piątek, 29 lipca 2016

Cegiełka dekoracyjna w aranżacji wnętrz.

    Kreowanie wyszukanych i oryginalnych wnętrz remontowanych mieszkań często opiera się na stosowaniu głębokiej tekstury, należy do nich dekoracja ostatnio bardzo modna, tj. płytka ceglana.
Ceglana płytka cięta jest naturalnym produktem, jest śliczna i oryginalna, lecz po ułożeniu na ścianie wymaga bardzo czasochłonnego fugowania, stanowi też kluczową pozycję w liście kosztów usługi remontowej, nie jest też tania w zakupie.


Czy jest tańsze rozwiązanie?


Elegancką alternatywą dla naturalnej płytki ceglanej będzie jej imitacja, jest to kilka płytek w jednym plastrze gotowym do klejenia na ścianę wykonanym z gipsu sztukatorskiego, dodatkowo plaster z kilkoma płytkami ma gotowe imitacje fugi, układanie takiej dekoracji jest relatywnie dość tanie, bo szybkie, nie potrzeba tutaj wykonywać bardzo czasochłonnego fugowania, efekt estetyczny jest porównywalny do wersji z oryginalną i naturalną ciętą płytką ceglaną, dla inwestorów nie przykładających wagi do oryginalnych i naturalnych materiałów, nie przejmujących się stosowaniem zamienników, tj. imitacji, co przekłada się na o wiele niższe koszta zakupu materiału i samej usługi wykończenia, będzie to kapitalne i racjonalne rozwiązanie.
Imitacja płytki ceglanej nie jest dziś półśrodkiem, jakość imitacji stoi na bardzo wysokim poziomie, to tylko kwestia mentalna, czy chcemy mieć coś naturalnego czy też zadowoli nas zamiennik oferujący atrakcyjną cenę materiału i wykonawstwa oraz przyzwoity efekt estetyczny, choć zważyć trzeba, że podstawowy komponent płytki, czyli gips, też jest naturalnym produktem, tyle, że udaje inny naturalny materiał.
Informacji dotyczących stosowania tej dekoracji nie brakuje w poradnikach remontowych, także na abartremonty.pl , inspiracji zaczerpnąć można w magazynach wnętrzarskich, gdzie jest dostępnych mnóstwo zdjęć, wizualizacji.

Metody aranżacji.


Najpopularniejszym kolorem cegiełki jest biały, to kolor neutralny pasujący do każdej barwy w palecie kolorów i do każdego wystroju, lecz można ją pomalować dowolnym kolorem, a przy zmianie wystroju mieszkania przemalować na inny kolor, dekorację zaliczamy do wykończenia strukturalnego, jej głębię można podkreślić stosując oświetlenie rzucające snopy światła pod ostrym kątem na opłytkowaną ścianę albo wykorzystując pasek Led, uatrakcyjni to całą dekorację i nada spektakularnego i wysublimowanego charakteru.
Stosując cegiełkę nie wprowadzajmy do wnętrza już innej struktury, reszta ścian powinna być wykończona na gładko, pomalowana jednolitym kolorem, dla obłożenia cegiełką przeznaczmy ścianę bez otworów okiennych i drzwiowych, wtedy osiągniemy najlepszy efekt dekoracyjny, najlepiej gdy docięta krawędź płytki tj. linia zakończenia płytek styka się z sąsiednią, prostopadłą ścianą, płytka docinana przy narożniku np. wnęki okiennej, nie jest estetycznie dobrym rozwiązaniem.
Kontrast kolorystyczny między cegiełką a ścianami nie powinien być zbyt wielki, już sama tekstura cegiełki wyróżni ją na tle gładkich ścian, kolor cegiełki powinien się ograniczyć do jasnych pasteli, w przypadku ciemnej barwy efekt światłocienia tekstury cegiełki byłby mało widoczny, dekoracja zamiast lekkiej, sprawiłaby wrażenie ciężkiej i pozbawionej głębi.
Najlepszym miejscem dla tej dekoracji w pokoju dziennym będzie ściana najlepiej wyeksponowana, której nie będziemy zakrywać meblami, może być dobrym tłem dla kompozycji ściany z telewizorem, idealnie gdy dekorację nałożymy na ścianę prostopadłą do okien, co poprawi efekt światłocienia i głębi, gdyż spora część światła padać będzie po skosie, w sypialni najlepsze miejsce dla cegiełki to ściana za wezgłowiem łóżka.

