wtorek, 16 maja 2017

Ciepłe wnętrza - jak je wykreować?


    Aranżacja nowego mieszkania w Poznaniu często absorbuje jego właściciela na tyle mocno, że chcąc oszczędzić czas, próbuje pójść niejako na skróty, pewne elementy wykończenia i wystroju wnętrz wybierając bez większego zastanowienia, niemalże przypadkowo, wówczas w efekcie końcowym może się okazać, że przestrzeń mieszkalna wydaje się nie tyle sztampowa, ile po prostu nie zbyt miła i mało ciepła.
Mówiąc o ciepłych pomieszczeniach ma się na myśli całą sferę wystroju i urządzenia, tutaj każdy z elementów aranżacji i wyposażenia będzie rzutował na odczuwanie wnętrza jako przytulne i ciepłe, a zaliczyć do nich należy nie tylko barwy, ale też teksturę, światło, detale zdobnicze, sprzęty.


Kolory.


To one ze względu na największą powierzchnię na ścianach, definiować mogą charakter i temperaturę pomieszczenia, przez wielu znawców designu uznawane są za pierwszoplanowych aktorów aranżacji, barwy rzeczywiście, z powodu różniących je długości fal elektromagnetycznych, postrzegane są poprzez narząd wzroku jako ciepłe i zimne, tutaj dodatkowym czynnikiem wpływającym na temperaturę danego koloru jest natężenie barwy, jej intensywność.
Bardzo dziś popularne podczas remontów i usługi wykończenia wnętrz biel czy błękit należą do zimnych barw, aby pomieszczenie wydawało się cieplejsze, nie trzeba z nich rezygnować, wystarczy wprowadzić kilka cieplejszych akcentów tak kolorystycznie, jak co do tekstury, wtedy przełamią one zimne barwy, można także ocieplić biel przełamując farbę w kierunku écru, delikatnego kremowego, momentalnie ściany staną się cieplejsze.
Do ciepłych odcieni zaliczyć można beże, oranże, żółcienie, brązy czy bardzo dziś na topie czyste szarości, ale z założeniem, że będą to jasne pastele, ciepła barwa, lecz w intensywnym wydaniu, nie za bardzo będzie sprzyjała budowaniu przytulnego, ciepłego pomieszczenia, wyraziste i mocne kolory, pomimo, że jednak ciepłe, powinno się stosować wyłącznie jako dodatki, nie zaś jako całą ścianę wymalowaną w takiej barwie, np. mocnego pomarańczowego czy czerwonego, niewątpliwie coś takiego może rozdrażniać domowników i czar ciepłej aranżacji pryśnie.
Unikać należy zbyt mocno kontrastujących zestawień kolorystycznych, najlepiej jest opierać się na jednym, góra dwóch kolorach dominujących, jako bazie i dostosowywać do nich pozostałe barwy na zasadzie przejść tonalnych, wyjdzie wówczas spokojna, ciepła aranżacja.
Odpowiednio wybranymi kolorami wykreujemy pożądaną, przytulną i ciepłą przestrzeń, to w jak bezpośredni sposób wpływają one na nasze samopoczucie znane jest od starożytności, koloroterapia  ma mnóstwo opracowań naukowych, mówi o oddziaływaniu barw na całą sferę psychosomatyczną człowieka, zatem na psychikę jak i rozmaite procesy fizjologiczne organizmu ludzkiego.

Tekstura.


