Odebraliśmy nasze wymarzone gniazdko, świeżo wybudowane, czeka nas jego pełne wykończenie, nie żaden kapitalny remont, jak się często zdarza, gdybyśmy zdecydowali się na mieszkanie z rynku wtórnego, wydaje się zatem rzeczą prostszą i mniej absorbującą doprowadzić nowy lokal do użytkowania i to w taki sposób, aby był możliwie elegancki, przy tym jak najbardziej funkcjonalny.
Sfera funkcjonalności właśnie, powinna być tym elementem aranżacji mieszkania, który bezwzględnie powinien być przez nas uwzględniony i jeśli już skorzystaliśmy z usługi projektanta wnętrz, naturą rzeczy opracowanie przez niego przygotowane musi poruszać sprawę ergonomii.
Zważyć jednak trzeba, że ograniczeniem dla działalności projektanta jest układ pomieszczeń, elementem w sporej mierze definiującym czy lokal mieszkalny jest dobrze zaprojektowany przez firmę architektoniczną pracującą dla dewelopera to drzwi wewnętrzne, chodzi nie tylko o ich funkcjonalne umieszczenie na ścianach dzielących pomieszczenia, ale też o ich wielkość.
Standardowo w nowych lokalach mieszkalnych przygotowane są otwory drzwiowe o szerokości ok. 88-90 cm pod montaż drzwi „osiemdziesiątek”, tj. o szerokości skrzydła drzwi wynoszącej 82 cm, to, że pod takiej szerokości drzwi zostały przygotowane otwory, wcale nie oznacza, że to jedynie funkcjonalny wariant, otóż w bardzo wielu przedsięwzięciach remontu i pełnego wykończenia wnętrz, zwęża się owe otwory o 10 cm dla zamontowania drzwi „siedemdziesiątek”, jaka z tego korzyść i dlaczego na tą opcję decydują się odbiorcy usługi?
- Podstawowa kwestia to proporcje, otóż niestety coraz więcej mieszkań nie grzeszy wielkością, statystycznie rzec biorąc, pomimo oczywistego bogacenia się społeczeństwa, kupujemy w Poznaniu coraz mniejsze lokale mieszkalne, pomieszczenia zatem też nie są zbyt obszerne, duże skrzydło drzwi do małego pomieszczenia działa in minus w dwójnasób, zajmuje więcej miejsca podczas otwierania, zaś pod względem wizualnym sprawa ma się następująco; duże drzwi na tle małego pokoju lub korytarza powodują wrażenie dodatkowego jego pomniejszenia, to nie bagatela, zachowanie właściwych proporcji elementów wykończenia oraz wyposażenia jest kluczowe dla wykreowania spójnej stylistycznie aranżacji, która będzie przyjazna dla domowników.
- Często się zdarza, że na zlecenie firmy deweloperskiej architekt opracowujący układ pomieszczeń popełnił ewidentną gafę, do jednego z wnętrz zaprojektował drzwi osiemdziesiątki w zbyt wąskiej przestrzeni pomiędzy ścianami poprzecznymi, w efekcie jeśli zainstaluje się drzwi osiemdziesiątki, oczywiście zmieszczą się one, tyle, że jedna albo i dwie opaski ościeżnicy regulowanej muszą zostać przycięte, gdyż zachodzą na ścianę poprzeczną, wygląda to wtedy, delikatnie mówiąc, dość nieestetycznie, rozwiązaniem jest na etapie prac remontowych, domurowanie węgarka 10 cm albo po obu stronach otworu drzwiowego dwóch węgarków po 5cm, na koniec usługi remontowej i wykończenia zamontowanie drzwi siedemdziesiątek, wtedy wszystko się zmieści, nic nie będzie trzeba docinać, drzwi nie będą wyglądały jak wciśnięte na siłę w zbyt małą przestrzeń.
- Zamontowanie drzwi siedemdziesiątek często powoduje, że np. w łazience czy też sypialni możemy zainstalować sprzęt ulubionej firmy, którego nie moglibyśmy zamontować w opcji drzwi osiemdziesiątek, dotyczy to np. brodzika, większej wanny, upatrzonego mebla do sypialni, to niby tylko 10 cm, tak niewiele, a może robić sporą różnicę w mieszkaniu, które ma ograniczenia w swojej przestrzeni.
- Skrzydło drzwi 72x205 cm ma korzystniejsze, wizualne proporcje niż skrzydło 82x205, to nie niuans, a fakt, węższe drzwi wyglądają po prostu zgrabniej i lżej, nie tak ociężale jak drzwi osiemdziesiątki, jak je często określają odbiorcy moich usług w Poznaniu, właśnie ci, którzy zdecydowali się na opcję drzwi siedemdziesiątek.
- Drzwi siedemdziesiątki są w pełni funkcjonalne, z wyjątkiem sytuacji, gdy w domu porusza się osoba na wózku inwalidzkim, wszelkie meble, sprzęty, no może prócz fortepianu, spokojnie zmieszczą się w tych drzwiach podczas ich przenoszenia.
- Przez to, że promień otwarcia drzwi siedemdziesiątek zajmuje mniej miejsca, poruszanie się po niewielkim korytarzu będzie wygodniejsze i sprawniejsze, ogólnie też przemieszczanie się z pomieszczenia do pomieszczenia.
- Drzwi siedemdziesiątki w niedużym poznańskim lokalu przyczynią się do odczuwania go jako bardziej przytulne, kameralne i proporcjonalne, większe drzwi pasują raczej do dużych pomieszczeń, takich choćby w budownictwie sprzed stu i więcej lat, gdzie mamy 20-to metrowe i większe pokoje.
- Często podczas remontu i wykończenia wnętrz nowych mieszkań inwestorzy zamierzają zmniejszyć drzwi tylko do łazienki, lecz z estetycznego punktu widzenia najzgrabniej wyglądają drzwi o jednakowej wielkości do wszystkich pomieszczeń, więc jeśli zmniejszać, to raczej już wszystkie.
- Nie ma pewnie żadnej firmy wytwarzającej drzwi wewnętrzne, która nie miałaby w swojej ofercie drzwi siedemdziesiątek, są dziś zbyt popularne, szczególnie w aranżacji niedużego lokalu powinny zostać opcjonalnie zaproponowane przez projektanta wnętrz, oczywiście jeśli to profesjonalna usługa.
http://www.abartremonty.pl/
Wojciech Gośliński
![]() |
Kwestia wielkości drzwi wewnętrznych
w nowym mieszkaniu.
|