Modnie i elegancko.


Projektanci wnętrz często uciekają się do stosowania imitacji cegiełki podczas usługi aranżacji mieszkań, domów albo wykończenia przestrzeni komercyjnych, elegancja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla drogich produktów, dla projektantów nie jest problemem umieszczać tego rodzaju materiał w swoich projektach i wizualizacjach, a że większość posiada wykształcenie plastyczne, podpisują się oni pod swoim autorskim projektem i nie chcą być kojarzeni z bylejakością, zatem można stąd wnioskować, że imitacja płytki ceglanej jest pod względem estetycznym dobrym środkiem dla wykreowania nietuzinkowych i na wskroś oryginalnych wnętrz.

Prosta aplikacja, aczkolwiek...


Aplikacja tego typu dekoracji nie jest skomplikowana, nie koniecznie musi ją wykonywać firma remontowa, potrzeba tutaj minimum zdolności manualnych, ale też odpowiedniego sprzętu; mieszadła lub wiertarki z odpowiednią końcówką mieszającą klej, poziomicy, pacy zębatej, szlifierki kątowej potrzebnej do docinania cegiełek.
Technika układania cegiełki jest podobna do układania płytek ceramicznych, ale jest prostsza, jeśli na powierzchni ściany jest powłoka farby, należy ją zadrapać, tj. naruszyć jej jednolitą strukturę, następnie zagruntować środkiem poprawiającym przyczepność i zmniejszającym chłonność podłoża przy okazji je wzmacniającym, sprawdzonym preparatem stosowanym przez naszą poznańską firmę usługową jest Cerplast, to doskonały środek dla tego typu prac, po ułożeniu płytek należy je zaimpregnować, to potrzebne, aby cegiełkę można było odkurzać bez jej zabrudzenia, na niezaimpregnowanej powierzchni kurz mógłby pozostać w mikroporach cegiełek.
Pomimo prostej aplikacji mogą się zdarzyć wpadki, jeśli np. nie weźmie się pod uwagę stanu technicznego pomieszczenia, otóż podłoga jak i sufit muszą mieć poziom, nie może być tutaj żadnych nierówności, a że sufity wielu mieszkań w budynkach tzw. wielkiej płyty i nie tylko pozostawiają wiele do życzenia pod względem ich poziomu i równej linii, toteż przed podjęciem decyzji o udekorowaniu cegiełką wybranej ściany należy bezwzględnie sprawdzić poziom i linię przynajmniej sufitu, w przypadku gdy będzie nierówny, prostokątny format cegiełek oraz to, że po ułożeniu cegiełki tworzą prostą linię od razu to pokarzą, a cały efekt estetyczny będzie zaprzepaszczony, rozwiązaniem w tego typu sytuacji jest montaż sufitu g-k, który będzie idealnie równy i wypoziomowany.

To popularny i praktyczny produkt.

 
Płytkę ceglaną w wersji z gotowymi fugami bardzo często wykorzystuje się podczas remontów mieszkań w Poznaniu i usługi ich pełnego wykończenia, firmy oferujące imitacje płytki ceglanej prześcigają się w proponowaniu rozmaitych wzorów, to dekoracja harmonizująca z dowolnym stylem aranżacji; klasycznym, nowoczesnym, loftowym albo też rustykalnym, zatem jest to bardzo uniwersalny materiał zdobniczy nie narzucający stylu, jednocześnie pomimo głębokiej tekstury, subtelny w formie i elegancko uatrakcyjniający każde remontowane pomieszczenie.

W kontekście tego wpisu zapraszam do lektury publikacji „Cegła i płytka klinkierowa we wnętrzu” na naszej firmowej stronie www.

http://www.abartremonty.pl/dekoracje-scian/cegla-i-plytka-klinkierowa-we-wnetrzu/

Wojciech Gośliński

Cegiełka dekoracyjna w aranżacji wnętrz.