niedziela, 29 marca 2015

Remontujemy mieszkanie, ale nieraz musimy użyć farb do zadań specjalnych.

    Malowanie ścian jako ostatni fragment działalności remontowej w naszym mieszkaniu to zwieńczenie całego remontu, jest to robota stricte wykończeniowa, często odmalowywanie mieszkania to tylko tzw. lifting, odświeżenie, wykonuje się go dość często bo to relatywnie najtańsza część prac remontowych, ale nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czasami potrzeba czegoś więcej niż standardowa farba emulsyjna i to nawet najlepszej jakości.
Jeśli np. w łazience czy kuchni pojawił się jakiś zaciek po awarii instalacji hydraulicznej piętro wyżej, pod warunkiem że farba się nie złuszczyła, trzyma się mocno podłoża to farba na bazie wody sobie z tym nie poradzi, będą przebicia, musi być zastosowana jako podkład rozpuszczalnikowa farba na zacieki i plamy, która odetnie zaciek i wtedy nic nie przebije się przez powłokę farby, moja firma remontowa stosuje alternatywnie w takich przypadkach także farbę podkładową do stolarki okiennej nie zawierającej lakieru np. Gruntomal i sprawa załatwiona.
Częstą bolączką w wilgotnych wnętrzach do których zaliczamy łazienkę jest sytuacja gdy na fragmentach sufitu i pomalowanych ścian pojawia się siedlisko pleśni, grzyba, te mikroorganizmy uwielbiają wilgoć, w przypadku gdy wentylacja nie jest wystarczająco sprawna praktycznie w każdej łazience te drobnoustroje mogą się namnożyć, gdyż ich zarodniki są wszędzie w powietrzu, potrzebują tylko odpowiedniego środowiska do rozwoju, remont, renowacja i wykańczanie takiego wnętrza to oczywiście zmycie detergentem ścian, spryskanie środkiem grzybobójczym a do malowania należy użyć farby zawierającej środek antygrzybiczny.
Remont mieszkania jest już na ukończeniu i chcemy pomalować sufit, jednak widzimy na nim pewne niedoskonałości a nie zamierzamy go szpachlować gładzią gipsową, co wtedy, otóż powstał produkt niwelujący drobne nierówności, to farba o wyjątkowo głębokim macie powodująca że odbite światło od powierzchni pomalowanej tą farbą rozprasza się w taki sposób że ginie większość cieni które powstają na nierównościach, jest to farba antyrefleksyjna np. firmy Tikkurila.
Interesującym produktem do wilgotnych wnętrz gdzie występuje tzw. mgła wodna będzie farba antykondensacyjna, farba zapobiega skraplaniu się wody, polega to na prostym w sumie mechanizmie, powłoka farby absorbuje wodę w ilości aż do 400 gram na 1 litr farby po wysuszeniu, gdy wilgotność spada, farba schnie oddając wilgoć z powrotem do wnętrza.
Inną innowacją mogą być farby termoizolacyjne, stosuje się je w sytuacji gdy w remontowanym mieszkaniu mamy mostki termiczne, do wykrycia wyłącznie kamerą termowizyjną, zaawansowane komponenty farby sprawiają że zmniejszają się skrajne temperatury np. między sufitem a podłogą, promieniowanie cieplne odbija się we wszystkich kierunkach, cały układ cieplny wnętrza staje się bardziej ujednolicony, komfort cieplny w pomieszczeniu jest na wyższym poziomie, ale też rachunki za ogrzewanie mogą spaść.
W aspekcie zdrowotnym zaś, gdy jeden z domowników ma astmę, ostrą alergię, doskonałą będzie farba o takim składzie, że nie wydziela prawie w ogóle związków lotnych, są to specjalne farby nie alergizujące, z certyfikatami towarzystw alergologicznych i astmatycznych, np. z rodziny produktów Beckers; Designer Väggfärg, Elegant Väggfärg czy Scotte o różnych stopniach matu.
Jako ciekawostka istnieje także farba neutralizująca zapachy Nanotech Impuls marki Dekoral, do jej wyprodukowania została wykorzystana nanotechnologia.
Do innych farb spełniających rolę użytkowo dekoracyjną wykorzystywanych przy remoncie i wykańczaniu mieszkania zaliczymy farbę tablicową, magnetyczną czy ceramiczną a wybitnie dekoracyjny charakter zagwarantuje farba fosforyzująca, interferencyjna, transparentna np. patyna metaliczna, etc., farba betonowa oraz szereg produktów noszących miano farb strukturalnych i do tzw. efektów specjalnych.
Remontowanie mieszkania i jego wykończenie w tym malowanie wnętrz wymaga znajomości produktów i ich właściwości, nabyta praktyka przez dwadzieścia lat świadczenia usług remontowych w Poznaniu przez naszą poznańską firmę remontową, zdecydowanie ułatwia nam to zadanie.