Ten element w ogromnym stopniu wpływa od odbiór wnętrza, dostępne w marketach budowlanych i remontowych farby mają wykończenie matowe lub półmatowe, ponadto wiele firm wytwarzających farby oferują je w kilku stopniach matu, dotyczy to zwykle usługi mieszalni komputerowej.
To czy pomalowana ściana będzie w głębokim macie czy w półmacie, ma spore znaczenie dla postrzegania pomieszczenia, półmatowe, lekko lśniące powierzchnie ścian naturalnie dodają pokojowi dynamizmu i ekspresji, ożywiają dodatkowo pomieszczenie, lecz w świetle słonecznym na ścianie pomalowanej półmatową farbą pojawiają się refleksy świetlne, kłóci się to trochę z budowaniem przytulnego i ciepłego pomieszczenia, tutaj najodpowiedniejsza będzie powierzchnia matowa ściany, która równomiernie rozproszy padające na nią promienie słoneczne, wyda się bardziej „miękka” i przyjazna, milsza dla oka.
Co ciekawe, specjaliści od projektowania zdrowych i przyjaznych przestrzeni mieszkania np. do pokoju małego dziecka zalecają wyłącznie farbę o wykończeniu matowym, wszelkie połyskujące powierzchnie mogłyby rozdrażniać małe dziecko.
Ogólnie rozmaite detale aranżacji mające połysk, mogą in minus wpływać na odczuwanie ciepłego pomieszczenia, stosuje się je zatem jako dodatki, niewielkie powierzchniowo, ale nawet matowa ściana z uwagi na swoją gładkość, może wydać się mało przytulna, częstym zabiegiem podczas remontu mieszkania jest wprowadzenie głębszej tekstury przełamującej monolityczną gładkość ścian, na jednej, wybranej i wyeksponowanej ścianie salonu czy sypialni, bardzo popularna jest w takim wypadku cegiełka, biała lub kolorowana, ale do rozważenia też rozmaite tynki strukturalne, głęboko fakturowane płytki ceramiczne, beton architektoniczny, etc.
Usługa projektanta polega na takim umiejętnym skomponowaniu określonych faktur, aby każda z nich nabrała waloru zdobniczego, wzbogacającego i ocieplającego przestrzeń mieszkalną, idea jest taka, aby różne faktury podkreślały jedna drugą, z drugiej strony w sieci istnieje mnóstwo inspirujących porad, wizualizacji konkretnych wnętrz, że i bez zamówienia usługi u firmy projektowej, tylko z trochę większym własnym zaangażowaniem, może z posiłkowaniem się doradztwem w tej materii u potencjalnego wykonawcy, można sobie spokojnie poradzić, oszczędzając przy tym nie mało środków w budżecie remontowym.

Minimalistycznie nie musi być zimno.


Ten coraz bardziej popularny z uwagi na funkcjonalizm i elegancję styl wystroju często zahacza o aranżację dość surową, bardzo ubogą w detale zdobnicze i bibeloty, ale i tutaj za sprawą właściwych dodatków nie zaburzających tego typu aranżacji, uzyskamy cieplejszą przestrzeń, ustawmy więc zieloną roślinę doniczkową, połóżmy na kanapie kilka kolorowych poduch, na podłodze dywan, na stole serwetkę o głębokim splocie, pomyślmy o jakimś lekko chropowatym, strukturalnym elemencie aranżacji na ścianie, postawmy ciekawą lampę z intrygującym abażurem i sprawa może być załatwiona.

Ciepło wizualne i rzeczywiste.


Chodzi o kominek, o ile w domach jednorodzinnych nie ma z reguły problemu technicznego zainstalować kominek opalany drewnem, o tyle w mieszkaniach w blokach czy kamienicach nie jest to możliwe, jednak wspaniałą alternatywą jest wówczas biokominek, oferowany przez rozmaite firmy w najróżniejszych opcjach wzorniczych, pasujących praktycznie do każdego stylu wykończenia.
Co prawda nie ogrzeje on pomieszczeń tak jak tradycyjny kominek, ma za zadanie kreować przytulną i ciepłą przestrzeń, i to udaje mu się znakomicie, jest możliwy do zainstalowania w każdym mieszkaniu, gdyż nie wymaga nawiewu czy odprowadzania spalin, usługa montażu jest bardzo prosta, jest bezpiecznym urządzeniem w tym samym stopniu co choćby telewizor, bardzo często montowany na etapie aranżacji nowych lokali mieszkalnych, może być skomponowany w jednej zabudowie dekoracyjnej z telewizorem, dla dodatkowego ocieplenia pomieszczenia warto obok biokominka wyznaczyć niewielkie miejsce dla ułożenia kilkunastu szczap prawdziwego drewna.
W tym temacie zapraszam do lektury publikacji na stronie abartremonty.pl, wizytówce naszej poznańskiej firmy remontowej pt. „Biokominek w salonie, dlaczego nie?”
http://www.abartremonty.pl/pokoj-dzienny-salon/biokominek-w-salonie-dlaczego-nie/

Wojciech Gośliński

Ciepłe wnętrza - jak je wykreować?