Kolorystyka ścian, ich wybór pewnie dla wielu osób, które remontują swoje poznańskie mieszkanie, poddając je pełnemu wykończeniu, wydaje się łatwy, często zatem bardziej skupiają się na wyborze podłogi, mebli, wyposażenia łazienki, gadżetach dekoracyjnych, traktując kolory ścian jako tło całej aranżacji, wypełnienie dla wyposażenia, co tam usługa malowania, przecież to pestka dla firmy wykonawczej oraz dla inwestora.
Otóż takie podejście do tematu może się odbić czkawką, kolorystyka ścian bezwzględnie musi stanowić spójność stylistyczną z podłogą, meblami i pozostałym wyposażeniem, w myśl zasady, że kolory są pierwszoplanowymi aktorami każdej aranżacji wnętrz, to one definiują charakter pomieszczenia, wybrany styl, ale także poniekąd osobowość mieszkańca, zaś w sferze psychologicznej istnieje mnóstwo opracowań traktujących o psychosomatycznym oddziaływaniu kolorów na organizm człowieka, już w starożytności kolorom przypisywano zdrowotny albo szkodzący wpływ na ludzi, chodzi o ideę koloroterapii, mówimy przecież m.in. o kolorach pobudzających, inspirujących, uspokajających, kojących, romantycznych, neutralnych.
- Dobrze dobrany kolor może podkreślić walory estetyczne wyposażenia pomieszczenia i całej aranżacji, na zasadzie choćby subtelnego kontrastu, intensywnością zastosowanej barwy zmniejszymy albo powiększymy wizualnie każdą przestrzeń, sprawimy, że pokój, sypialnię będziemy odczuwać jako zimne lub ciepłe, gdyż barwy dzielimy właśnie na zimne i ciepłe.
- Jaskrawymi i pobudzającymi kolorami, jak np. soczystym oranżem, ognistą czerwienią dodamy dynamiki i ekspresji pomieszczeniu, stosując błękit lub niebieski w kuchni odbierzemy apetyt domownikom, zaś dodamy go np. brzoskwiniowym, odcieniami żółtego, beżowego pastelowego, pomarańczowym, malinowym.
- Kolor niebieski nie bez powodu stosowany jest w salach szpitalnych, pooperacyjnych, np. intensywnej terapii, gdyż wpływa kojąco na człowieka, może minimalizować odczuwanie bólu, jest też podobnie jak jasne zielenie idealny dla nadpobudliwych dzieci, niebieski dobrze też wpływa na koncentrację.
- Żółty nas rozweseli, brązowy doda poczucia bezpieczeństwa, fioletowy pobudzi do abstrakcyjnego myślenia i marzeń, pomarańczowy zainspiruje dodając energii, odcienie czerwieni, ale powierzchniowo w niewielkiej dawce, wzbudzą intymną atmosferę w małżeńskiej sypialni, zaś delikatne pastele beżu, szarości będą najbardziej uniwersalne, doskonałe do dostojnych, kameralnych, klasycznych, ale także nowoczesnych aranżacji mieszkań.
- Według dobrej zasady planowania wystroju i wykończenia wnętrz zazwyczaj od podłogi rozpoczyna się aranżację, lecz to kolorystyka ścian w największym stopniu wpłynie na postrzeganie pomieszczenia, zatem wyboru barw do naszego wymarzonego, właśnie remontowanego gniazdka, nie możemy traktować po macoszemu, pomocą może być zamówienie usługi u projektanta wnętrz, w jego merytorycznym i wizualnym opracowaniu kolorystyka musi być bardzo istotnym punktem, ale pomocną będzie też lektura fachowych publikacji odnoszących się do zagadnienia wpływu kolorów na wizerunek mieszkania.
- Od strony praktycznej zaś, warto przed zakupem wstępnie upatrzonego koloru kupić za parę złotych próbkę danego koloru, chodzi tu tylko oczywiście o gotowe kolory farb, nie te zamawiane z mieszalni komputerowej, gdzie jako próbkę należałoby zamówić minimum litr farby, otóż z saszetki z próbką koloru można pomalować wystarczający duży fragment ściany aby stwierdzić z przekonaniem, że wszystko jest ok lub czy to pomyłka, saszetki wprowadziło wielu producentów farb, w tym także nasza ulubiona, tj. sprawdzona od lat remontowania mieszkań w Poznaniu, firma Beckers, saszetki są ułatwieniem przy planowaniu kolorystyki ścian, wykorzystują je również i sami projektanci, gdyż pomimo wykształcenia plastycznego projektanta, percepcja koloru uzależniona jest od bardzo wielu czynników, w tym rodzaju i natężenia światła, a także wielkości powierzchni na której znajduje się kolor, dlatego niewielka „plamka” koloru na puszce farby może być tak myląca, dopiero zaaplikowanie jej na docelową powierzchnię ściany oddaje wartość koloru, zważmy tutaj, że nawet najbardziej wytrawny projektant może popełnić błąd.
- Wykonywanie próbek jest bezwzględnie potrzebne dla efektywnej współpracy projektant-odbiorca usługi, gdyż nawet jeśli projektant zna doskonale daną barwę, bo już wielokrotnie ją stosował podczas wykończenia, to w żaden sposób nie może klientowi przedstawić koloru opisowo, na ekranie monitora czy na wydruku wizualizacji albo na niewielkiej próbce kilku centymetrów kwadratowych, jak to jest choćby we wzorniku NCS oraz folderach reklamowych firm z gotowymi kolorami farb, wyłącznie pomalowanie fragmentu ściany zapewni inwestora o należycie dokonanym wyborze.
- Nie istnieją złe kolory, tylko niewłaściwie dopasowane, tak jak o gustach się nie dyskutuje, tak samo kolor, którym zachwycać się będzie jedna osoba, drugiej osobie wyda się nijaki, korzystanie z zasad ubierania domu w kolory jest pożądane, sugerowanie się trendami, modami też, lecz najwłaściwsze będzie wsłuchanie się we własne upodobania i skonfrontowanie ich z powyższymi, konformizm w odniesieniu do aranżacji nie koniecznie sprawi, że nasze pomieszczenia będą nas w pełni satysfakcjonować, modny i gustowny salon, sypialna owszem, ale przede wszystkim osobisty i z odpowiadającym nam klimatem.
- W świadczenie usług remontowych i wykończenia wnętrz powinno się wpisywać doradztwo w sferze zarówno użytkowej jak i wizualnej, zasugerowanie lub odradzenie takiego czy innego zestawu kolorystycznego leży w interesie wykonawcy oraz jego etycznego podchodzenia do obsługi klienta, podczas wspólnego skonsultowania kolorystyki można pominąć całkowicie poradę architekta, tym samym oszczędzić trochę środków finansowych.
W kontekście tego wpisu zapraszam do lektury artykułu „Jaki kolor do jakiego wnętrza” w poradniku remontowym na stronie abartremonty.pl, wizytówce naszej poznańskiej firmy usługowej, to opracowanie omawiające poszczególne pomieszczenia; salon, sypialnię, kuchnię, pokój dziecięcy.
http://www.abartremonty.pl/kolory-we-wnetrzach/jaki-kolor-do-jakiego-wnetrza/
Wojciech Gośliński
![]() |
Jak kolory wpływają na wizerunek
mieszkania?
|