Wojciech Gośliński

Produktami dającymi szereg możliwości dekoracyjnych będą rozmaite bejce do ścian, przeczytasz o nich tutaj:

http://www.abartremonty.pl/dekoracje-scian/bejca-do-scian-wszechstronne-zastosowanie/



sobota, 28 marca 2015

Prace remontowe, a zmiana geometrii wnętrza za pomocą kolorów.

    Kolory kształtują nasze otoczenie, to dzięki nim postrzegamy je w taki a nie inny sposób, w aranżacji, remontowaniu i wykańczaniu wnętrz to właśnie kolory są pierwszoplanowymi aktorami, wpływają bezpośrednio na charakter wnętrza, za ich pomocą jesteśmy wstanie w radykalny sposób odmienić każde pomieszczenie, niewłaściwy wybór kolorów może popsuć całą aranżację, za to umiejętny wykreuje wymarzone wnętrze.
Właściwości poszczególnych barw oraz ich natężenie mogą z powodzeniem modelować naszą przestrzeń, w tym odczucie przestronności, harmonii, zmieniać i formować wizualnie geometrię dowolnego wnętrza, ten ostatni etap prac remontowych w mieszkaniu tj. prace malarskie to kropka nad i całego przedsięwzięcia remontowego.
Zamierzając poprawić proporcje długiego a wąskiego pokoju pomalujmy krótsze ściany ciemniejszym i ciepłym kolorem, np. pomarańczowym, malinowym bądź brązowym, zaś długie ściany jasnym i zimnym kolorem, np. błękitem, zielenią, ewentualnie neutralną jasną szarością, ciepłe barwy mają tą właściwość, że przybliżają się pozornie od oczu patrzącego, im będą głębsze tym efekt silniejszy, natomiast całkowicie odwrotnie będzie z barwą zimną koniecznie niezbyt intensywną, zawsze taka powierzchnia wyda nam się bardziej oddalona od naszych oczu.
Podobny zabieg możemy wykonać chcąc optycznie obniżyć sufit, choć zarezerwowany jest dla niego kolor biały, to jeśli wnętrze wydaje się nam za wysokie, pomalujmy sufit kolorem o ton, dwa ciemniejszym od zastosowanego na ścianach, efekt murowany, zaś przy okazji optycznego obniżenia pomieszczenia przez pomalowanie sufitu na ciemniejszą barwę od ścian, co ciekawe pomieszczenie optycznie odrobinę urośnie na długości i szerokości, w naszym odczuciu zmienią się jego proporcje.
Chcąc równomiernie optycznie powiększyć wnętrze pewnie pierwsze co nam przychodzi do głowy to barwa biała, tu sprawa nie jest taka oczywista, otóż biały kolor faktycznie powiększa przestrzeń, ale ogromny wpływ na odczucie przestrzeni będzie miała ekspozycja okien, w pomieszczeniu z oknami na południe doskonale doświetlonym, podczas największego słońca jego promienie będą się na tyle intensywnie odbijać od białych ścian, że wnętrze może zgubić swoją przestrzenną spójność, może nastąpić iluzoryczne zaburzenie odczuwania rzeczywistych wymiarów pomieszczenia, niekiedy pokój może wyglądać wręcz surrealistycznie, po części za sprawą beznamiętności bieli, w takich przypadkach właściwym będzie wybór zimnej albo i ciepłej pasteli bądź neutralnej bardzo jasnej szarości czy rozbielonego beżu, piaskowego. We wnętrzach z oknami w kierunkach innych niż południowy, biel będzie całkowicie bezpiecznym kolorem dla zwiększenia przestrzeni, ale nie mniej efektywne będą wspomniane pastele, tu raczej zimne, a szczególnie przy oknie skierowanym na zachód, kiedy to promienie słońca mają najcieplejszą barwę, odwrotnie będzie gdy okno mamy od wschodu, tutaj dominuje zimniejsza barwa promieni słonecznych, pastele na ścianach mogą być ciepłe. Zmniejszenie pomieszczenia to naturalnie działanie odwrotne, użyjmy ciemniejszych i ciepłych odcieni, ale raczej nie jaskrawych dodających wnętrzu dynamiki np. amarantowego, jeśli barwy będą bardzo ciemne to mogą być również i zimne np. chabrowy.

Przymierzając się do remontu mieszkania w tym wykańczania jego wnętrza i prac malarskich, jeśli nie czujemy się na siłach wybrać właściwe barwy dla poprawienia geometrii naszych pomieszczeń, nie mamy pewności ani wiedzy jak naturalne światło wpływa na zastosowaną barwę na ścianie, zawsze możemy skorzystać z pomocy projektantki z wykształceniem plastycznym, z którą moja poznańska firma remontowa współpracuje, świadcząc usługi remontowe w Poznaniu już dwadzieścia jeden lat.


Wojciech Gośliński

Sprawa wpływu barw na geometrię wnętrz, to ciekawy temat, pisałem o tym również na stronie firmowej: