszczanie sprzętów typu: kabina prysznicowa, pralka, szafka czy miska sedesowa w narożach pomieszczenia, wtedy zyskujemy więcej miejsca po jego środku.
- Jeśli łazienka jest naprawdę mała, ma ok. 3 m2, często zawalidrogą jest pralka, jeśli tylko jest taka możliwość, umieśćmy ją w ciągu zabudowy meblowej w kuchni, dzisiejsze pralki nie są aż tak głośne, nie wiele bardziej hałasują niż zmywarka.
- Najwygodniejsza w używaniu pralka nie będzie ani wąska, ani płytka, te wersje zajmują co prawda mniej miejsca we wnętrzu, lecz najlepsza dla gospodyni domu będzie taka o wymiarach 60 x 60 cm, wówczas warto ją wkomponować w zabudowę wnękową, obok pralki idealnie, jeśli będzie brudownik w postaci szuflady z pełnym wysuwem, wtedy taki powiedzmy to kompakt szafkowo - pralkowy, najefektywniej wypełni dostępną przestrzeń, zabudową zajmie się firma wykonująca szafy wnękowe i meble kuchenne na wymiar.
- Wygodniejsze wchodzenie do brodzika czy do stanowiska prysznicowego z odpływem liniowym, zapewni tzw. otwarty prysznic, mamy wówczas tylko wydłużoną jedną taflę szyby, stanowiącą grodź prysznica, żadnych otwieranych elementów, jak jest to w standardowej kabinie prysznicowej z otwieranymi lub przesuwanymi drzwiczkami.
- Brodzik niski, tj. taki, którego podłoga jest zaledwie jeden centymetr nad płytkami podłogowymi czy też opłytkowana podłoga z odpływem liniowym, jest najwygodniejszą opcją, jednak wysokość przyłącza odpływu do rury kanalizacyjnej determinuje nam możliwość wykonania czegoś takiego, jeśli przyłącze to jest za wysoko, na etapie remontu wykonuje się wówczas podest z zaprawy posadzkarskiej, na tyle wysoki, aby zapewnił grawitacyjny spływ wody z odpływu liniowego.
- Bateria umywalkowa może mieć więcej funkcji, otóż z powodu nie zrozumiałych dla mnie przyzwyczajeń i sugestii projektantów tej armatury, większość wylewek baterii jest usytuowana tak nisko nad umywalką, że nawet ręce trudno się myje, najwygodniejsza wersja, to bateria sztorcowa w kształcie laski/fajki z wysoko usytuowaną wylewką, taką jaką montuje się w kuchni na zlewie, w zasadzie, to każdy model baterii kuchennej może być zamontowany na umywalce łazienkowej, w efekcie wysoko usytuowana wylewka pozwala na zmywanie rąk bez konieczności pochylania się, umycie włosów, wtedy nie trzeba wchodzić pod natrysk, to także wygodne nabranie wody do miski, woda w żadnym razie nie rozpryskuje się, sam to od lat testuję i nie wyobrażam sobie bardziej wygodnej alternatywy.
- Na komfort w łazience, czyli też ergonomię, niebagatelny wpływ ma właściwe oświetlenie, najefektywniej doświetli łazienkę kilka punktów świetlnych na suficie, tak aby każdy zakamarek tego wnętrza był skąpany w świetle, zaplanowanie funkcjonalnego oświetlenia należy wykonać przed pracami remontowymi i realizacją usługi pełnego wykończenia łazienki.
- Instalując brodzik i kabinę prysznicową, zwróćmy uwagę na ich kształt i wielkość, wpływające na kwestię wygody brania kąpieli, ale też poruszania się po łazience, generalnie wygodniej będzie nam się brało prysznic w prostokątnej czy kwadratowej kabinie, zaś więcej wygody w poruszaniu się po łazience zagwarantuje brodzik i kabina półokrągłe.
- Jeśli kabina prysznicowa jest prostokątna, baterię i deszczownicę zawsze instalujmy na krótszym boku ściany stanowiska prysznicowego.
- Wybierając stelaż podtynkowy wc, u niektórych firm mamy opcję zakupu stelaża tzw. Slim, będzie on płytszy, jego zabudowa i zatem też miska sedesowa będzie wystawała od ściany o dobre kilka centymetrów mniej, należy to oczywiście zaplanować przed remontem i wykończeniem łazienki.
- Grzejnik i jego usytuowanie: miejsce zainstalowania grzejnika to tylko propozycja dewelopera, można go przenieść w dowolne miejsce w łazience, np. nad zabudową stelaża wc, wówczas ten odcinek ściany wykorzystujemy dla dwóch elementów; stelaża wc oraz grzejnika, wygląda to estetycznie, oszczędzamy przestrzeń.
- Standardowo w nowym mieszkaniu grzejnik drabinkowy w łazience posiada zawór z głowicą usytuowaną prostopadle względem grzejnika, owa głowica wystaje nad jego linię, można czasami się o nią haczyć, proste rozwiązanie, to zamontowanie zaworu kątowego, usługa prosta i niezbyt kosztowana, wówczas głowica jest w linii grzejnika i nie wystaje ponad jego płaszczyznę.
- Już na wejściu do łazienki mówimy o jej ergonomii, deweloperzy w nowych mieszkaniach w Poznaniu do wykończenia przygotowują otwory montażowe pod drzwi o szerokości skrzydła 80 cm, skoro łazienka nie jest duża, funkcjonalniejsze i przy okazji zgrabniej wyglądające będą drzwi o szerokości skrzydła 72 cm, usługa zwężenia otworu drzwiowego o 10 cm nie jest skomplikowana.
- Weźmy pod uwagę, że wirtualny projekt łazienki, jak to się mówi przyjmie wszystko, projektanci wnętrz niestety nie są geniuszami, też popełniają kardynalne błędy, to głównie teoretycy, nie praktycy jak wykonawca, tj. firma remontowa, ja podpowiadam klientom moich usług w Poznaniu, że jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości co do ergonomicznego rozmieszczenia detali wyposażenia w łazience, warto podejść do tematu empirycznie, wykonać np. z kartonu kontury poszczególnych sprzętów, albo choć pozaznaczać ich kontury na podłodze i ścianach taśmą malarską, wtedy dopiero będą mieli kompletne odniesienie, czy wszystko na pewno gra.
- Wybierając mieszkanie do wykończenia lub generalnego remontu, bezwzględnie zwracajmy uwagę na kształt łazienki, zawsze pomieszczenie najbardziej zbliżone do kwadratu będzie lepiej ustawne, odwrotnie będzie z wydłużonym, wąskim pomieszczeniem, im mniej zakamarków też lepiej, idealnie, jeśli ma tylko cztery narożniki, bez żadnych wnęk, utrudniających ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni.
Przeczytaj również publikację: „Rozwiązania wpływające na komfort w łazience.”
http://www.abartremonty.pl/lazienka/rozwiazania-wplywajace-na-komfort-w-lazience/
#wojciechgoslinski
![]() |
Jak wykreować ergonomiczną łazienkę?
|